logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
4
0
0
Książki

Karuzela z mężczyznami

Jedna z niewielu polskich prac naukowych poświęconych problematyce męskości

Młodzi badacze analizują m.in. sytuację mężczyzn w rodzinie i ich wizerunek kształtowany przez media.
Badania nad społeczno-kulturowymi fenomenami męskości to trzecia odsłona naukowej refleksji gender studies, po powstałych wcześniej studiach kobiecych (women’s studies) i gejowsko-lesbijskich (gay and lesbian studies), z których w późniejszym okresie wyodrębniły się queer studies. Pojawienie się w dyskursie akademickim tego typu problematyki było swoistą odpowiedzią na tendencję charakterystyczną dla współczesnej humanistyki: włączania tematyki płci społeczno-kulturowej w powszechny dyskurs naukowy.

„(...) publikacja zbiorowa przygotowana przez Katarzynę Wojnicką i Ewelinę Ciaputę jest jedną z nielicznych dotąd prac na gruncie polskim dotykających problematyki związanej z męskością. Tego typu refleksja naukowa, obecna od dawna na zachodnich uniwersytetach, stanowi wciąż jeszcze świeży i nieodkryty temat w polskich naukach społeczno-humanistycznych. Sama problematyka została wprowadzona na grunt polski stosunkowo niedawno. (...) Tym samym zrodziła się potrzeba stworzenia odpowiedniej literatury, która dostarczyłaby wiedzy na temat polskich uwarunkowań związanych z kwestią męskości. To właśnie oczekiwanie doskonale spełnia niniejsza publikacja. Książka stanowi bowiem zbiór tekstów, przygotowanych przez zespół młodych badaczy (...), w których zmagają się oni z analizą i znaczeniem problematyki męskości, sytuacji mężczyzn i ich kondycji w odniesieniu do takich kwestii, jak: rodzina, media, zdrowie czy szeroko pojęta polityka”.

Z recenzji prof. dr hab. Krystyny Slany

PODZIEL SIĘ
E-booki Prideshop

KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Nadrób filmowe zaległości! W Prideshop.pl najsłynniejsze filmy LGBT w promocyjnych cenach: 15 lub 25 PLN - więcej nie zapłacisz.

filmy2016
5/5 (4)

Autor: Ewelina Ciaputa (redaktor naukowy), Katarzyna Wojnicka (redaktor naukowy)

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza „Impuls”

Rok wydania: 2011

ISBN: 978-83-7587-684-0


© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku