logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
0
Książki

Studnia samotności/Źródło samotności

ródło samotności opisuje życie Stephen Gordon, męskiej lesbijki, która, jak sama Hall, określa jako congenital invert. Choć postawa Gordon wobec własnej seksualności jest bolesna, powieść przedstawia lesbijstwo jako naturalne i sprawia, że jest sugestią o

Książka Radclyffe Hall "Źródło samotności", znana w Polsce również pod tytułem "Studnia samotności", zaliczana jest do klasyki powieści lesbijskich. Opublikowana została po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w 1928 roku, gdzie uznano ją za obsceniczną, choć nie zawiera żadnych treści erotycznych, i wyrokiem sądowym nakazano zniszczenie wszystkich kopii. W Polsce powieść ukazała się w 1933 roku. To pierwsze i jedyne wydanie.

Hall znana jest przede wszystkim z powieści Źródło samotności, znanej również w Polsce pod tytułem Studnia samotności - jedynej z jej ośmiu powieści, która ma jawny wątek lesbijski. Opublikowane w 1928 roku, Źródło samotności opisuje życie Stephen Gordon, męskiej lesbijki, która, jak sama Hall, określa jako congenital invert. Choć postawa Gordon wobec własnej seksualności jest bolesna, powieść przedstawia lesbijstwo jako naturalne i sprawia, że jest sugestią o większą tolerancję. Chociaż Źródło samotności nie jest pornograficzne, to jednak było przedmiotem badania pod względem nieprzyzwoitości w Wielkiej Brytanii, w wyniku którego wszystkie egzemplarze powieści były sukcesywnie niszczone. Stany Zjednoczone pozwoliły na jego publikację dopiero po długiej walce sądowej. Jest obecnie publikowane w Wielkiej Brytanii przez Virago i Anchor Press w Stanach Zjednoczonych. Źródło samotności miało 7 numer na liście 100 najlepszych powieści Gejów i Lesbijek na sporządzonej przez Publishing Triangle liście w 1999 r.[14].

PODZIEL SIĘ
E-booki Prideshop

KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Nadrób filmowe zaległości! W Prideshop.pl najsłynniejsze filmy LGBT w promocyjnych cenach: 15 lub 25 PLN - więcej nie zapłacisz.

filmy2016
0/5 (0)

Autor: Marguerite Radclyffe-Hall

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Książka i Prasa

Rok wydania: 1933

ISBN: 000-00-00000-00-0


© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku