logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
19.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
25
7
12

Dwója dla rządu - z równego traktowania

KPH podsumowuje półmetek kadencji

Dodano: 04.11.2013, Aktualizacja: 04.11.2013

Brak realnych zmian, niespełnienie wyborczych obietnic, brak dialogu ze społeczeństwem, brak zdecydowanego sprzeciwu na narastającą homofobiczną przemoc – Kampania Przeciw Homofobii podsumowała dziś podczas konferencji prasowej połowę kadencji obecnego rządu. Organizacja pochwaliła jednak Pełnomocniczkę Rządu ds. Równego Traktowania, Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz oraz postawę premiera Donalda Tuska podczas sejmowych głosowań nad ustawami o związkach partnerskich. Co jeszcze na minus, a co na plus?

CO NA MINUS?

Związki partnerskie

Kampania Przeciw Homofobii przypomniała wypowiedzi Donalda Tuska przed wyborami. "Zbliżamy się do momentu, kiedy związki partnerskie byłyby do zaakceptowania przez większość w przyszłym Sejmie, jak i przez Polaków" – mówił Donald Tusk, w czerwcu 2011 roku dodawał, że "Chyba nie będzie piekła, jeżeli damy sobie kilka miesięcy czasu, aby te kwestie spokojnie i precyzyjnie uregulować". Temat związków partnerskich na dobre pojawił się dopiero po... 15 miesiącach. Do tego czasu nad kolejną ustawą, której długo nikt nie widział, pracował poseł Platformy Obywatelskiej, Artur Dunin. W styczniu, po aferze z "sejmową zamrażarką", odbyło się pierwsze czytanie ustaw. Wszyscy pamiętamy sejmową debatę nad ustawami o związkach partnerskich i ostateczny wynik: 46 posłów i posłanek PO powiedziało "nie". Temat związków na jakiś czas zagościł w debacie publicznej i mediach. Premier powołał poselski zespół, który miał przygotować kompromisowy projekt ustawy – do maja. W maju jednak, podczas Kongresu Kobiet, premier rozwiał wszelkie wątpliwości. „Najgorsze co mogłoby się stać to przygotowanie takiej ustawy, którą Trybunał Konstytucyjny uzna za niezgodną z konstytucją. To mogłoby zamrozić temat związków partnerskich na dekady. Bo dziś nie widzę szans, że w ciągu 10-15 lat w Sejmie znajdzie się większość dla radykalnych rozwiązań tej sprawy. Ja chciałbym żyć w kraju, gdzie wszelkie odmienności cieszą się szacunkiem wyrażonym w przepisach prawa, ale muszę być odpowiedzialny za skutki prawne i społeczne. Do efektów dojdziemy drogą ewolucji, choć może nie będą to efekty przez wszystkich tutaj pożądane” - mówił.

Nadal nie rozwiązano też kwestii związanej z zaświadczeniami – gdy ktoś chce wstąpić w związek jednopłciowy za granicą.

Przestępstwa z nienawiści

Już w poprzedniej kadencji Sejmu podjęto próby, by uwzględnić homofobię i transfobię jako motywację przestępstw z nienawiści. W zeszłym roku dwa projekty ustaw nowelizacji Kodeksu Karnego – złożone przez SLD i RP, znalazły się w Sejmie. Także PO przedstawiło swoją propozycję: partia chciała, by do przesłanek dopisać "naturalne lub nabyte cechy osobiste". Projekty, po sejmowym czytaniu, znalazły się w podkomisji, która... od 7 miesięcy nie obradowała.

Krajowy Program ds. Równego Traktowania

Projekt powstał w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, obowiązek jego opracowania wynika z wdrożenia niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Ma on być „drogowskazem” dla poszczególnych ministerstw w kwestii polityki równościowej. 20 lutego br. organizacje pozarządowe, instytucje, ministerstwa otrzymały treść projektu do konsultacji. Na początku lipca opublikowana została wersja po konsultacjach i zmianach. Okazało się, że projekt w niektórych miejscach „złagodzono” - zwłaszcza co do kwestii LGBTQ, o czym obszernie pisaliśmy.

Edukacja

Raporty KPH dotyczące homofobii w szkołach i apele o zmiany treści w podręcznikach, prośby (bez odpowiedzi) o spotkanie z Ministrem Edukacji Narodowej, apel do MEN-u Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz – Kampania Przeciw Homofobii wylicza co w ostatnich dwóch latach zawiodło.

Ustalenie płci

W czerwcu numer druku sejmowego otrzymał projekt ustawy o uzgodnieniu płci – złożony przez Ruch Palikota. Pojawiła się też kontrpropozycja rządu, która zdaniem wielu osób jest nie do przyjęcia. Lalka Podobińska, szefowa Fundacji Trans-Fuzja, podkreśla, że założenia projektu nie spełniają oczekiwań osób transseksualnych – i przede wszystkim "nie były konsultowane z organizacjami społecznymi".

następna

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (12)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
vito212121 (?) 06.11.2013 18:08
A szkoda ze nie jest jawnie przeciwko Glbt. Taka postawa znacznie bardziej przyczyniłby sie sprawie homo niż udawaniem ze jest indyferentny.

Jedyny sukces PO to wymówienie pospolstwu ze sa ludzka partia i nowoczesna i ze popierać ich jest trendi a PiS to zguba polski.
neguto (?) 06.11.2013 14:17
Nic się nie zmieni jeśli obietnice wyborcze nie będą wiążące w żadnym stopniu. Aktualnie wygrywa ten kto bardziej przekonująco kłamie i obiecuje. PO doskonale to wychodzi, ale niestety coraz więcej ludzi odkrywa ich nieudolność i na własnej skórze poznaje prawdzie oblicze tej partii. W nazwie ma obywatelska i to chyba jest największe kłamstwo. Jak można przygotowywać ustawę partnerską dla lgbt i odmawiać jakiejkolwiek rozmowy z nami? Wprowadzać ACTA po cichu żeby nakręcać kasę dla USA. Podwyższać wszystkie możliwe podatki, wymyślać masę nowych i likwidować wszystkie ulgi? Nieudolny , okropny rząd. Ale przynajmniej nie jest jawnie przeciw LGBT.
im_what_im (45) londyn 06.11.2013 13:37
Wydaje mi się, ze tytuł artykułu po części zdradza wiek autora ;-).

Co do polskiej sceny politycznej, to jest zadziwiające jak Polacy spostrzegają obecny rząd jako usadowiony po środku tej sceny. Tak naprawdę ideowo jest mu bliżej do brytyjskich konserwatystów rządzących obecnie w UK, chociaż nie oczekuje, ze tak jak brytyjski rząd konserwatystów pod przywództwem Camerona przegłosuje on ustawę o małżeństwach dla gej&les.

Co więcej Polska wraz z 10 innymi krajami takimi jak Maroko i Laos podpisała umowę z Francja zgodnie z która polscy obywatele nie mogą zawierać gej&les małżeństw we Francji z obywatelami tego kraju.

Chociaż, dzięki wyrokowi francuskiego sądu, który w przypadku pary francusko marokańskiej stwierdził nie ważność tej umowy, oddalając apelacje w tej sprawie, tym samym pozwalając im na zawarcie małżeństwa, jest nadzieja, ze umowa z Polska także zostanie uznana za nie ważną.
dreamer16 (?) 06.11.2013 9:30
vito212121:
I czemu Tusk lepszy od Kaczyńskiego czy kogokolwiek innego. Wskaz dlaczego rząd Tuska jest lepszy od innych rządów. Co zrobił dobrego dla ludzi? Skasowal OFE i zabrał ludziom cześć emerytury?


Dotychczas byl premier albo z lewicy (lata 93-97 i 01-05) albo z prawicy (89-93, 97-01, 05-07) a od 2007 rządzi partia której poglądy w sprawach obyczajowych są zgodne ze zdaniem przeciętnego Polaka
A myślisz że poseł Raś albo poslanka Radziszewska nie opuściliby PO? To plus 3 muszkieterowie którzy już wyszli z PO wystarczy do utraty większości

Moja nauczycielka przedsiębiorczości powiedziala mniej więcej tak: OFE to złodzieje
Chcesz żeby kradli Twoje pieniądze? Ja cieszę się że dadzą mi szanse wybrać ZUS a Ty dalej możesz być w OFE
Nie wprowadzaj ludzi w błąd bo Rostowski chce wprowadzić dobrowolność przy wyborze jeden czy dwa filary a pan Leszek B. którego kilka milionów Polaków chce powiesić wtrąca się po chamsku w nieswoje sprawy, on juz wysłał miliony na bezrobocie, jemu już dziękujemy
vito212121 (?) 05.11.2013 21:06
I czemu Tusk lepszy od Kaczyńskiego czy kogokolwiek innego. Wskaz dlaczego rząd Tuska jest lepszy od innych rządów. Co zrobił dobrego dla ludzi? Skasowal OFE i zabrał ludziom cześć emerytury?
vito212121 (?) 05.11.2013 21:04
Na jakiej podstawie myślisz ze dyscyplina w sprawie związków partnerskich doprowadziłoby do rozpadu koalicji i upadku rzadu? Padł rząd przez związki partnerskie hehehe gay power jak nic!-)

Szacunek dla Tuska bo jest atakowany z prawa i lewa? Ta logika prowadziłoby do szacunku dla każdego premiera bo kazdy premier był z prawa lewa lub środka i pozostałe dwie strony go atakowaly.
dreamer16 (?) 05.11.2013 19:44
Ludzie, czy wy myslicie że Tusk coś może? Jego koalicja wisi na dwóch głosach, jakby zarzadzil dyscyplinę to by rząd stracil większość bo by kolejni poslowie odeszli
Nawet Biedron na miejscu Tuska nie zaryzykowalby utraty wladzy dla ustawy o związkach
To temat ważny ale wina nie w Tusku lecz w części PO a przede wszystkim PSL które upodabnia się nadmiernie do PiS w wielu kwestiach i to ich pogrąży w wyborach, ale to juz inna kwestia...

Ja nie popre PO w wyborach bo wole SLD ale miejcie dla Tuska szacunek bo żaden rząd dotychczas nie byl atakowany z dwóch stron - prawa i lewa
Poza tym mam serdecznie dość Rydzyka, Smoleńska, Solidarności czy "rodziców szesciolatków"
Wolę umiarkowanego centryste niż prawicowych warchołów
Podpis (?) 05.11.2013 8:23
Organizacja pochwalila Tuska? Na leb padliscie??
vito212121 (?) 04.11.2013 20:24
Jest pełnomocnik rządu który nic nie może, jedyne co robi to to że jest i nie przeszkadza.
A Tusk co zrobił dla Glbt? Jego postawa w sprawie głosowań była karygodna, bo powinien wprowadzić dyscyplinę i nakazać poparcie ustaw służących Glbt a on jako szef większościowego rządu i największej partii nie zapewnił poparcia dla Glbt a do tego mówił, że nie ma czasu na spotkania z Glbt.....spotkał się z przedstawicielami Glbt? Nigdy. A to jest ok. 10% społeczeństwa które on ma w dupie.
queerasguy (32) Warszawa 04.11.2013 20:08
Pozytywnie oceniono też premiera Donalda Tuska – za jego postawę podczas głosowania nad projektami ustaw o związkach partnerskich.

Za jaką postawę należy mu się pozytywna ocena?
Za to, że najpierw nawoływał z mównicy, żeby posłowie zagłosowali za tym by projekty przeszły do dalszych prac, po czym sam zagłosował przeciw?
Za to należy mu się pała i czerwony pasek, ale na tyłku.
Fingowanie działań i gra polityczna, co potwierdził wypowiedzią na Kongresie Kobiet.

A Pełnomocnik Kozłowska-Rajewicz w porównaniu ze swoją poprzedniczką Pełnomocniczką Radziszewską jest lepsza. Problem w tym, że powinno się ją porównywać do lepszych, a nie do gorszych.
Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania i zgoda na usunięcie z niego praktycznie wszystkich zapisów dotyczących osób LGBT, w tym planowane zmiany Kodeksu Karnego, dotyczące penalizacji mowy nienawiści. O czym pisało również KPH.
Patronowanie podręcznikom i wydarzeniom jest ładnym gestem, ale nie przekłada się nijak na poprawę warunków życia osób LGBT.
W mojej ocenie dla pani Pełnomocniczki należy się 2 z minusem.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku