logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
4
5

Wilno jednak bez parady

Baltic Pride zawieszony

Dodano: 07.05.2010, Aktualizacja: 07.05.2010

Cały tydzień ważyły się losy litewskiego Baltic Pride, który w końcu został zawieszony. Władze Wilna wyraziły obawy o uczestników mającego odbyć się jutro marszu, chociaż policja zapewniła, że jest przygotowana.

"Czyja by to była wina, gdyby ktoś został ranny? Być może wyglądamy na homofobów, ale nie wiem czy wyglądalibyśmy lepiej z obrazami przemocy w TV" - powiedział Raimundas Petrauskas z biura prokuratora generalnego, które obawia się przemocy ze strony grup antygejowskich. Tłumaczenia te i rozbieżności między prokuratorem a policją dziwią prezydentkę Litwy, Dalię Grybauskaite, która przypomniała konstytucyjne prawo do pokojowych zgromadzeń na Litwie.

Przeciw decyzji władz miasta protestują nie tylko litewskie grupy LGBT, ale także Amnesty International oraz ILGA (International Lesbian and Gay Association). John Dalhuisen, zajmujący się z ramienia Amnesty dyskryminacją w Europie, powiedział: "Władze Litwy zobowiązane prawem międzynarodowym do zapewnienia wolności słowa i zgromadzeń, muszą dopilnować, aby marsz odbył się bez przeszkód i z zachowaniem standardów bezpieczeństwa dla uczestników. Niewywiązanie się władz z tego obowiązku można potraktować jako przejaw dyskryminacji."

Przypomnijmy: 1 marca 2010 roku na Litwie weszła w życie ustawa "Prawo do ochrony nieletnich przed szkodliwym wpływem dostępu do informacji publicznej", która wzbudziła w Europie wiele kontrowersji. Ustawa m.in. zabrania propagowania homoseksualizmu w miejscach publicznych, równocześnie podkreśla, że relacje homoseksualne, biseksualne i poligamiczne mają zły wpływ na zdrowie psychiczne, rozwój fizyczny, intelektualny i moralny nieletnich.

(md)


Według informacji przesłanej kanałami nieoficjalnymi, w ostatniej chwili władze Wilna wydały zgodę na organizację Baltic Pride.

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (5)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
loca (36) Palma de Mallorca 07.05.2010 16:03
wlasnie dostalam wiadomosc na FB ze odbedzie sie !!!!!!! tylko 350 osob moga isc, 800 osob beda je chronic, ale odbedzie sie!!!!!!
robert89 (?) 07.05.2010 15:59
skoro to jest powód by odwołać parade, to ciekawe czy zrezygnują z religijnych procesji (np w boże ciało, czy jak się to nazywa) jeśli zbierze się kilka osób, które będą jej przeciwne i zadeklarują że będą rzucać kamieniami??? na tej zasadzie można by wszystkiego zakazać i każdą legalną demonstracje/zgromadzenie odwołać....?
tonginzejzon (29) Poznań 07.05.2010 14:30
Ciekawe w jaki sposób relacje np homoseksualne mają wpływ na rozwój fizyczny?
nawet nie chcę się domyślać.

Skoro policja twierdzi, że jest przygotowana to znaczy, ze zostanie zapewnione bezpieczeństwo o które Raimundas Petrauskas tak bardzo się boi.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku