logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
19.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
146
1
38

Związki partnerskie: Chorwacja na tak!

Nr 23 w Europie

Dodano: 15.07.2014, Aktualizacja: 15.07.2014

89 parlamentarzystów za, 16 przeciw - tak zakończyło się głosowanie w chorwackim parlamencie ws. ustawy o życiowym partnerstwie. Tym samym Chorwacja jest kolejnym europejskim krajem, w którym pary jednopłciowe będą mogły wstępować w związki partnerskie.

Pod koniec zeszłego roku w Chorwacji odbyło się referendum, w którym obywatele i obywatelki zadecydowali, że w konstytucji powinien znaleźć się zapis o tym, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Przeciwko referendum opowiedziała się m.in. rządząca centrolewicowa koalicja. Kilku ministrów, z premierem Zoranem Milanovićem na czele, wzięło udział w spocie, w którym tłumaczyli dlaczego zagłosują przeciw. "Zagłosuję za miłością, za Chorwacją bez podziałów i to znaczy, że będę głosować przeciwko – podkreślał w spocie minister spraw wewnętrznych, Ranko Ostojić. Większość obywateli i obywatelek zagłosowało jednak za zapisem blokującym możliwość wprowadzenia równości małżeńskiej.

We wtorek 89 parlamentarzystów poparło ustawę o "życiowym partnerstwie" (16 było przeciwko), która zapewni parom jednopłciowym więcej praw, bez zrównywania ich związków z małżeństwem i bez możliwości adopcji dzieci. Ustawę forsował premier Milanović - pierwszy raz w parlamencie znalazła się dwa lata temu. Milanović podkreślał, że ustawa "nikogo nie obraża" i jej zadaniem jest "włączanie", a nie "wykluczanie".

(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (38)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
gronostaj (21) Poznań 15.07.2014 15:48
Haha! A jeszcze nie tak dawno katolickie media z radością podawały wyniki referendum, w którym Chorwaci sprzeciwili się związkom osób tej samej płci i chwalili Chorwacja jako kraj broniący ,,tradycyjnych wartości". :D
Jest co raz lepiej! :)
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
Nilition (21) Poznań 23.07.2014 15:15
mizar:
Gibson95:
Nilition:
Gibson KPN i PiS nie stworzą koalicji. Było o tym w tv. Luzik.


Programowo się bardzo różnią PIS to de facto narodowy socjalizm udający prawice,natomiast KNP to Konserwo-liberałowie,ale sam popatrz jeśli niestety PiS wygra wybory w 2015 to zapewne i tak nie będzie mieć większości bezwzględnej do samodzielnego rządzenia tak jakby to sobie wyobrażali więc metodą selekcji z pośród PO,SLD,PSL,i KNP która zakładam że uzyska ok 8%,wybór z kim PIS zawiąże ewentualną koalicje jest dość prosty.Chociaż oczywiście to byłby bardzo trudny sojusz i mniej więcej znając temperament Janusza możliwe jest że nie dotrwaliby razem do końca kadencji. Jeśli natomiast do tego porozumienia nie dojdzie to czeka nas dosyć długi kryzys parlamentarny ponowne wybory itd.Nie możemy wykluczyć że wygra PO a nie od dziś wiadomo,że Premier próbuje porozumieć się z Millerem,więc możliwe że powstałaby koalicja PO-SLD,i taka koalicja byłaby w stanie przepchnąć w końcu tą nieszczęsną ustawe o związkach co byłoby mam nadzieje dopiero początkiem w kwestii ustawodawstwa w zakresie praw mniejszości.


SLD było u władzy i miało gdzieś związki partnerskie! PO jest tak bezideowym zbiorowiskiem ludzi, że tu też nie ma co liczyć na jakiś sukces. Widać to było przez ostatnie lata.


Było to prawda ale ja też słyszałem ze wtedy było za wcześnie na ustawę o związkach partnerskich . Były inne problemy ale jednak szkoda ze nie zrobili tego wtedy, bo dzisiaj nie zapowiada się niestety na wprowadzenie u nas związków partnerskich
labryska89 (28) Poznań 23.07.2014 1:38
Kolejne państwo na mapie tęczowej Europy :)
mizar (?) 18.07.2014 20:23
Gibson95:
Nilition:
Gibson KPN i PiS nie stworzą koalicji. Było o tym w tv. Luzik.


Programowo się bardzo różnią PIS to de facto narodowy socjalizm udający prawice,natomiast KNP to Konserwo-liberałowie,ale sam popatrz jeśli niestety PiS wygra wybory w 2015 to zapewne i tak nie będzie mieć większości bezwzględnej do samodzielnego rządzenia tak jakby to sobie wyobrażali więc metodą selekcji z pośród PO,SLD,PSL,i KNP która zakładam że uzyska ok 8%,wybór z kim PIS zawiąże ewentualną koalicje jest dość prosty.Chociaż oczywiście to byłby bardzo trudny sojusz i mniej więcej znając temperament Janusza możliwe jest że nie dotrwaliby razem do końca kadencji. Jeśli natomiast do tego porozumienia nie dojdzie to czeka nas dosyć długi kryzys parlamentarny ponowne wybory itd.Nie możemy wykluczyć że wygra PO a nie od dziś wiadomo,że Premier próbuje porozumieć się z Millerem,więc możliwe że powstałaby koalicja PO-SLD,i taka koalicja byłaby w stanie przepchnąć w końcu tą nieszczęsną ustawe o związkach co byłoby mam nadzieje dopiero początkiem w kwestii ustawodawstwa w zakresie praw mniejszości.


SLD było u władzy i miało gdzieś związki partnerskie! PO jest tak bezideowym zbiorowiskiem ludzi, że tu też nie ma co liczyć na jakiś sukces. Widać to było przez ostatnie lata.
Nilition (21) Poznań 18.07.2014 13:30
Gibson95:
Nilition:
Gibson KPN i PiS nie stworzą koalicji. Było o tym w tv. Luzik.


Programowo się bardzo różnią PIS to de facto narodowy socjalizm udający prawice,natomiast KNP to Konserwo-liberałowie,ale sam popatrz jeśli niestety PiS wygra wybory w 2015 to zapewne i tak nie będzie mieć większości bezwzględnej do samodzielnego rządzenia tak jakby to sobie wyobrażali więc metodą selekcji z pośród PO,SLD,PSL,i KNP która zakładam że uzyska ok 8%,wybór z kim PIS zawiąże ewentualną koalicje jest dość prosty.Chociaż oczywiście to byłby bardzo trudny sojusz i mniej więcej znając temperament Janusza możliwe jest że nie dotrwaliby razem do końca kadencji. Jeśli natomiast do tego porozumienia nie dojdzie to czeka nas dosyć długi kryzys parlamentarny ponowne wybory itd.Nie możemy wykluczyć że wygra PO a nie od dziś wiadomo,że Premier próbuje porozumieć się z Millerem,więc możliwe że powstałaby koalicja PO-SLD,i taka koalicja byłaby w stanie przepchnąć w końcu tą nieszczęsną ustawe o związkach co byłoby mam nadzieje dopiero początkiem w kwestii ustawodawstwa w zakresie praw mniejszości.


Jakby się porozumieli to byłoby super. Może jeszcze TR się załapie. Też bym chciał żeby ta ustawa o związkach partnerskich wreszcie przeszła. Choć już kiedyś była próba i nici wyszły. Ale może wreszcie by się udało
Podpis (?) 18.07.2014 10:25
Gibson95:
Muszę jednak zwrócić uwagę że libertarianizm jest współczesną wersją klasycznego liberalizmu z XVIII i XIXw

I właśnie dla tego nie jest uznawany za liberalizm- bo to libertarianizm. To tak samo, jak z językiem; język staropolski jest dawną wersją polszczyzny, ale nie jest już za polski uznawany, bo za bardzo się różni.
nie mogę się zgodzić z tobą że Korwin to "ultra-tradycjonalistyczny libertarianin,gdyż takiego pojęcia nawet nie ma

Bo na jego idiotyzmy nawet nazwy nie wymyślono, więc posiłkuję się słowotwórstwem ;)
a to że jest konserwo-liberałem,jest dość proste w wyjaśnieniu,otóż,popiera wolność gospodarczą,jednak w kwestii obyczajowości jest konserwatystą

Tradycjonalizm(w dodatku niemal sekciarski), to nie konserwatyzm. Konserwatywna jest brytyjska CP, polska PO, czy niemiecka CDU. Ogólnoeuropejska skala jest przesunięta w stronę liberalizmu aksjologicznego, więc to, co w Polsce nazywa się prawicą, w Europie jest już skrajnie prawicowe, a to, co skrajne w Polsce, w Europie- faszyzm.
Jednak muszę się z tobą zgodzić w kwestii szastania pojęciem liberalizmu bo w dzisiejszych czasach co druga partia się za taką uznaje co oczywiście w jest prawie zawsze nie prawdą

Bo w Polsce nie ma tradycji liberalnej. SD było marginalne, a pseudo-komunizm zniweczył szanse na jej zaszczepienie. Dochodzi też fakt, że wiele osób nie rozumie tego pojęcia, podobnie jak słowa "feminizm".
Na dzień dzisiejszy jedyną z pośród ponad chyba 70 partii w Polsce na miano prawdziwie liberalnej zasługuje jedynie Partia Libertariańska.

Liberalnej? Absolutnie. Libertariańskiej w rzeczy samej. Pod liberalizm podchodzi SD, ale oni są najzwyklejszymi konserwatystami, tyle że chcą żerować na liberałach(powiedzmy, że wiem to z autopsji). demokraci.pl to jednak soc-liberałowie. Nie wiem, jak wygląda sprawa u Piratów, ale tam raczej też lewicowo, jak w większości krajów Europy.
aescode (?) 18.07.2014 10:17
a nasz homofobiczno-zdewociały kraj dalej tkwi w ciemnogrodzie....

Brawo dla Chorwacji :)
Gibson95 (22) Kraków Poznań 18.07.2014 0:53
w dodatku obrażasz ten kraj i jego obywateli

Ten kraj? A i owszem. Tych obywateli? Niekoniecznie. Widzisz kochaneczku, oficjalnie Polscy generałowie poprosili ówczesny ZSRR o pomoc w "odbiciu(czyt. zagrabieniu)" Wolnego Miasta Gdańska z rąk hitlerowców. A więc to wschodnia dzicz spaliła miasto moich przodków, a później bezczelnie zagrabiła majątek mojej rodziny i do dziś bezkarnie w nim urzęduje! Ogarniasz ogrom frustracji? 3 kamienice, wszystkie rodzinne pamiątki i dobra, owoc 6 pokoleń. Skradzione, zbezczeszczone i zdewastowane. Więcej pisać chyba nie trzeba?

Jeśli pozwolisz,bo widzisz tak się składa nie chwaląc się oczywiście moim hobby jest historia w szczególności Polski,przeczytałem spory zbiór ksiąg i nigdzie nie natrafiłem aby polscy generałowie poprosili ZSRR o pomoc w odzyskaniu Wolnego miasta Gdańska. Oczywiście na naukę nigdy nie jest za późno,więc liczę tu na twoją wiedzę i chęć podzielenia się z nią.

i jeszcze narzekasz na władze RP że nie są w stanie w porównaniu z Chorwacją uchwalić związków


Ty, jako LGBT na to nie narzekasz?

Oczywiście że narzekam chodziło mi raczej o to że skoro nie identyfikujesz się z tym krajem to również ze wszystkim co się z nim wiąże czyli z prawodawstwem również,tak więc powinieneś mieć gdzieś jakie prawo uchwalają bądź nie "polszewicy"

Z twojego zachowania wynika że nie powinno Cię również obchodzić panujące prawo gdyż i tak jest Ci to obojętne.


Tak samo, jak nie powinna mnie obchodzić wojna w Syrii, plaga gwałtów w Indiach, skrajna homofobia w Ugandzie, czy głód i nędza w strefie Sahelu. A jednak obchodzą. Dziwne, nieprawdaż?


Na to pytanie po części odpowiedziałem powyżej,kręcimy się wokół tego że wykazujesz brak szacunku do kraju którego jesteś chcąc nie chcąc obywatelem,żądając jednocześnie by Polska uszanowała twoją orientacje i ustawowo zagwarantowała równe prawa.
Gibson95 (22) Kraków Poznań 18.07.2014 0:37
Xaxs:
Gibson95:
Konserwo-liberałowie

Apeluję o nie szastanie słowem "liberalizm". Krul i kuce to najzwyczajnie w świecie ultra-tradycjonalistyczni libertarianie. Koło liberalizmu, to to nawet nie stało.


Muszę jednak zwrócić uwagę że libertarianizm jest współczesną wersją klasycznego liberalizmu z XVIII i XIXw,i jako że sam jestem libertarianinem nie mogę się zgodzić z
tobą że Korwin to "ultra-tradycjonalistyczny libertarianin,gdyż takiego pojęcia nawet nie ma chyba że chodzi Ci o paleolibertarianizm,a to że jest konserwo-liberałem,jest dość proste w wyjaśnieniu,otóż,popiera wolność gospodarczą,jednak w kwestii obyczajowości jest konserwatystą. Jednak muszę się z tobą zgodzić w kwestii szastania pojęciem liberalizmu bo w dzisiejszych czasach co druga partia się za taką uznaje co oczywiście w jest prawie zawsze nie prawdą.Na dzień dzisiejszy jedyną z pośród ponad chyba 70 partii w Polsce na miano prawdziwie liberalnej zasługuje jedynie Partia Libertariańska.
Xaxs (21) Gdańsk 17.07.2014 22:55
Gibson95:
Konserwo-liberałowie

Apeluję o nie szastanie słowem "liberalizm". Krul i kuce to najzwyczajnie w świecie ultra-tradycjonalistyczni libertarianie. Koło liberalizmu, to to nawet nie stało.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Związki partnerskie: Chorwacja na tak! Fot. za: facebook.com/zivotnopartnerstvo