logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
112
2
32

Matki lesbijki pełnoprawnymi rodzicami

Rewolucyjne zmiany w brytyjskim prawie

Dodano: 01.09.2009

Pary lesbijek, które zdecydują się na poczęcie dziecka metodą in vitro, będą traktowane w oczach brytyjskiego prawa jako równorzędne matki.

Według zmian, które wejdą w życie w Anglii i Walii, w akcie urodzenia dziecka wpisane będą dane obu kobiet, bez względu na to, która z nich urodzi dziecko. Dotychczas bowiem jedynie biologiczna matka mogła figurować w kartotece dziecka jako rodzic - jej partnerka mogła otrzymać to prawo dopiero po przeprowadzeniu procedury adopcyjnej.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych błyskawicznie zareagowało na zmianę procedur. W aktach narodzin dzieci zamiast pól "matka" i "ojciec" figurują teraz dwie identyczne rubryki "rodzic".

Nowe przepisy są częścią szeroko dyskutowanej "Ustawy o zapłodnieniu i embriologii", dostosowującej brytyjskie prawodawstwo do współczesnej wiedzy medycznej. Nie są jednak jedynymi, tworzonymi z myślą o parach homoseksualnych - w przyszłym roku do ustawy mają zostać włączone poprawki dotyczące tzw. surogatek. W myśl projektu, pary gejów będą mogły ubiegać się o przyznanie im pełni praw rodzicielskich do dziecka urodzonego przez matkę zastępczą.

(mk)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (32)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
annabogna (36) El-blak 28.11.2009 16:40
annabogna:
sweetgary:
Pewnie zostanę za to zlinczowany, ale sprzeciwiam się takim procedurom. Sam nie chcę mieć/adoptować dzieci i w moich subiektywnym odczuciu pary LGBT nie powinny razem posiadać i wychowywać dziecka.
jak zaznaczyłeś to tylko Twoje subiektywne odczucie. Dlaczego na jego podstawie odmawiasz mi prawa do posiadanie dziecka? Dlaczego nie powinnam ich mieć? bo Ty sam nie chcesz mieć dzieci? To idiotyczne, to tak jakbym ja Ci zakazała być gejem bo sama nie jestem gejem i gejów nie lubię:). Niczym się Twoje podejście nie różni od podejścia znakomitej większości społeczeństwa polskiego dzięki któremu i Ty i ja boimy się chodzić po mieście "w biały dzień" z partnerami za rękę żeby nie dostać jakimś kamieniem. Pomyśl o tym...
annabogna (36) El-blak 28.11.2009 16:31
sweetgary:
Pewnie zostanę za to zlinczowany, ale sprzeciwiam się takim procedurom. Sam nie chcę mieć/adoptować dzieci i w moich subiektywnym odczuciu pary LGBT nie powinny razem posiadać i wychowywać dziecka.
kao (29) 17.09.2009 22:31
Nie powinny, ponieważ....? W Polsce zdecydowanie jeszcze nie, ale myślę, że i nasze społeczeństwo kiedyś to tego dojrzeje. Szkoda tylko, że tyle wciąż jest oporów przed robieniem rzeczy, które nikomu nie szkodzą, a niektórych uszczęśliwiają.
sweetgary (32) Kraków [X] / 3miasto [ ] 10.09.2009 19:40
Pewnie zostanę za to zlinczowany, ale sprzeciwiam się takim procedurom. Sam nie chcę mieć/adoptować dzieci i w moich subiektywnym odczuciu pary LGBT nie powinny razem posiadać i wychowywać dziecka.
indie_ (?) 03.09.2009 23:21
No możę i dzieciak jeżeli chodzi o uwagę... taki jestem i tyle, na ten czas.
skyhigh2440 (?) 03.09.2009 21:34
ale z ciebie dzidzia;))))))))))
svefn (30) wrocław 03.09.2009 16:32
nie da się tak w polsce, żeby adoptować mogła inna kobieta matka musi się zrzec praw.
younggayf (26) 03.09.2009 9:58
no tak kobiety będą mogły...a co z Gejami?
Czy My nie mamy prawa..do adopcji...
sam "na razie" nie odczuwam takiej potrzeby ale co będzie za parę lat?
Może i będę chciał...i co wtedy...?
Jechać do afryki i wymienić ipod'a na dziecko?
pzdr.
indie_ (?) 03.09.2009 1:49
ja by mraczej pwiedzial ze, albo ja albo dziecko... moze keidys sie do tego przekonam ale jak anrazie niet.
cinclus (?) 02.09.2009 23:17
Bo ja wiem? Samotni faceci też sobie potrafią radzić z dziećmi. Znam kilka przypadków. ;)
Ale a propos adopcji: to jest wg mnie dużo pilniejsza potrzeba, przynajmniej w Polsce. Właśnie możliwość adopcji przez pary homoseksualne. I nie ze względu na zachcianki takich potencjalnych rodziców, ale dla dobra dzieci. Bo żaden przeciwnik takich adopcji mi nie wmówi, że dzieci będą miały szczęśliwsze dzieciństwo w domu dziecka, niż będąc wychowywanym przez kochającą je parę. Obojętnie o jakiej orientacji.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku