logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
20
3
1
Książki

Świadek

Jak gej może się odnaleźć w środowisku świadków Jehowy?

Miałem być dziewczynką, Martą, albo chociaż psem, czego życzył sobie mój starszy brat – wyznaje Łukasz, urodzony w 1980 r. bohater autobiograficznej opowieści o dorastaniu ze stygmatem i wbrew stygmatowi oraz o życiu po „przepracowaniu” stygmatu. A nawet stygmatów. Co najmniej dwóch. Zbiorowym bohaterem „Świadka” jest wspólnota Świadków Jehowy, do której Łukasz należy – to z nią wiąże się pierwsze naznaczenie. Chłopak jest odmieńcem wśród „nieświadków”, a przy tym ciężko mu pogodzić sztywne zasady religijne z rzeczywistością. Potem dochodzi homoseksualizm, który w zborze skazuje go na wykluczenie. Łukasz w wieku 20 lat zdobywa się na coming out. Jako dorosły, bohater jest tak różny od swego chłopięcego odpowiednika, że autor nadaje postaci inne imię – Robert. Retrospekcja podejmowana z perspektywy Roberta pozwala obserwować przemianę chłopaka, który kiedyś tak walczył ze swą seksualnością, że chciał pozbawić się penisa, a po latach pokochał z wzajemnością mężczyznę. W międzyczasie – w Szklarskiej Porębie, w Poznaniu na studiach, czy w Brighton, gdzie rytm pracy w Burger Kingu wyznaczały narkotyki – zaczął zadawać sobie pytania o wiarę. Jego życie stało się bardzo odległe od ideałów zboru: religia założyła mi gacie z drutu kolczastego.
„Świadek” to pozbawiony egzaltacji i autobiograficznej martyrologii zapis procesu, który można chyba nazwać „drogą do siebie”. Temat dobrze znany, ale opisany z innej, dość unikalnej w polskim kontekście perspektywy. Dojść samemu z sobą do porozumienia generalnie jest trudno, ale jeśli mieszka się w Polsce i jest się świadkiem Jehowy oraz gejem – to dużo trudniej.

"Replika"

PODZIEL SIĘ
E-booki Prideshop

KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
fabia75 (42) Zagłębie 25.01.2016 19:22
Odnoszę wrażenie, że ta książka najbardziej jest potrzebna jej autorowi. Cienka, ale niełatwa w odbiorze... Chwilami pisana dość chaotycznie, chwilami z pewną dozą egzaltacji. To jest też książka bardzo osobista, a nawet intymna, co niektórym co wrażliwszym czytelnikom może wręcz przeszkadzać. Warto mieć choć ogólne pojęcie o Świadkach Jehowy, ich wierze i strukturze organizacji zanim się tą książkę zacznie czytać.
Nadrób filmowe zaległości! W Prideshop.pl najsłynniejsze filmy LGBT w promocyjnych cenach: 15 lub 25 PLN - więcej nie zapłacisz.

filmy2016
4.3/5 (23)

Autor: Robert Rient

Wydawnictwo: Fundacja Instytutu Reportażu

Rok wydania: 2015

ISBN: 9788393811298


© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku