logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
26
2
4
Książki

Martwa Europa

Isaac, młody australijski fotografik greckiego pochodzenia, wyrusza w podróż po Europie: Ateny,Wenecja, Praga, Berlin, Paryż, Amsterdam, Londyn. Zainspirowany opowieściami ojca wyobraża sobie Stary Świat jako kolebkę cywilizacji, wyrafinowaną i dostatnią krainę pełną skarbów kultury. Współczesna Europa okazuje się jednak światem zglobalizowanym i zunifikowanym; pod fasadą nowoczesności Isaac odkrywa kontynent naznaczony przez krwawe doświadczenia historii i wyrokiem koszmarnej przeszłości skazany na wieczną udrękę. Isaaca zaczyna prześladować demon, będący nie tyle pospolitym duchem rodem z horroru, ile metaforą klątwy Holocaustu, ciążącej – jak sugeruje autor – nad całą Europą. W oczach Isaaca płaszczyk konsumpcjonizmu i kulturowej unifikacji w zjednoczonej Europie okazuje się skrywać wszechobecną nędzę, wyzysk i zbrodnie oraz głęboko zakorzenione antagonizmy rasowe i narodowościowe.

Książka dostępna jest w sklepie  
PODZIEL SIĘ
E-booki Prideshop

KOMENTARZE (4)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
max.barskih (?) 23.03.2013 22:53
nie czytalem ale mysle podobnie
MikePL (?) 04.03.2013 9:13
Ja przeczytałem praktycznie na raz. Polecam!
Kamil (?) 23.01.2011 4:14
Ta książka jest toksyczna, polega na oskarżaniu kolejnych narodów i tyle. Natomiast jakiegoś pomysłu lub dobrego warsztatu literackiego nie uświadczysz. To się czyta jak gorszą kopię Super Expressu lub Faktów. Żenada
sotion (47) -- 07.12.2010 0:15
Przeczytałem książkę w trakcie wrześniowych wakacji w Polsce, w Bieszczadach. To kawal bardzo dobrej literatury. Dla mnie jedna z ciekawszych rzeczy jakie przeczytałem w tym roku. Tsiolkas opowiada historie podróży młodego Australijczyka do Europy. Zaczyna się ona w jej kolebce Atenach, gdzie fotograf przybywa na wystawę zdjęć a potem wyrusza do kolejnych europejskie miast. Podróż to faktycznie dziwna. Ma w sobie cos z wariacjci na temat Odysei, w której duchy przeszłości mieszają się ze współczesnością. Mamy wiec z jednej strony wędrówkę bohatera przez łóżka kolejnych przygodnych kochanków, zużyte prezerwatywy na tle odrestaurowanych kamienic, brak moralności, krwiożerczy globalizm, antysemityzm i wreszcie terroryzm we współczesnej Europy. Z drugiej strony przeszłość, która pojawia się z chwila gdy Issak przybywa do rodzinnej wioski matki. Wtedy na jednym z wykonanych zdjęć zauważa postać dziwnego chłopca. Tak oto na karty powieści wkracza mistyczny demon starego świata i widmo holocaustu. Ja osobiście bardzo lubię takie połączenia. Sam watek holokaustu, czasem przywodził mi na myśl obrazy z " Malowanego ptaka" Kosinskiego. Oczywiście żeby dowiedzieć się kim jest demon, dlaczego pojawił się bohaterowi, i jak wpłynie to na jego życie trzeba przeczytać powieść. Na pewno nie jest to książka łatwa i przyjemna.Nie jest to panegiryk literatury gejowskiej, choć o bohatera-geja życiu, miłościach i seksie jest sporo. Duzo tam natomiast gorzkiej prawdy o nas, mieszkańcach Europy, mrocznej, brudnej. Moze dlatego ksiazka wzbudza sporo negatywnych emocji u czytelników.
wtwa (58) Doncaster 26.08.2010 7:42
Ta książka zaistniała dla mnie jako bałagan i narastająca bezradność autora. Pomysł był, ale się wymknął.
Nadrób filmowe zaległości! W Prideshop.pl najsłynniejsze filmy LGBT w promocyjnych cenach: 15 lub 25 PLN - więcej nie zapłacisz.

filmy2016
4.6/5 (28)

Autor: Christos Tsiolkas

Wydawnictwo: Replika

Rok wydania: 2010

ISBN: 978-83-76740-20-1


© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku