logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
42
0
6

USA: 45 lat po Stonewall, rok po obaleniu DOMA

Edie Windsor bohaterką ruchu LGBT?

Dodano: 26.06.2014, Aktualizacja: 26.06.2014

Tydzień wyjątkowych rocznic dla amerykańskiego (ale też i światowego) ruchu emancypacyjnego LGBT: 45. rocznica Stonewall oraz pierwsza rocznica obalenia DOMA – Defense of Marriage Act. Były prezydent Bill Clinton, który w ostatnich latach stał się wielkim przeciwnikiem podpisanego przez siebie siedemnaście lat temu zakazu - uhonorował Edie Windsor i Robertę Kaplan - kobietę, która z DOMA wygrała i jej prawniczkę.

Historia Edie Windsor, bohaterki także zeszłorocznej listy 100 najważniejszych ludzi LGBT magazynu OUT, to "love story, które zmieniło Amerykę". Edie i Thea Spyer poznały się w 1965 roku, w 2007 roku pobrały się w Kanadzie, dwa lata później Thea zmarła, a Edie na własnej skórze przekonała się o skutkach ustawy DOMA – Defense of Marriage Act. DOMA – czyli Defense of Marriage Act to ustawa uchwalona w 1996 roku przez Billa Clintona, która federalnie rezerwowała instytucję małżeństwa dla par różnopłciowych. 50 lat po poznaniu Thei – Edie wygrała z amerykańskim systemem: w czerwcu zeszłego roku Sąd Najwyższy orzekł, że ustawa jest niezgodna z konstytucją.

"Edie zadzwoniła do mnie w 2007 roku i zapytała, czy ja jestem osobą, która pomaga parom przekroczyć granicę Kanady, by wstąpić w związek małżeński. Opowiedziała mi o swoim związku z Theą i o tym, że Thea jest ciężko chora i pozostał jej może rok życia. Zadzwoniłem do sędziego Harveya Brownstone'a*, zgodził się udzielić im ślubu. Nigdy nie zapomnę tego dnia. Zadzwoniłem do przyjaciela, który jest filmowcem i powiedziałem mu: ktoś musi opowiedzieć ich historię, te dwie kobiety są takie piękne i ta ich determinacja. Edie powiedziała mi też, że przez większość życia była przeciwko małżeństwu jako opresyjnej instytucji. Ale jej doświadczenie życiowe zmieniło punkt widzenia. Thea umarła a Edie Windsor wygrała z amerykańskim systemem. Ta niesamowita kobieta poszła do sądu i wygrała. Teraz oczywiście jest bohaterką" – mówił o Edie w rozmowie z nami amerykański działacz LGBT, Brendan Fay."Rok temu amerykański Sąd Najwyższy uznał, że DOMA jest niekonstytucyjne. To była słuszna decyzja. Siedemnaście lat po podpisaniu ustawy mam honor być wśród tych, którzy dążyli do jej obalenia. Decyzja sądu nie byłaby możliwa gdyby nie determinacja Edie Windsor i oddanie Roberty Kaplan" - mówił Clinton w specjalnym oświadczeniu.

Od czasu obalenia DOMA sądy w 12 amerykańskich dystryktach uznały, że zakazy małżeństw jednopłciowych są niezgodne z konstytucją.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (6)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
labryska89 (28) Poznań 29.06.2014 2:31
Wow, wspaniała historia! Edie, jesteś prawdziwą bohaterką :)
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
haute couture (?) 26.06.2014 13:45
Edie Windsor jest przepiękna... Wzruszyłam się, też chcę taką miłość ;_;
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
BARAKIEL (24) Warszawa 26.06.2014 13:13
WIELKIE BRAWA DLA TEJ KOBIETY :D wznieciła iskrę dzięki, której teraz ludzie LGBTQ mogą cieszyć się wstępując w związki małżeńskie :P
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
deng zgao ping (?) 26.06.2014 21:49
Skończmy z ta retoryką, że ktoś kto cierpi ten jest bohaterem. Ona jest ofiarą amerykańskiego zdeptania podstawowych praw człowieka, a to, że jej partnerka zmarła bez możliwości zawarcia ślubu w USA jest wielką krzywdą której nic nie powetuje. Jak można w takim przypadku mówić o bohaterstwie!
zewszad_i_znikad (36) Warszawa 26.06.2014 20:20
"Siedemnaście lat po podpisaniu ustawy mam honor być wśród tych, którzy dążyli do jej obalenia" - "honor" nie zawsze tłumaczy się jako "honor". W tym wypadku raczej "mam zaszczyt".
Katarzyna   dodane przez Facebooka 26.06.2014 18:05
Chylimy czoła przed Edie Windsor! :)

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
USA: 45 lat po Stonewall, rok po obaleniu DOMA Edie Windsor (Fot. za: facebook.com/pages/Edie-Thea-A-Very-Long-Engagement)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku