logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
28.04.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
104
1
18

Pierwsze związki partnerskie w Irlandii

267 par czeka w kolejce

Dodano: 06.04.2011

1 stycznia, w Irlandii, w życie weszła ustawa o cywilnych związkach partnerskich między parami jednopłciowymi - Civil Partnership Bill. Minął 3-miesięczny okres oczekiwania - co oznacza, że z początkiem kwietnia pierwsze pary jednopłciowe mogły zalegalizować swój związek.

Historyczną parą zostali Barry Dignam i Hugh Walsh - panowie znają się od 20 lat, od 17 są parą. "Czujemy oczywisty ciężar odpowiedzialności... Irlandia robi duży krok w przód a my będziemy tego częścią" - donosi "Irish Times"o słowach Dignama podczas ceremonii. Panowie podkreślili swoją radość, ale zwrócili uwagę na fakt, że związki partnerskie nie dają pełnych praw małżeńskich: "Rację mają także ci, którzy uważają, że związki partnerskie to za mało. Wszystko co nie jest równością, nie jest równe".

Związek Dignama i Walsha nie był jednak pierwszym zarejestrowanym związkiem partnerskim w Irlandii - wcześniej 6 par skorzystało z możliwości wstąpienia w związek w skróconym terminie (za zgodą sądu), chciały jednak pozostać anonimowe.

Wg "Irish Times" od stycznia 267 par jednopłciowych zgłosiło chęć zalegalizowania swojego związku. Organizacja GLEN szacuje też, że od momentu wejścia w życie ustawy, w Irlandii uznano ok. 1000 związków zawartych za granicą.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (18)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
piotr (?) 08.04.2011 5:19
no ja wlasnei jestem juz po zawarciu zwiazku partnerskiego... Po 8 latach zwiazku postanowilismy zwiazac sie na zawsze...
pozdrawiam wszystkich i zycze odwagi :)
vito212121 (?) 07.04.2011 15:32
chyba nie do konca poznales norwegow i tego co sie tam dzieje. nie sa tacy jak mowisz. moze akurat Ty takich napodkales,ale oni sa zupelnie inni. nie oceniaj ludzi zbyt pochopnie, to dobrze nie wrozy. Wole Norwegie,bo jest o wiele lepsza. Widocznie wolisz slyszec ''mile'' slowa na temat geji i wgl. Tutaj sie o wszystkim mowi i nie ma zadnego tematu o ktorym sie nie mowi np jak w Polsce o sexie. trzeba mowic po cichu,bo jeszcze ktos uslyszly. Wejdz gdzies i powiedz,ze jestes gejem to Cie pobija,a wejdz w Norwegii i bedzie inaczej. Im to nie przeszkadza, nie to co Polska, jedno wielkie cos, obiecuja i nic z tym nie robia.


nie, nie, w polsce nie dostaniesz po ryju za to ze jestes gejem, gdzie dostaniesz tam dostaniesz ale nie wszedzie. tak samo jest w kazdym kraju. nie przesadzajmy z tym mowieniem ze u nas zle a gdzies lepiej. HOMOFOBIA jest w kazdym kraju. w ameryce kilkaset osob ginie rocznie z powodu homofobii. w norwegii tez jest homofobia. nie przesadzaj. tam po prostu w norwegii kazdy ma wszystko w dupie, zamyka sie w sobie i zycje w swoim swiecie ale tlumi emocje..i one jakiews ujscie potem musza znalezc.....bylem w klubach gay w oslo, jest ich chyba az 2 hehehehe i w srodku pare osob, nudno, sztywno i staruchy....dramat......norwegia to super panstwo jesli idzie o kase i przyrode ale ludzie tam to koszmar. kazdy atomistyczny! wole 1000 razy polakow niz norwegow!
aynak (31) UK 07.04.2011 12:47
Jedni biorą ślub, a inni nie mają nawet okazji do randki od kilku lat. Jak widać, równowaga w przyrodzie pozostaje zachowana, co może cieszyć. ;)
ghadi (?) 06.04.2011 20:33
marthy:
adi85:
zanim my do tego dojdziemy to nas już nie będzie.


Przeciwnie, myślę, że stanie się to całkiem niedługo.


dobry żart. :) żyjemy w państwie teokratycznym , nie liczcie na związki partnerskie.
needyouhere (?) 06.04.2011 18:15
vito212121:
Norwegia normalny kraj? Buhahaha tam nikt na nikogo nawet nie patrzy, to nie dziwne ze niby nie maja nic przeciwko gejom, bo oni nic nie chca widziec, z nikim gadac, to sa maxc introwertycy. Jak ktos chce ostatecznie zdecydoewac sie na samobojstwo to niech jedzie do norwegii i tam posiedzi pare dni i wtedy z latwoscia strzeli sobie w leb!!!
Chyba trudno o drugie takie miejsce na ziemi gdzie ludzie sa tak zamknieci w sobie i tak wystraszenia aby nawiazac kontakt z innym czlowiekiem.
W oslo nawet jak sie lukalo na towarki to oni prawie nie patrzyli, bardzo byli zamknieci w sobie, tam nawet jak sie kogos pyta o droge to mowi z gory ze nic nie wie i idzie dalej, byleby tylko nie miec zadnego kontaktu z czlowiekiem. To sa totani samotnicy, oni nie tyle akceptuja homo ile tam w ogole nikt nikim sie nie interesuje!


chyba nie do konca poznales norwegow i tego co sie tam dzieje. nie sa tacy jak mowisz. moze akurat Ty takich napodkales,ale oni sa zupelnie inni. nie oceniaj ludzi zbyt pochopnie, to dobrze nie wrozy. Wole Norwegie,bo jest o wiele lepsza. Widocznie wolisz slyszec ''mile'' slowa na temat geji i wgl. Tutaj sie o wszystkim mowi i nie ma zadnego tematu o ktorym sie nie mowi np jak w Polsce o sexie. trzeba mowic po cichu,bo jeszcze ktos uslyszly. Wejdz gdzies i powiedz,ze jestes gejem to Cie pobija,a wejdz w Norwegii i bedzie inaczej. Im to nie przeszkadza, nie to co Polska, jedno wielkie cos, obiecuja i nic z tym nie robia.
vito212121 (?) 06.04.2011 18:07
Norwegia normalny kraj? Buhahaha tam nikt na nikogo nawet nie patrzy, to nie dziwne ze niby nie maja nic przeciwko gejom, bo oni nic nie chca widziec, z nikim gadac, to sa maxc introwertycy. Jak ktos chce ostatecznie zdecydoewac sie na samobojstwo to niech jedzie do norwegii i tam posiedzi pare dni i wtedy z latwoscia strzeli sobie w leb!!!
Chyba trudno o drugie takie miejsce na ziemi gdzie ludzie sa tak zamknieci w sobie i tak wystraszenia aby nawiazac kontakt z innym czlowiekiem.
W oslo nawet jak sie lukalo na towarki to oni prawie nie patrzyli, bardzo byli zamknieci w sobie, tam nawet jak sie kogos pyta o droge to mowi z gory ze nic nie wie i idzie dalej, byleby tylko nie miec zadnego kontaktu z czlowiekiem. To sa totani samotnicy, oni nie tyle akceptuja homo ile tam w ogole nikt nikim sie nie interesuje!
needyouhere (?) 06.04.2011 17:33
fajnie jest, przynajmiej LGBT czuje sie swobotnie i widac ich na ulicach,czesto chodza za reke, ostatnio para dziewczyn sie calowala na przystanku i nikt nie zwracal na to uwagi. Jedynie co to zazwyczaj Polacy wyzywaja od takich i owakich, co nie watpliwie tutaj zle swidczy, po czym wszyscy Polacy sa mierzeni jedna miara. Nie kazdy jest tolerancyjny,ale swoje zdanie mogli by juz to zachowac dla siebie.
tomek_van_doren (?) 06.04.2011 17:29
needyouhere:
tomek_van_doren:
needyouhere:
tomek_van_doren:
needyouhere:
ee, u nas to zazwyyczaj wszystko na koncu jest : x


ach przepraszam napisałaś/eś ZAZWYCZAJ sorki mea coulpa



nic sie nie stalo ;)) Norwegia jest bardziej posunieta do przodu w przeciwienstwie do Polski. Tutaj LGBT jest na swietle dziennym i jest to normalna sprawa.


Mieszkasz w Norwegii ?


A no mieszkam w Norwegii i jest mi tu dobrze,przynajmiej sie nikt nie smieje i wgl :P


O to bardzo fajnie masz, skandynawia obok krajów beneluksu to najbardziej tolerancyjne regiony świata (oprócz zacofanej finlandii)
needyouhere (?) 06.04.2011 16:50
vistula:
Tusk obiecał nam już dawno drugą Irlandię, więc do roboty!


teraz mamy czeski film.
needyouhere (?) 06.04.2011 16:49
tomek_van_doren:
needyouhere:
tomek_van_doren:
needyouhere:
ee, u nas to zazwyyczaj wszystko na koncu jest : x


ach przepraszam napisałaś/eś ZAZWYCZAJ sorki mea coulpa



nic sie nie stalo ;)) Norwegia jest bardziej posunieta do przodu w przeciwienstwie do Polski. Tutaj LGBT jest na swietle dziennym i jest to normalna sprawa.


Mieszkasz w Norwegii ?


A no mieszkam w Norwegii i jest mi tu dobrze,przynajmiej sie nikt nie smieje i wgl :P
Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran