logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
28
10
8
Książki

Zatoka Ostów

Powieść pachnąca latem, morzem, wakacjami w Grecji i zakazaną miłością. Gdy życie nie pozwala być sobą, przypadek może uruchomić lawinę zdarzeń, której nie da się zatrzymać i po przejściu której już nic nie będzie takie jak dawniej.

Wyobraźmy sobie kraj, w którym nie ma gejów. To znaczy taki kraj, w którym geje muszą udawać heteryków. To bez wątpienia państwo totalitarne, w którym możliwa jest tylko jedna orientacja seksualna. Zatoka Ostów opowiada właśnie o takim heteromatriksie, który został zaszczepiony w umyśle głównego bohatera. Piotr żyje pod wpływem terroru heteroseksualnej tożsamości, którą wciąż musi konstruować, potwierdzać, choć tak naprawdę, w głębi duszy, czuje, że jest gejem. Odkrywa to powoli, stopniowo. Zdążył jednak zabrnąć o krok za daleko. Stworzył wokół siebie cały system pozorów, które utrzymują heteroseksualny świat: ożenił się, ustatkował, zdobył pozycję. Przekroczenie normy równałoby się z osunięciem w czyste szaleństwo. Co jednak zrobić z homoseksualnym pożądaniem, które im bardziej stłumione, tym mocniej powraca? Czy homoseksualny romans z młodym Anglikiem, poznanym podczas wakacyjnej podróży do Grecji, ma szansę na przetrwanie? Jak się zachować wobec żony, która dostrzega tę przemianę? (z Posłowia Tomasza Kaliściaka)

Książka dostępna jest w sklepie  
PODZIEL SIĘ
E-booki Prideshop

KOMENTARZE (8)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Aimei (21) Poznań 19.11.2017 20:23
Tę książkę polecam wszystkim tym, którzy swoją przygodę z literaturą branżową dopiero zaczynają. Nie jest to w żaden sposób książka wielce odkrywcza, za to stanowi przyjemną lekturę na weekend.
Plus za to, że wątek gejowski nie jest tutaj w żaden sposób problemem - bohater pogodzony jest ze swoim biseksualizmem i stanowi to dla niego swego rodzaju normę. Mimo wszystko jest jednak świadomy, jak społeczeństwo takie osoby postrzega i wie, że lepiej zachowywać pozory heteroseksualnego mężczyzny tak długo, jak długo będzie się dało.
Na szczęście autor oszczędza nam rozwlękających się w nieskończoność rozterek bohatera dotyczących swojej orientacji seksualnej. Nie znajdziemy tu więc fazy 'chyba jestem gejem', a przemyślenia dorosłego mężczyzny na relacje, które łączą go z ludźmi.
Minusem niestety jest naciągane postrzeganie związku z Jeffem - relacja jest bardzo wyidealizowana, ale można to tłumaczyć tym, że oboje są w sobie szaleńczo zakochani (czyli w tej początkowej fazie miłości, że tak to ujmę), a pierwsze emocje nadal nie opadły po ich, notabene jedynym, spotkaniu w Grecji. Fakt, że kontynuują swoją znajomość, ale na odległość, również pozostawia ich relacje również w swego rodzaju pierwszej fazie związkowej, gdzie nie widzimy wad tej drugiej osoby i wszystko wydaje się cudowne.
Dodam jeszcze tylko, że zakończenie zrobiło na mnie wrażenie i czułam po nim niedosyt.
croco (42) Łódź 23.08.2010 22:13
zasadniczo trzeba dodać, że ta książka nie epatuje sexemna każdej stronie. Zawiera emocje w realiach ówczesnej Polski. Myślę, że warto ją przeczytać. Tak dla siebie. POlecam
A i dzięki FLO tez mogłem ją przeczytać :)
flo (33) Huddersfield 23.08.2010 17:03
początek książki, to odkrywanie "prawdziwej drogi" głównego bohatera.
Jednak z każdą stroną, książka staje się coraz bardziej ciekawsza
adasko83 (?) 15.12.2009 8:40
Mój partner mowil mi ze ta ksiazka jest bardzo ciekawa ale z poczatku moze przynudzac, no to zabralem sie za czytanie, ale musze przyznac ze ten poczatek faktycznie mnie wynudzil i odstawilem ją na pólke, jednak nie zachecilo mnie to do ponownego podjecia czytania, lecz pomimo to polecam ją.... z recenzji wydaje sie byc naprawde ciekawa
junior (43) WAW 25.10.2009 13:01
Niby przyjemne romansidło o wakacyjnej fascynacji i budzącej się miłości, ale z drugim dnem. Od połowy książki atmosfera gęstnieje. Dobrze uchwycony klimat polityczny lat 80., gdzie nie wszyscy byli entuzjastami zrywu "Solidarności". Np. część gejów obawiała się rosnącego wpływu Kościoła katolickiego, jak się okazało słusznie :(. Rozterki głównego bohatera - żonatego Piotra - związane z samoakceptacją to temat ponadczasowy, mimo iż ksiązka powstała na przełomie lat 80/90. Zdecydowanie warto!
szymon (?) 24.06.2009 16:40
książka porażająco tendencyjna. ot, zwykłe czytadełko - do tramwaju, na plażę. intelektualnych odlotów radziłbym się nie spodziewać.
(?) 25.10.2008 23:21
Książka nudna i nużąca. Jedyną jej zaletą jest to że szybko się czyta. Najbanalniejsza ksiązka z gatunku LGBT jaką zdażyło mi się w ostatnim czasie przeczytac (zapewne jeszcze wszystko przede mna). Podczas czytania miałam wrażenie że ktoś wcisnał mi do ręki harlequina. Pan piszący posłowie starał się bronic książki argumentem, że jest to 1sza książka gejowska napisana w latach 80 dlatego powinniśmy jej wybaczyc wady a docenic zalety, któych właściwie nie ma. Przynajmniej ja nie widzę żadnych. Chociaż opisy zbliżeń autor przedstawił bardzo subtlene co mnie (momentami) urzekło. Ogólnie powieśc dla nastoletnich gejów. Zdecydowanie odradzam lubiacym ambitną prozę.
adam/ buddaa (30) ... 10.09.2008 15:50
Bo to o Polskę właśnie chodzi :)
miki90 (?) 26.06.2008 20:24
"Wyobraźmy sobie kraj, w którym nie ma gejów. To znaczy taki kraj, w którym geje muszą udawać heteryków." prawie jak w Polsce . . .
Nadrób filmowe zaległości! W Prideshop.pl najsłynniejsze filmy LGBT w promocyjnych cenach: 15 lub 25 PLN - więcej nie zapłacisz.

filmy2016
3.7/5 (38)

Autor: Tadeusz Olszewski

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik

Rok wydania: 2008

ISBN: 978-83-60000-24-3


© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku