logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
71
2
10

Polacy coraz bardziej tolerancyjni w pracy?

Ankieta portalu Praca.pl

Dodano: 22.10.2010

"Gdyby twoim szefem została osoba homoseksualna, to?" - ankietę o takim pytaniu przeprowadził na swoich stronach portal Praca.pl. Na prawie 2,5 tys. respondentów - 80,4 proc. zadeklarowało, że orientacja szefa nie miałaby dla nich znaczenia.

12,28 proc. stwierdziło, że taki szef nie byłby dla nich autorytetem, a 7,32 proc. wybrało odpowiedź - "natychmiast spakowałbym swoje rzeczy". Przypomnijmy: w ostatnim badaniu CBOS na temat postaw Polaków wobec lesbijek i gejów, 70 proc. nie miałoby nic przeciwko by ich bliskim współpracownikiem był gej bądź lesbijka, a 67 proc. mogłoby mieć przełożonego o takiej orientacji. Czy wyniki te świadczą o coraz większej tolerancji Polaków w pracy? Adam Rogalewski, pełnomocnik OPZZ ds. osób LGBT, podchodzi jednak do wyników ankiety ostrożnie: "Wyniki tego sondażu świadczą po raz kolejny o tym, że Polacy nie odbiegają w zasadniczy sposób od swoich zachodnich kolegów i koleżanek - jeśli chodzi o stosunek do gejów i lesbijek. Gdyby podobne badanie zostałoby przeprowadzone w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech, to wyniki byłyby bardzo podobne. Jednak nie wiem w jakim stopniu to badanie internetowe jest reprezentatywne i na ile należy je brać na poważnie. Osoby, które mają dostęp do internetu, są zazwyczaj młodsze i pracują w większych miastach, także nic dziwnego w tym, że są bardziej tolerancyjne. W każdym bądź razie portalowi Praca.pl należy się uznanie i gratulacje za sam fakt jego przeprowadzenia" - powiedział IS Rogalewski. Wyniki tego sondażu pokazują, że działalność OPZZ i ZNP oraz organizacji pozarządowych, takich jak KPH, nad promowaniem pozytywnego wizerunku gejów i lesbijek w Polsce, realnie owocuje i w rezultacie polskie społeczeństwo staje się bardziej 'gayfriendly'" - dodał pełnomocnik.

Skąd pomysł na taką właśnie ankietę? "Zdecydowaliśmy się na zbadanie tej kwestii, ponieważ temat tolerancji w środowisku biznesowym jest ciekawy, ale mało kto go porusza. Portal Praca.pl bada rynek pracy również pod kątem relacji zachodzących między pracownikami a pracodawcami" - powiedział nam Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl. Serwis przeprowadził też kiedyś ankietę "Czy zatrudniłbyś w swojej firmie zdeklarowanego geja/zdeklarowaną lesbijkę?" - na 636 respondentów 459 odpowiedziało "tak".

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (10)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
mikimik (?) 25.10.2010 18:32
Nie daję wiary temu badaniu :)
Dlatego, ze pracuję w dużej firmie,
jest tam dział compliamce gdzie mozna
zapytywać o formalne kwestie równoprawnienia
w pracy ze względu na orientację seksualną,
można, ale nikt się o to nie pyta (ja się zapytałem ...) - bo jeżeli zapyta
dostanie sztampową odpowiedź polegająca na przytoczeniu przepisu
o równym traktowaniu pracowników. Firma mimo, że duża
i międzynarodowa w Polsce nie myśli o wprowadzaniu jakichkolwiek
programów promujących równość. Ja nie znam zadnego geja ani lesbijki
z firmy gdzie pracuję, nie znam też żadnej osoby o innym kolorze skóry,
o innym wyznaniu mówi się wtedy kieydy nie ma już wyjścia.
Między pracownikami panuje atmosfera "świętego" przekonania, że
wszyscy są tacy sami, wtłoczeni w heteromatrix - czyli "normę".
Według mnie to badanie pokazuje raczej deklaratywną tolerancję ale nie rzeczywistą.
ja_jacek (?) 24.10.2010 21:11
Podoba mi się fakt przeprowadzenia takiej ankiety przez portal praca.pl - naprawdę imponująca idea. Obok głównego celu ankiety, występują też inne ciekawe aspekty. Taki zabieg jest swego rodzaju sposobem popularyzowania tematu mniejszości seksualnych wśród społeczeństwa (zaznajomienie ludzi z odmiennością), a także pośrednie zmuszenie ludzi do jakichś przemyśleń nad tym tematem. Ankieta sama w sobie nie jest zła, ma pozytywne efekty - napewno.
Jednakże mam taki pogląd jak p. Adam Rogalewski. Przepytano zbyt małą część społeczeństwa (2,5 tys osób to malutki kawałeczek polskiej zbiorowości), aby brać wyniki tego badania na poważnie. A dodatkowo dodam, że istnieją zawody, typy prac, w których nietolerancja wobec mniejszości seksualnej jest bardzo widoczna. No cóż - już tak jest, już w takim społeczeństwie żyjemy, ale mam ogromną nadzieję, że wkońcu coś zacznie się zmieniać na lepsze oraz wspieram działania, które się do tego przyczyniają.
keavy (29) ŁDZ <3 / NL 24.10.2010 15:32
Popieram CandyBoy'a. Ciekawe jakie byłyby wyniki sondażu gdyby pytanie brzmiało : "Co byś zrobił gdybyś się dowiedział, że Twój pracownik jest homoseksualistą??" Przypuszczam, że wyniki nie byłby takie "kolorowe".
candyboy (26) wrocław 24.10.2010 14:02
szef to szef... ok
ale gdyby pracownik okazał się homo... co na to hetero szef??;)
olsztyn_krakow (29) Olsztyn Kraków 23.10.2010 11:14
Zgodzę się ze stwierdzeniem w nagłówku - pracowałem w klubie gejowskim i WSZYSCY mnie tolerowali :)
ghadi (?) 23.10.2010 9:44
szef to szef , jak Ci nie pasuje to wypad. zmień firmę.
blednyrycerz (?) 22.10.2010 23:28
Szczerze wątpię, by pracownik mający zatrudnienie w wielkiej czwórce spakowałby swoje rzeczy, gdyby dowiedział się, że kierownik działu, w którym pracuje jest gejem. Chodzimy do pracy, żeby zarabiać pieniądze i rozwijać swoje umiejętności.
kamaa (32) Łódź/Cardiff 22.10.2010 16:02
Moja poprzednia szefowa wiedziała, często rozmawiałyśmy i było ok. A młoda nie była. To zależy od człowieka a nie wieku.
flamethrower (28) Olkusz Katowice 22.10.2010 14:34
zgadzam sie, to szef wybiera pracownika, a nie odwrotnie...
ciasto (?) 22.10.2010 14:00
szef to szef, nie masz nic do gadania, więc nie rozumiem po części sensu tych 'badań'. poza tym znów statystyki, statystyki. gdzie praktyka..

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku