logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
44
3
12

Wójcik o Obywatelce Tęczy

Instalacja symbolem solidarności?

Dodano: 20.12.2013, Aktualizacja: 20.12.2013

"Nie zdawałam sobie sprawy, jak wiele homofobii, nienawiści do innych ludzi drzemie w naszym społeczeństwie" – mówi w rozmowie z portalem Onet.pl Julita Wójcik, artystka, performerka, twórczyni tęczowej instalacji, którą spalono w Warszawie 11 listopada.

W czwartek informowaliśmy, że słynna tęcza wróci na plac Zbawiciela 1 maja 2014 roku. Do tego czasu instalacja zostanie przeniesiona do hangaru, gdzie zostanie odremontowana – zapowiedział stołeczny ratusz.

Dlaczego tęcza na placu Zbawiciela wzbudza aż tak skrajne emocje? Zdaniem Wójcik sztuka współczesna "ujawnia chowające się demony" – w tym przypadku homofobię w Polsce. "Okazuje się, że problem powszechnej akceptacji osób homoseksualnych nie został w Polsce przyjęty jako norma. A przypomnijmy, że dotyczy to obywateli polskich. Boję się sobie wyobrazić, co się będzie działo, jak w wyniku wzrostu gospodarczego napłynie do nas więcej emigrantów" – mówi Wójcik portalowi Onet.pl. Artystka podkreśla też, że jej zdaniem tęcza nie dzieli: wiele osób broniło tęczy nie tylko dlatego, że tęcza im się podobała, ale ponieważ "akceptują innych". "Wierzę, że nie był to tylko gest wsparcia dla mnie, ale akt solidarności z osobami LGBT. Bo wszyscy widzieliśmy, że ta nienawiść 11 listopada nie była kierowana pod moim adresem, ale pod adresem homoseksualistów" – dodaje.

Tęczowa instalacja w zamierzeniu jej autorki "nie ma charakteru ekskluzywnego, nie wyłącza nikogo". "Tęczowa flaga jest symbolem środowisk LGBT. Ale tęcza w perspektywie historycznej miała różne inne znaczenia. Wszystkie one miały pozytywny charakter. Liczyłam, że będzie ona do zaakceptowania dla wszystkich choć z różnych powodów. Obecnie widzę, że powoli pod wpływem wypadków, jakie mają miejsce wokół niej, zmienia się jej charakter. Oczekuje się od niej, że na wzór Obywatela Milka stanie się obywatelką Tęczą" – mówi Onetowi.

Artystce nie podobają się pomysły związane z przeniesieniem tęczy, bądź udekorowaniem jej na biało i czerwono. Zdaniem Wójcik to tworzenie strefy, w której mówienie o tolerancji jest zakazane. "Rozumiem, że będziemy tworzyć takie wolne od gejów i lesbijek strefy wokół kościołów? Ile - 500 metrów, 5 km? Czy to znaczy, że wyznaczamy ulice, na których nie mogą przebywać osoby o orientacji homoseksualnej? Jak ich oznaczymy? To są propozycje, z których wynika, że jakaś przestrzeń publiczna, plac jest uświęcona i obecność homoseksualistów na niej ją plugawi. Skoro tak, to niech powieszą na drzwiach kościołów informację "pedałom wstęp wzbroniony". I nie czarują, że istotą ich wiary jest przesłanie miłości" – reasumuje mocnymi słowami.

Cały wywiad do przeczytania na stronach Onetu.

(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (12)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Tark (33) Warszawa 21.12.2013 16:05
Pod ostatnim akapitem podpisuję się obiema rękoma :-)
Roksana   dodane przez Facebooka 20.12.2013 21:24
i to duza ta odwaga
don_diego44 (52) Tychy 20.12.2013 21:14
@marcelq
Oczywiście ,że się z Tobą nie zgodzę ,bo niby dlaczego religia , której założenia są bardzo pozytywne ,miałaby w jakiś bardzo negatywny sposób wpływać na ludzi ? Oczywiście ,że są ludzie uważający się za osoby religijne i nie stosjacy się do zasad zawartych w religii i są tacy ,którzy wykorzystują religię dla swojej korzyści , ale też jest ta ogromna większosć która stara się życ uczciwie właśnie kierując się zasadami religijnymi i takie uogólnianie biorac pod uwagę tylko tą negatywną mniejszość jest bardzo niewłaściwe.
To dobre zachowanie nie bierze się z nikąd .Jednak dziecko musi sobie przyswoić te pozytywne zasady by wyrosnać na uczciwego człowieka .
Alek   dodane przez Facebooka 20.12.2013 15:10
Odwaga!
Jacek   dodane przez Facebooka 20.12.2013 15:05
Ludzie to tylko tecza powinno byc radosnie tak samo jak jest kolorowo z ta tecza.Tecza to rowniez a moze przede wszystkim symbol Chrzescijan.Jaki zaklamany jest ten kto niszczy tecze w imie wiary/religji/Kosciola
Daniel   dodane przez Facebooka 20.12.2013 14:48
Tęcza z pisma świętego jest symbolem pojednania Boga z czlowiekiem więc dlaczego przenieść? Trzeba wiedzieć co się bojkotuje.
Sławek   dodane przez Facebooka 20.12.2013 14:46
BÓG KOCHA WSZYSTKICH I WSZYSTKICH STWORZYŁ!gejów nie przynosi bocian...przychodzą na świat jak każdy inny obywatel,ale w naszym kraju jak widać są równi i równiejsi,święte krowy chcą rządzić,a mniejszości tępić,nękać i utrudniać i tak nie łatwe życie w społeczeństwie Polskim, które jest tak bardzo" katolickie"...brak słów.
Krzysztof   dodane przez Facebooka 20.12.2013 14:29
Do mnie już czasem naprawdę nie dociera, że ludzie naprawdę tak myślą, jak mówią. Gadanina ludzi wierzących w gusła, czary i demony (w tym przypadku homoseksualne) brzmi jakby uciekli z oddziału zamkniętego szpitala psychiatrycznego.
marcelq (?) 20.12.2013 14:20
Nienawiści i nietolerancji jest tak dużo, ponieważ ludzie nie potrafią samodzielnie myśleć, w związku z czym boją się wziąć na siebie odpowiedzialność za swoje słowa i czyny. Lepiej usprawiedliwić wszystko religią, bo wtedy jestem "bojownikiem wolności wyznania", a nie zwyczajnym bandytą. Jak stwierdził amerykański fizyk Steven Weinberg "z religią czy bez, dobrzy ludzie będą postępować dobrze, a źli - źle, ale złe postępowanie dobrych ludzi to zasługa religii".
bohème (22) Warszawa 20.12.2013 14:20
"Po czym Bóg dodał: A to jest znak przymierza, które ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy: Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią"
Księga Rodzaju i tęcza :)

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku