logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
73
2
12

Tęczowe oko czuwa

Ciekawe inicjatywy: usuńmy nienawiść z Facebooka!

Dodano: 05.08.2011

"Masowe zgłaszanie materiałów homofobicznych, rasistowskich i ksenofobicznych. Administracja FB działa sprawnie, potrzeba tylko Twojego zgłoszenia. Dołącz do nas!" - namawiają nas administratorzy enigmatycznie nazwanej strony facebookowej, Tęczowe Oko Saurona. Strona w ciągu kilku tygodni zgromadziła ponad 2 tys. fanów i doprowadziła do usunięcia z Facebooka, Youtube.com oraz innych serwisów, kilkunastu homofobicznych stron, wpisów, grup, ankiet oraz filmów. Działania Oka to jednak nie tylko Internet - niedawno administratorzy zainicjowali wysyłanie skarg do Rady Etyki Mediów na wypowiedzi Tomasza Terlikowskiego, zamieszczone na portalu Fronda.pl.

"Działania Tęczowego Oka Saurona polegają na walce z nienawiścią. Zgłaszane są materiały, które naruszają regulamin danego serwisu i polskie prawo. Strona ma koncepcję społecznościową, jeśli dzieje się coś niepokojącego związanego z szerzeniem nienawiści członkowie społeczności zamieszczają o tym informacje i wzajemnie pomagają sobie w zgłaszaniu zabronionych treści. Działania przynoszą pozytywne skutki, nienawiść jest usuwana" - powiedział naszemu portalowi administrator strony, Remigiusz Kaniewski, koordynator Grupy Studenckiej Kampanii Przeciw Homofobii. Skąd pomysł na taką akurat nazwę? "Często w artykułach dotyczących osób homoseksualnych, na portalach prawicowych i religijnych, można było zaobserwować zdjęcia diabłów, wszechobecne demonizowanie i odczłowieczanie. Postanowiłem z tego zakpić. Zrobić coś czego tak silnie się obawiają, ucieleśnić wszystkie te groteskowe inwektywy" - tłumaczy w rozmowie z nami Remigiusz. "Opakowanie budzi emocje i o to chodzi. Nacjonaliści żalący się, że jakieś Oko Saurona usunęło im znowu konta za obrażające wypowiedzi, wyglądają przekomicznie. Zawsze też kiedy gdzieś pojawia się nazwa, porównują ją do kakaowego oka, co rodzi jeszcze większy ruch i rozgłos o akcji" - dodaje.

Facebook bez homofobii?

Strony o podobnej tematyce cieszą się na zachodzie dużą popularnością: fanpage "Wipeout homophobia on Facebook" ma ponad 111 tys. fanów, podobna strona hiszpańskojęzyczna - ponad 30 tys. Remigiusz nie ukrywa, że wzorował się na tych stronach podczas zakładania Tęczowego Oka Saurona. "Kilka miesięcy temu w wyniku dużej eskalacji mowy nienawiści w związku z paradami i marszami równości w polskich miastach, powstawały udane inicjatywy masowego zgłaszania nienawistnych wydarzeń ONR i NOP na Facebooku. Te inicjatywy były w formie wydarzeń, co oznaczało ich jednorazowość. Wpadłem pewnego dnia na pomysł, że można zrobić stronę i nie zbierać od początku ludzi za każdym razem. Jestem pasjonatem marketingu, więc postanowiłem się trochę zabawić samą formą i stworzyć coś, co będzie symbolem sprzeciwu wobec mowy nienawiści, ale z pewną dozą humoru" - opowiada.

Wspomniana już skarga do Rady Etyki Mediów została oddalona, ale Remigiusz uważa, że i tak udało się osiągnać jeden z celów: "Tomasz Terlikowski dostał jasną wiadomość, że jeśli przesadzi i np. znowu będzie sugerował, że dzieci wychowane przez osoby homoseksualne będą rozstrzeliwane, że homoseksualiści dążą do destrukcji świata, to spotka się to z reakcją. Z okazji naszych skarg wydał zresztą orędzie wideo, w którym żalił się, że chcemy go zakneblować. Ale szczęśliwie "zareklamował" projekt Oka w specjalnym artykule na swoim portalu. Z resztą w grupie projektowej zakładaliśmy się kiedy tam wylądujemy, no i na okrągły jubileusz 2 miesięcy działalności się udało" - podkreśla w rozmowie z nami.

Jakie Tęczowe Oko ma plany? "Chcemy bardziej włączyć się do akcji sprzeciwu wobec mowy nienawiści także realnie - poprzez skargi, petycje, specjalne akcje, dalej zamierzamy monitorować Facebook, ale także i inne - polskie serwisy. Przede wszystkim stawiamy na rozwój!" - reasumuje Remigiusz Kaniewski.

Tęczowe Oko Saurona - strona na Facebooku.

Jak Wam się podoba pomysł Remigiusza?

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (12)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
labryska89 (28) Poznań 07.08.2011 3:00
fajna inicjatywa :) nie może być przyzwolenia na nienawiść, również w internecie. co innego kulturalnie wyrazić swoje poglądy a co innego nawoływać do przemocy.
rezzy (31) Kraków 06.08.2011 17:29
Jestem bardzo pozytywnie i przychylnie nastawiony do walki z nienaiścią, utrudnianiem życia i brakiem równouprawnienia, jednak trzeba bardzo uważać aby nie przerodziło się to w walkę na ideologie. Bo jest wiele osób które uważają homo za coś złego, a w żaden sposób nas nie tłuką, nie utrudniają życia ani nie protestują. Uważają nas za ludzi, tylko po prostu nie pochwalają tego jak żyjemy czy kim jesteśmy. Mam szczerą nadzieję, że ideały wciąż pozostaną aktualne i po pewnym czasie nie stanie się to walką z cudzymi opiniami i światopoglądem. Dlatego interesować się według mnie należy głównie nawoływaniem... sytuacjami kiedy jedni ludzie nawołują do nienawiści, do nietolerancji itd oraz w sytuacjach kiedy ktoś świadczy nieprawdę w celu upokorzenia danej grupy społecznej. (Nieprawdą w moim rozumieniu jest stwierdzenie sprzeczne z WIELOKROTNIE potwierdzonymi badaniami naukowymi). Tak więc BEWARE! :D
septimus (29) Warszawa 06.08.2011 14:29
Akurat na FB nacjonalista.pl była najdłuższa lista konkretnych przypadków nienawiści związanych z linkami i komentarzami do nich. Znaczna większość została już usunięta.
jayd92 (25) Polska Zachodnia 06.08.2011 11:20
septimus:
Aktywny sprzeciw wobec związków partnerskich (zakładanie śmieciowych grup/stron) wywodzi się w prawie każdym przypadku głębokich nieracjonalnych uprzedzeń wobec osób nieheteroseksualnych, nie oczekuj racjonalnego i kulturalnego przekazu bo w praktyce taki nie występuje.

A może wywodzi się po prostu z posiadania takich a nie innych poglądów? Wczoraj przejżałem sobie stronę tego "oka" i powiem szczerze, że moje teorie znalazły potwierdzenie. Chociażby w zachęcaniu do "zakopywania" spotu propagującego "Marsz Niepodległości". Nie wiem co 11.11 ma wspólnego z homoseksualizmem, ale rozumiem, że Polak z flagą na ulicy, do tego młody to dla niektórych faszysta, a faszysta = homofob itd. Tak to chyba działa. To samo ze zgłaszanie strony portalu nacjonalista.pl. WTF?
Przemek (?) 06.08.2011 4:39
Zakładam, że wiecie że zgodnie z Kostytucją RP mamy wolność słowa. Serwis Facebook, podlega teoretycznie prawo amerykańskiemu, ale... Działania osób stojących za profilem, chciałbym wiedzieć, czy posiadają zgodę na wykorzystywanie nazw objętych prawem autorskim;), są i były formą ordynarnej cenzury, w myśl zasady My mamy rację. Otóż, nie do końca. Jak do tej pory badania wskazują, że odsetek osób homoseksualnych nie stanowi większości społeczeństwa, wręcz przeciwenie.... Co do homofobii, jakoś nie istniał z nią problem do czasu pojawienia się głośnego ruchu gejowskiego. To wygodny argument w którym można całą dyskusję zakończyć ostatecznym argumentem: jesteś homofobem. Smutne, że prawo do opinii, poglądów jest łamane przez grupkę osób, która zamiast żyć jak chce, chce mnie zmusić do uznania swoich racji za moje racje. Co oczywiście im się nie uda...:)
mikimik (?) 06.08.2011 0:40
Cóż należałoby powiedzieć Panu Terlikowskiemu,
tylko tyle, małą krótką parafrazę:

Terlikowski nosił razy kilka,
ponieśli i Terlikowskiego.

I bardzo dobrze!
septimus (29) Warszawa 05.08.2011 23:13
@jayd92 Jeśli rozważasz tylko na podstawie nazwy zasadność jej usunięcia możesz odnieść wrażenie że usuwane są strony niewygodne. Byle grupa sprzeciwu dla związków partnerskich bardzo szybko zamienia się w festiwal homofobii, wyzywania od dewiantów i linkowania nienawistnych artykułów. Trzeba kompleksowej oceny: od zdjęcia, przez opis po wpisy na ścianie. W praktyce nie ma czegoś takiego jak kulturalna homofobia i dlatego bardzo duża cześć tych stron jest usuwana.
Aktywny sprzeciw wobec związków partnerskich (zakładanie śmieciowych grup/stron) wywodzi się w prawie każdym przypadku głębokich nieracjonalnych uprzedzeń wobec osób nieheteroseksualnych, nie oczekuj racjonalnego i kulturalnego przekazu bo w praktyce taki nie występuje.
charlie33 (23) wrocław 05.08.2011 22:56
Ja bym to wpuścił na, oglądane przez masy, kwejki, po-landy, wiochy i inne denne strony..
jayd92 (25) Polska Zachodnia 05.08.2011 22:44
Jakiś czas temu, chyba na stronie Ruchu Palikota na FB nawoływano do usunięcia strony "sprzeciwiamy się legalizacji związków partnerskich w Polsce" czy jakoś tak. Nie wiem czy "oko" ma coś z tym wspólnego, ale strony, ani wydarzenia na facebooku znaleźć już nie można. Tak czy owak chodzi o to, że większość zgłaszanych stron to tzw. strony niewygodne, nie koniecznie homofobiczne. Choć dzisiaj homofobię definiuje się na milion dziwacznych sposobów więc może...
wueska (31) Warszawa 05.08.2011 19:04
Nie wiedziałam, że oko aż tyle zdziałało :) fajnie, że o tym napisaliście, super akcja!

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku