logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
8
40
9

TVP Lublin: uzupełnimy brakujące informacje

Lekcja równości dla telewizji publicznej

Dodano: 23.07.2013, Aktualizacja: 24.07.2013

Lekcja tańca zamiast parady? Tancerz i performer, Rafał Urbacki, w ten sposób chciał zwrócić uwagę mieszkańców i mieszkanek Lublina na problem homofobii w mieście. TVP Lublin postanowiła przemilczeć ten aspekt i w materiale o Urbackim zwróciła jedynie uwagę na jego niepełnosprawność. Po interwencji - TVP Lublin zapowiedziało uzupełnienie materiału o brakujące informacje.

W Lublinie trwa MAAT FESTIVAL, którego ideą przewodnią jest poszukiwanie nowych wymiarów ciała w ruchu i tańcu współczesnym. Projekt trwa cały rok – miasto odwiedzają rezydenci – wybitni tancerze, performerzy. Lipcowym rezydentem festiwalu jest Rafał Urbacki, wyoutowany medialnie tancerz i choreograf.Prowadzone w ostatnią niedzielę przez Urbackiego zajęcia – ‘lekcja 5’ - były też wyjątkowe, albowiem skupione wokół tematyki LGBTQ i równości. „Lublin – miasto skrywanych tożsamości, ostatnie miejsce w Polsce gdzie leczyło się homoseksualizm. W takim klimacie nie łatwo o uszanowanie różnorodności, a jakakolwiek inność jest piętnowana. W 2010 roku ulicami Lublina przeszła ostatnia parada równości, a temat LGBT został wypchnięty z dyskusji społecznej. Czy taniec może rozpocząć zmiany w społeczeństwie? Oduczyć stereotypowego myślenia? To będzie lekcja ruchu – lekcja równości. Dla początkujących i zaawansowanych. Chciałbym zadedykować lekcję mieszkańcom Lublina, aby za pomocą ciała w ruchu podyskutować o kwestiach LGBT i queer. Zamiast terapii i stygmatyzacji – krótki coaching o tożsamości ciała. Lekcja tańca zamiast parady” – tymi słowami Urbacki zapraszał na swoją „lekcję tańca”. TVP Lublin, która zrobiła materiał z MAAT FESTIVALU i „lekcji” z Rafałem Urbackim, zupełnie przemilczała ten aspekt spotkania z tancerzem, skupiając się jedynie na jego niepełnosprawności. „Przed rozpoczęciem lekcji TVP Lublin nagrało materiał ze mną i potem fragment zajęć. W swojej wypowiedzi mówiłem o homofobii w Lublinie i wypchnięciu kwestii LGBT z miejscowego dyskursu. W materiale, który się ukazał w miejscowym serwisie informacyjnym całkowicie pominięto ten fakt. Zupełnie wymazano powód, dla którego powstała ta lekcja. Na pierwszy plan wysunięto moją niepełnosprawność. Jestem zbulwersowany zachowaniem telewizji publicznej!” – mówi naszemu portalowi Rafał Urbacki. Zapytaliśmy TVP Lublin o powody pominięcia w materiale celu lekcji. Redaktor Naczelny TVP Lublin, Tomasz Rakowski odpowiedział nam, że "Z rozmowy reporterki z Panem Rafałem Urbackim nie wynikało, że cel prowadzenia zajęć przez pana Urbackiego był inny, niż zaprezentowany w materiale".

Rafał Urbacki jest performerem, tancerzem i choreografem, który przez 11 lat jeździł na wózku inwalidzkim. "Mój utopijny plan to atak na "niepełnosprawność" z obu stron. Odrzucając język politycznej poprawności, możemy wszyscy zamazywać prawdę" - mówił Urbacki w zeszłym roku w rozmowie z "Dużym Formatem", dodając, że nie chce tworzyć "paralickiej czy gejowskiej piety na ołtarzu demokracji, ale czy wspólnota naprawdę musi budować swą siłę kosztem mniejszości?"

Z ostatniej chwili: TVP Lublin poinformowało nas, że w środowym wydaniu Panoramy Lubelskiej "uzupełnimy brakujące informacje dotyczące celu i charakteru lekcji tańca prowadzonej przez Pana Rafała Urbackiego w dniu 21 lipca br. w ramach tegorocznej edycji Maat Festiwal".

(md)

Oświadczenie MAAT FEESTIVALU:

Tegoroczny Maat Festival ‘Border Line’ przyjął nową formułę, stał się platformą rezydencyjną gdzie każdy z zaproszonych artystów realizuje swój solowy projekt. Jest to unikatowa przestrzeń dla swobody twórczej i wolności wypowiedzi na poziomie międzynarodowym. W reportażu z lekcji tańca Rafała Urbackiego opublikowanym w TVP Lublin, dokonano rażącego zniekształcenia faktów, które naszym zdaniem jest przejawem wykluczania tematu LGBT przez ogólnopolskie media, a nawet homofobii, stając się doskonałym przykładem mechanizmu, wobec którego artysta podjął powyższy temat w Lublinie. Mamy wrażenie, że informacja o naszym wydarzeniu została pozbawiona fundamentalnej idei, jednocześnie wysuwając na pierwszy plan aspekt niepełnosprawności artysty, nie będący przedmiotem tego spotkania. Naszym zdaniem nadużyciem jest przemilczenie tematu lekcji, a przez to manipulacja faktami nie mającymi związku z konkretnym wydarzeniem.

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (9)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Marida. (?) 25.07.2013 14:49
Kurde,jeśli Polski naród jest tolerancyjny, jest nam to wpajane od małego, żebyśmy się szanowali jacy już jesteśmy itd itp, to czemu przychodzi taki moment gdzie (co nie którzy) ludzie są poniżani, bo są innej orientacji.
W mojej okolicy jest to wpajane, ale Lublin z czego mi wiadomo jest kolebką naszą kultury i jest (chyba) cywilizowany, więc powinien o tym mówić, o tym problemie.
Że powinien wspierać takich ludzi, przecież choćby nawet Urbacki jest tym homoseksualistą, to jest niepełno sprawy i takich ludzi się powinno wspierać, bo ma marzenia i je realizuje.
Ludzie w Polsce z zanikiem mięśni o orientacji heteroseksualnej, którzy byli jak Urbacki, to do nich by biegano z pomocą... A teraz jedyny hałas, a później jedna wielka cenzura.
mordimer (27) Warszawa 24.07.2013 22:42
Lublin, miasto, które predestynowało do Europejskiej Stolicy Kultury :)
mav (25) Lublin 24.07.2013 17:44
"TVP Lublin poinformowało nas, że w środowym wydaniu Panoramy Lubelskiej "uzupełnimy brakujące informacje dotyczące celu i charakteru lekcji tańca prowadzonej przez Pana Rafała Urbackiego w dniu 21 lipca br. w ramach tegorocznej edycji Maat Festiwal"."

I nie można było tak od razu? -_-
Xys (34) Warszawa 24.07.2013 10:51
brak słów...
m_j (?) 24.07.2013 1:01
niestety, niestety się dzieje, a tak się dziać nie może!

p.s. tańcze tam ymca!
mightmagic96 (21) Krotoszyn 23.07.2013 23:04
Tak jest wygodniej. Pominąć to co mogło by wywołać oburzenie. Co za żenada.
Majeka (22) Elbląg 23.07.2013 22:44
Co za żenada. ; >
cherry_way (?) 23.07.2013 21:43
żenujące. to zakrawa na jakąś chorą cenzurę, co za tym idzie całkowicie zmienia wydźwięk całej akcji. wizytę papieża zapewne tvp wyemituje ze wszystkimi szczegółami. gdzie my żyjemy?
mav (25) Lublin 23.07.2013 21:31
Quo vadis, mój ukochany Lublinie? :/

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Rafał Urbacki Rafał Urbacki
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku