logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
25.09.2016    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
3
13

Litwa: Trzy lata za promocję homoseksualizmu

Parlament odrzucił weto prezydenta

Dodano: 15.07.2009

Litewski Sejm odrzucił dziś weto prezydenta Valdasa Adamkusa i zdecydował o przyjęciu kontrowersyjnej ustawy "Prawo do ochrony nieletnich przed szkodliwym wpływem dostępu do informacji publicznej".

Prezydent Litwy zawetował homofobiczną ustawę w czerwcu. Do odrzucenia sprzeciwu głowy państwa litewski parlament potrzebował większości 2/3, czyli 71 głosów. 87 posłów głosowało za jego odrzuceniem, 25 wstrzymało się,a jedynie sześciu było przeciwko odrzuceniu weta.

Nowe przepisy zakazują m.in. informowania o homoseksualizmie w szkołach i programach telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, a także w każdym miejscu publicznym, do którego dostęp mają osoby nieletnie.

Artykuł 4. ustawy wylicza 19 kategorii informacji, które mają "negatywny efekt dla rozwoju nieletnich" i jako takie są zakazane w szkołach, miejscach publicznych i mediach, jeżeli dostęp do nich mają dzieci. Podpunkt 13 Artykułu 4. zakazuje "rozprzestrzeniania informacji, która mogłaby zachęcać do relacji homoseksualnych, biseksualnych i poligamicznych".

Nota wyjaśniająca dołączona do ustawy mówi, że "propagowanie nietradycyjnej orientacji seksualnej i narażenie na przekaz zawierający pozytywny obraz relacji homoseksualnych może powodować negatywne konsekwencje dla fizycznego, psychicznego, a przede wszystkim moralnego rozwoju nieletnich".

Litewską ustawę ostro skrytykowało Amnesty International. Organizacja uważa, że przepis łamie prawo do wolności wypowiedzi i zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, zapisane w międzynarodowych traktatach, których Litwa jest stroną. Amnesty, wraz z innymi organizacjami działającymi na rzecz praw człowieka, zaapelowały do władz Litwy o wycofanie ustawy.

Prawo wejdzie w życie 1 marca 2010 roku.

(mk)

źródło: amnesty.org.pl

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (13)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Waffen SS (?) 11.05.2010 10:44
Widać Europa powoli się budzi z pedalskiej tolerancji.
Interrupteur (?) 23.07.2009 17:40
A ja wyjechałem z naszego piekiełka :) I nigdy już nie wrócę. NIGDY. Niech się homofoby radośnie kąpią w tym gównie. Żal mi tylko tych co zostali, także tych na Litwie.
ghadi (?) 16.07.2009 17:48
o curwa ale kyrk !!!
krzysiek (36) Londyn 16.07.2009 12:21
Tak plujecie na Litwe, a u nas na paradzie bylo mniej ludzi niz w zeszlym roku! Ile z was wyszlo z szafy? Ilu jest takich jak Jacykow? (jawnie gej) My nie mamy w koncu tak rozowo. Trzeba wesprzec ten kraj czy tez przez kapmanie czy tez przez UE, a nie odrzucac. Pomyslcie o gejach i lesbijkach na Litwie. Jak musza sie czuc upokorzeni. Czas zeby i pni mieli swoje Stonewall. X
hyakintos (38) Mazowieckie 16.07.2009 10:45
za lamanie praw czlowieka zawiesic czlonkostwo w UE!!!!

http://hyakinthos78.blogspot.com/
Multilicus (37) Toruń 15.07.2009 22:35
To nawet nie jest zinstytucjonalizowana homofobia, to po prostu barbarzyństwo i hańba! Po takim wyczynie Litwę można bezkarnie nazywać żałosnym, zabitym dechami kraikiem.
zula-z-egiptu (?) 15.07.2009 20:06
Smutny przyklad. Oby nie znamienny. Demokracja daje prawa, ale rownie latwo moze je odebrac. Co by nie mowic o sensownosci roznych praw na zachodzie (zwiazki, malzenstwa, adopcje itp.) to stoja one na glinianych nogach. Demokracja moze sprawic, ze tata gej, drugi tata gej i "ich dziecko" tworza sliczna, modelowa rodzine, jak i to, ze tatusiowie geje zostana wyslani na Kolyme badz na najblizsza latarnie miejska w charakterze "strange fruits". I nie tylko tatusiowie.
Mowiac o glinianych nogach, na ktorych stoja specjalne prawa dla homoseksualistwow mam na mysli sytuacje, ze prawa te nie sa umocowane w zaden sensowny sposob - jak to zwykle prawa czlowieka, a tylko politycznie (a laska polityka na pstrym koniu siedzi, patrz polska lewica np.). W efekcie moze dojsc do sytuacji, kiedy korzystny trend sie odwroci, a my obudzimy sie z reka w nocniku... Co wlasnie zrobili na Litwie - znalezli temat zastepczy dla doby kryzysu.
I kto nas obroni? Oby to nie byla przepowiednia...
curious-1 (30) NE_from_Katowice 15.07.2009 19:01
Czyli co? Cały kraj udaje przed nieletnimi, że homoseksualizm, biseksualizm, poligamia itp. nie istnieją? Postawią sobie firewalla narodowego, żeby odfiltrować internet ze "szkodliwych" INFORMACJI? Absurd. Czysty absurd.

Do Trybunału!
cesare (?) 15.07.2009 17:46
Dokładnie. Mnie zatrważa brak jakiejkolwiek stanowczej reakcji ze strony UE - przynajmniej w dostępnych mi newsach nie doszukałem się nawet wzmianki o jakiejkolwiek reakcji... To jest haniebne, NIELUDZKIE "prawo", to są współczesne ustawy norymberskie. A Unia milczy wobec takiego ustawowego bezprawia...
Mik (?) 15.07.2009 17:38
Teraz doskonałe pole do popisu
ma UE z PE i KE i innymi instytucjami.
Co zrobią?
Dadzą tylko reprymendę?
Czy może jednak jakieś sankcje?
Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran