logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
34
5
11

Polscy turyści LGBT w Rosji - polski MSZ reaguje

Ministerstwo akualizuje informacje o ryzykach

Dodano: 22.08.2013, Aktualizacja: 23.08.2013

M.in. po naszej interwencji Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało poradnik dla turystów wybierających się do Rosji. Czego możemy się dowiedzieć z nowego poradnika MSZ?

"11 czerwca 2013 roku Duma Państwowa FR w celu „ochrony dzieci od informacji propagandującej zaprzeczanie tradycyjnych wartości rodzinnych” przyjęła w redakcji końcowej ustawę uzupełniającą artykuł 6.21 KPA FR, ustalając odpowiedzialność za „propagandę nietradycyjnych stosunków seksualnych” wśród nieletnich. Ustawa weszła w życie z dniem 30 czerwca 2013 roku po podpisaniu jej przez Prezydenta Rosji Włodzimierza Putina" - przypomina na swych stronach polski MSZ i podkreśla, że "W przypadku naruszenia tego prawa, cudzoziemcom lub bezpaństwowcom grozi kara grzywny na sumę od 4 do 5 tysięcy rubli lub areszt administracyjny na okres do 15 dni z wydaleniem administracyjnym poza granice Federacji Rosyjskiej. W przypadku wykorzystania mass mediów (w tym Internetu) w celu „propagandy nietradycyjnych stosunków seksualnych” wśród nieletnich, grzywna dla cudzoziemców oraz bezpaństwowców stanowić będzie sumę od 50 do 100 tysięcy rubli lub areszt administracyjny na okres do 15 dni z wydaleniem administracyjnym poza granice Federacji Rosyjskiej".

Na nasze pytanie na jaką pomoc liczyć mogą polscy turyści LGBTQ, potencjalne ofiary nowego prawa, MSZ przypomina, że "w przypadku zatrzymania, aresztowania lub pozbawienia wolności za granicą, obywatel polski ma prawo żądać kontaktu z konsulem". Konsul może utrzymywać kontakt z zatrzymanym, powiadomić o aresztowaniu rodzinę, uzyskać od miejscowych władz informację o powodach zatrzymania, potencjalnej karze, czy dostarczyć listę adwokatów.

Jak wyglądają poradniki dla turystów innych ministerstw spraw zagranicznych?

"Homoseksualnośc jest w Rosji legalna, ale nietolerancja wśród niektórych grup społecznych jest wciąż wysoka. Uważajcie z publicznym okazywaniem uczuć. Prawo zakazujące promocji "nietradycyjnych stosunków seksualnych" weszło w życie w czerwcu. Prawo może dotyczyć publicznych demonstracji i zgromadzeń odnoszących się do kwestii LGBT. Wciąż nie jest pewne jak prawo będzie stosowane, ale zakłada cięższe kary dla nie-Rosjan, wliczając w to aresztowania, grzywny i deportacje" - tak o Rosji pisze Wielka Brytania.

Amerykański MSZ - Departament Stanu - posiada nawet osobną stronę dla turystów LGBT, gdzie możemy znaleźć wiele przydatnych informacji. O Rosji dowiadujemy się, że "dyskryminacja na tle orientacji seksualnej jest tam powszechna". Departament Stanu przypomina też, że rosyjskie władze mają na koncie wiele wypowiedzi naruszających godność ludzi LGBT. Dokładnie opisane jest nowe prawo, ale podobnie jak w Wielkiej Brytanii - podkreśla się, że nie wiadomo jak prawo będzie stosowane.

Także australijski MSZ posiada podstronę dla podróżników LGBTI. Przypomina, że prawo weszło w życie, podkreśla brak informacji co do stosowania prawa, ale zaznacza, że dotyczy ono "zakazu promocji" wśród nieletnich gejowskich, lesbijskich, bi- i transseksualnych relacji w Rosji. "Homoseksualność w Rosji jest legalna, ale wielu Rosjan jest społecznie konserwatywnych. Nietolerancja wobec społeczności LGBTI jest powszechna, zwłaszcza poza Petersburgiem i Moskwą. Znane są doniesienia o przemocy wobec ludzi ludzi LGBTI, ale raczej nie dotyczy ona obcokrajowców, chyba że angażują się w polityczne aktywności, bądź inne formy wsparcia praw LGBTI. Publiczne okazywanie sobie uczucia przez ludzi LGBTI może spotkać się z dezaprobatą" - czytamy na stronie australijskiego MSZ.

Niemiecki MSZ zwraca uwagę, że "Homoseksualizm nie jest w Rosji karalny, jednak poziom akceptacji dla związków osób tej samej płci jest w rosyjskim społeczeństwie niski". O nowym prawie dowiadujemy się, że "Na jego mocy cudzoziemcom rozpowszechniającym informacje, publicznie demonstrującym i "wspierającym homoseksualizm" grożą kary pieniężne w wysokości do 100.000 rubli, do 15 dni więzienia i wydalenie poza granice Federacji Rosyjskiej". Niemcy piszą o przypadkach przemocy "ze strony podmiotów niepowiązanych z władzami publicznymi, w których doszło do napaści na osoby homoseksualne i pary tej samej płci. Nie można wykluczyć ponownego wystąpienia aktów przemocy, zwłaszcza w przypadku publicznego wyrażania uczuć".

