logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.08.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
126
2
18

Wielka Brytania: tęczowe sznurówki przeciwko homofobii w sporcie

Kto wziął udział w kampanii?

Dodano: 24.09.2013, Aktualizacja: 24.09.2013

Każdy piłkarz ze 134 brytyjskich profesjonalnych klubów sportowych otrzymał przed weekendem tęczowe sznurówki – ich założenie podczas weekendowych meczy miało być symbolicznym gestem poparcia dla homo- i biseksualnych piłkarzy. Na pomysł takiej kampanii wpadła brytyjska organizacja Stonewall. Kto pojawił się na murawie w tęczowych sznurówkach?

Stonewall tłumaczy, że pomysł narodził się, „by zmienić nastawienie piłkarzy i sprawić, by nasz sport narodowy był bardziej przyjazny gejom i lesbijkom”. Organizacja przypomina też wyniki swoich badań: siedmiu na dziesięciu kibiców słyszało, bądź było świadkami homofobicznych uwag i zachowań na terenie stadionu.

Kto wziął udział w kampanii? Kluby takie jak Everton, West Ham, QPR, Charlton Athletic, York City, Leyton Orient, Stenhousemuir, czy Burnley poparły kampanię i zachęciły swych piłkarzy do założenia tęczowych sznurówek. Everton i West Ham swoje poparcie dla akcji wyraziły na oficjalnych profilach na Twitterze: West Ham umieściło nawet zdjęcie piłkarzy, którzy zakładają sznurówki przed meczem. Z piłkarzy kampanię poparli m.in. kapitan Evertonu Phil Jagielka, Joey Barton (QPR), John Arne Riise (Fullham FC), czy Peter Odemwingie (Cardiff City). Akcję poparł też Arsene Wenger, trener Arsenalu, podkreślając, że jest przeciwko homofobii i jego piłkarze mają wolną rękę, jeżeli chcą założyć sznurówki. Słowa poparcia padły też ze strony znanych w Wielkiej Brytanii osób: Eda Milibanda (lider Partii Pracy), aktora Stephena Fry’a, czy Gary’ego Linekera, legendarnego piłkarza a obecnie dziennikarza BBC. Lineker założył sznurówki podczas sobotniego programu-podsumowania wydarzeń na brytyjskich murawach – „Match of the Day”. Żeby nie było wątpliwości – zdjęcie eleganckich butów ze sznurówkami umieścił wcześniej na Twitterze.

Lineker
Fot. za: Twitter

Stanowisko wobec kampanii zajęła też Premier League. W oficjalnym oświadczeniu pochwalono pomysł, ale podkreślono, że organizacja Stonewall nie zwracała się wcześniej do PL z prośbą o pomoc w kampanii. „To zależy od klubów i piłkarzy, czy zechcą poprzeć kampanię. Damy jednak znać Stonewall, że będziemy szczęśliwi, jeżeli w przyszłości odbędą się rozmowy i dyskusje nad tym, jak możemy pracować razem”.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (18)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Jaaa27 (30) kraków 17.01.2015 18:53
sznurowki teczowe w sumie male w sparcie ciekawe fajna sprawa
wpieciusmakach (?) 01.10.2013 7:54
w sumie nawet ciekawy pomysł jako znak rozpoznawczy na ulicy ;)
msnobody (23) warszawa 29.09.2013 21:17
myszata86:-):
Też chce takie :-)

w prideshopie bodajze sa :)
mysweetrevenge (?) 29.09.2013 12:33
kolorowe sznurówki to żadne wsparcie wg mnie.
m_ad_am (44) Trójkąt_Kg_Ko_Bi 25.09.2013 22:32
sharp699:
m_ad_am nie chrzań, bo ludzie mają już dość parad. szczególnie u nas. gdzie 47% społeczeństwa jest za odmiennością, a 53% przeciw. Polska jest jednym krajem, gdzie jest taka równowaga. I dzięki paradom ludzie coraz częściej się sprzeciwiają. Znam osoby które nie miały nic do odmiennej orientacji. Dzięki paradom są teraz przeciwnikami.


A możesz powiedzieć, gdzie "chrzanię"? Bo ten argument tak mną wstrząsnął, że od razu przyznałem Ci rację!
Porównaj pierwsze parady - z rzucaniem kamieniami, kuflami i jajkami (tak chyba było w Krakowie), z obecnymi (chyba tylko jajka są rzucane :-) ).
Co znaczy 47% jest za odmiennością? Co to jest "odmienność"??? I co znaczy "być za odmiennością"?
I co znaczy, że "PRZEZ parady są przeciwnikami odmiennej orientacji"? Bo mówią, że niech sobie geje żyją, tylko niech się nie afiszują??? Tacy ludzie zawsze znajdą jakieś wytłumaczenie dla własnych uprzedzeń - a bo za blisko mieszka taki gej, a bo zbyt ładnie pachnie, a bo sobie pofarbował włosy. Oni nic nie mają przeciw gejom, tylko niech homosie żyją w jakimś getcie.
m_ad_am (44) Trójkąt_Kg_Ko_Bi 25.09.2013 22:17
mightmagic96:
sunn0:
sharp699:
m_ad_am nie chrzań, bo ludzie mają już dość parad. szczególnie u nas. gdzie 47% społeczeństwa jest za odmiennością, a 53% przeciw. Polska jest jednym krajem, gdzie jest taka równowaga. I dzięki paradom ludzie coraz częściej się sprzeciwiają. [1] Znam osoby które nie miały nic do odmiennej orientacji. Dzięki paradom są teraz przeciwnikami.

[1] - potrzebne źródło

Dowodzenia anegdotycznego nawet nie warto komentować.

Szczerze? W tym co napisał/a Sharp jest trochę racji. Ludzie w Polsce kojarzą parady z nagimi facetami, którzy ubierają różowy kostium z dekoracjami w ksztalcie kutasa, albo kobietami, które w rytm dzikich wrzasków paradują gole i wesołe.


Ja nie piszę, że gościu w ogóle nie ma racji. Oczywiście, są w Polsce ludzie kojarzący parady właśnie z tym i bardzo prawdopodobne, że należą do większości. Niestety, kochane media w większości tak pokazują parady (ba, nawet czasami dawały/dają zdjęcia z parad w innych krajach - podobno kiedyś do materiału o paradzie w jakimś polskim mieście dano zdjęcia, gdzie można było zobaczyć niemieckie szyldy). I taki obraz się wytworzył w części społeczeństwa. Ale to przecież nie tak, że najpierw były parady, a później homofobiczne/uprzedzone społeczeństwo. Zawsze było i jest odwrotnie. Najpierw wszędzie były uprzedzenia, a dopiero później walka o równouprawnienie, czyli parady.
Gdyby nie było wcześniej parad w Wielkiej Brytanii, to niestety, tęczowe sznurówki każdy miałby w duuużym poważaniu.
I jeszcze podążę tokiem myślowym sharpa: skoro to parady nastawiają negatywnie społeczeństwo, to chyba trzeba było kilka lat temu domagać się związków partnerskich, jeszcze przed pierwszą Paradą Równości. Oj, działacze, dlaczego wtedy nie zgłosiliście projektu!!!???
myszata86:-) (?) 25.09.2013 7:50
Też chce takie :-)
mightmagic96 (20) Krotoszyn 24.09.2013 21:41
sunn0:
sharp699:
m_ad_am nie chrzań, bo ludzie mają już dość parad. szczególnie u nas. gdzie 47% społeczeństwa jest za odmiennością, a 53% przeciw. Polska jest jednym krajem, gdzie jest taka równowaga. I dzięki paradom ludzie coraz częściej się sprzeciwiają. [1] Znam osoby które nie miały nic do odmiennej orientacji. Dzięki paradom są teraz przeciwnikami.

[1] - potrzebne źródło

Dowodzenia anegdotycznego nawet nie warto komentować.

Szczerze? W tym co napisał/a Sharp jest trochę racji. Ludzie w Polsce kojarzą parady z nagimi facetami, którzy ubierają różowy kostium z dekoracjami w ksztalcie kutasa, albo kobietami, które w rytm dzikich wrzasków paradują gole i wesołe.
vito212121 (?) 24.09.2013 21:20
A co do sznurówek - fajnie odpisała PL, nic o nas bez nas-))) widać, że pominięcie PL zabolało ich......
Jak widać skutek tego był znikomy, czyli sam dobry, subtelny pomysł znaczy niewiele, bo tu nie idzie o subtelność ale o skuteczność a tego wymagał kontakt z PL.

Na drugi raz będą mądrzejsi-))

Ale brawo za inicjatywę-)
vito212121 (?) 24.09.2013 21:18
a ja znam takie osoby które dzięki paradom polubiły homo.....

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wielka Brytania: tęczowe sznurówki przeciwko homofobii w sporcie Pokażmy, że ludzka seksualność nie powinna być problemem. Dołączcie do ruchu tęczowych sznurówek - tymi słowami Joseph Barton namawiał innych do włączenia się w kampanię (Fot. za: Twitter.com)