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (11)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
daqwid94 (23) Konin 02.09.2013 3:01
ja mam pytanie: co jeśli wpiszemy komentarz "propagujący homoseksualizm" na jakimś ruskim portalu czy forum? dostaniemy nakaz aresztowania na terenie Rosji?
BARAKIEL (24) Warszawa 23.08.2013 20:23
Dobre no cóż najwyraźniej polski MSZ lubi wprowadzać neologizmy w życie. Powinno być [b]propagującej[b], ale najwyraźniej biorą przykład z naszego prezydenta :)
upstairs_at_you (49) miasteczko raczej 23.08.2013 18:11
Tutaj wpisz treść
"11 czerwca 2013 roku Duma Państwowa FR w celu „ochrony dzieci od informacji propagandującej zaprzeczanie tradycyjnych wartości rodzinnych” przyjęła w redakcji końcowej ustawę uzupełniającą artykuł 6.21 KPA FR, ustalając odpowiedzialność za „propagandę nietradycyjnych stosunków seksualnych” wśród nieletnich.

To jest na pewno tekst ze stronypolskiego MSZ??? Czyżby nie było w tej instytucji nikogo posługującego się w stopniu komunikatywnym językiem polskim?
kasparhauser (25) Warszawa/Paryż 23.08.2013 14:17
warto zwrócić uwagę, że na stronie MSZ nie ma cudzysłowów, które wprowadzone są tutaj. to zmienia zupełnie odbiór informacji, MSZ nie cytuje, tylko bezrefleksyjnie powiela nowomowę rosyjskiego prawa.
tekst faktycznie staje się niezrozumiały, bo nie mówi czym de facto jest ta "propaganda nietradycyjnych stosunków seksualnych wśród nieletnich". a takie wytłumaczenie jest konieczne, nie każdemu wpadłoby do głowy, że trzymanie się za ręce czy pocałunek w miejscu publicznym jest "propagandą".
neguto (?) 23.08.2013 14:05
Kto lubi fantastkę i s-f ?
Jest rok 2050 Minister Turystyki UE ogłasza że za propagowanie wartości Rosyjskich wśród dzieci grozi kara 10 tysięcy euro, 15 dni aresztu i wydalenie poza wspólnotę państw europejskich.
Drodzy turyści z Rosji nie dyskryminujemy was, informujemy że bycie Rosjaninem bądź wyznawanie Rosyjskich wartości nie jest nielegalne.
Musicie tylko zwracać uwagę by nie propagować tych wartości, czyli mówić po angielsku i ściągnąć wszystkie ciuchy czy emblematy świadczące o kraju waszego pochodzenia. W UE nadal wielu ludzi was nie toleruje dlatego zachowajcie szczególną ostrożność przyjeżdżając tutaj.
Niepodporządkowanie się grozi sankcjami na terenie całej UE.
PS. bo Rosja to stan umysłu :)
Żądamy   dodane przez Facebooka 23.08.2013 13:36
Bardzo miło, że cenzurujecie wypowiedzi, można wiedzieć co się szanownej redakcji nie spodobało w moim komentarzu?

Uważacie, że MSZ postąpił wielkodusznie?

Jestem mocno zawiedziony, od tej pory rezygnuję z jakichkolwiek form wspierania waszego portalu...
Żądamy   dodane przez Facebooka 23.08.2013 11:32
Nie ma zaskoczenia. Polski MSZ poinformował tak, żeby nie poinformować wcale. Skupili się na głupotach typu kiedy ustawa została uchwalona i kto ją podpisał oraz podkreślili propagandową nazwę, w której pada słowo klucz "nieletnich".

Nie napisali NIC co by mogło pomóc osobie LGBT, czyli czego tak naprawdę dotyczy ta ustawa, że np. nie wolno mieć koszulki z tęczową flagą i trzymać partnera za rękę w miejscu publicznym, bo mogą zobaczyć to dzieci...
http://www.homopedia.pl/wiki/Zakaz_%E2%80%9Epropagandy_h(...)_w_Rosji
tremere (35) Kraków 23.08.2013 11:21
napisali nieżyciowo i zupełnie niezrozumiale (jak jakiś wpis na forum prawnym, a nie w przewodniku dla turystów), ale fajnie że napisali...
Maciek   dodane przez Facebooka 23.08.2013 11:05
Ruscy, to jeszcze Stalin i totalitaryzm. dopóki Lenin leży w formalinie, a Putin jest u władzy, nikomu nie będzie tam dobrze.
agnieszka89 (28) Warszawa 23.08.2013 10:45
a co to są "transseksualne relacje"? o.O

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Polscy turyści LGBT w Rosji - polski MSZ reaguje Poradnik dla polskich turystów na stronie MSZ (Fot. za: poradnik.poland.gov.pl)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku