logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
19.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
31
4
0
Książki

Ciotka Farhuma nie była dziwką

"Ciotka Farhuma..." to pieśń zagubionej miłości, współczesna gejowska i ludzka, geograficzna i duchowa odyseja w poszukiwaniu zaginionego kochanka, prowokująca retrospekcje upadku idealnego związku. Ale przede wszystkim to rachunek połowy życia, naznaczonego żydowskim pochodzeniem.

Książka rozpoczyna się zdaniem: 'zostałem obrzezany w dniu, kiedy powieszono Eichmana', i zasadniczo stanowi rozwinięcie tej myśli. Wychowany w biednej osadzie powojennych imigrantów bohater miotany jest sprzecznymi uczuciami: do bezlitosnego w swym upale Izraela, który będąc nową ojczyzną Żydów, staje się jednocześnie ich 'grobowcem i zagładą'. Do komfortowych i wygodnych Niemiec, gdzie żyje i pracuje wśród niedawnych oprawców swojego narodu, opływających w luksusy prawdziwych wybrańców bożych. Do swojej nadopiekuńczej, irytującej i ukochanej matki, do swojego młodego nazbyt kontrolującego i sterylnie higienicznego, ukochanego, który odchodzi nagle, znika po pięciu latach wspólnego życia.

Rozstanie prowokuje bohatera do porzucenia wygodnego, zachodnioeuropejskiego świata - obejmuje stanowisko na zniszczonych Bałkanach, wciąż trawionych fermentem społecznym. Znów zostanie skonfrontowany z biedotą i brzydotą tego świata. Jednocześnie jednak ulega fascynacji jego przewrotnym pięknem, zwłaszcza tamtejszych mężczyzn. W opisach ociekających brudem, świńską krwią na targu i moczem na ulicach, Avni zbliża się do estetyki Jeana Geneta, doprawiając ją jednak sporą dawką sarkastycznego humoru.

Wyprawa do byłej Jugosławii przywraca jego życiu wigoru, jednak demony przeszłości powracają i każą mu porzucić nowe życie, a wraz z nim dopiero co rodzące się uczucie. W domu zastaje swojską biedę i gderaninę, upał, terror wybuchających bomb, a jednak odkrywa, że tu właśnie czuje się u siebie. Historia zatoczyła krąg, obok budki telefonicznej znów przechodzi ukochany, tylko że nic już nie może być takie samo...

Avni snuje barwną opowieść sprawnie żonglując skrajnymi klimatami. Rubaszne i tragikomiczne opisy domu rodzinnego sąsiadują z autentyczną tragedią i emocjonalną wiwisekcją nazistowskiej spuścizny i szczęśliwych lat spędzonych w Europie u boku kochanka. Narodowe i uczuciowe obsesje i namiętności znajdują ujście w często dosadnym, ale w swej dosadności poetyckim języku, którego potoczystość sprawia, że aż prosi się o drugą połowę...

(Marcin Pietras)

PODZIEL SIĘ
E-booki Prideshop

KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
ha-carmel (?) 30.08.2011 23:26
Świetne książka - zwłaszcza dla tych, którzy chcą utwierdzić się w swoich uprzedzeniach względem innych narodowości, kultur i orientacji. Polecam!
ersom (?) 13.06.2011 19:21
Przeczytałem tę książkę niedawno. Muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobała. Chciałbym zyć w takim świecie, gdzie homo znaczy być prawdziwym facetem.
sotion (47) -- 07.12.2010 13:44
Jedna z ciekawszych książek o tematyce gejowskiej jakie ostatnio przeczytałem. Iskrzącą humorem, zmuszająca do refleksji a przede wszystkim tchnąca optymizmem. Rzadko mi się zdarza abym po przeczytaniu ostatniego akapitu żałował, że nie ma ciągu dalszego. W tym przypadku nie tylko chciałem wrócić do świata, w którym żyła tytułowa ciotka Faruma i główny bohater, i zobaczyć jak potoczyły się dalsze jego los, ale czytając na powrót poczuć się jak dziecko i doznać olśniewające uczucie (jak bohater w budce telefonicznej), ze " nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki" i dziwić się ze to takie oczywiste. Gorąco polecam!
johnny81 (36) BP 29.09.2010 15:52
Świetna książka! Warto po nią sięgnąć :)
triste (?) 29.03.2010 18:20
moje wspaniałości... co jakiś czas wracam do niej, za każdym razem wciąga mnie z tą samą magią. naprawdę warto przeczytać, kawał dobrej literatury.
pretorian (?) 26.12.2009 22:36
Prawdziwa przyjemność czytania :)
kristofwa (?) 28.04.2007 12:55
Wspaniala i ekscytujaca historia. Bardzo uniwersalna i takze bardzo Izraelska. Pokazuje ze geje tak naprawde sa tacy sami, wszedzie, bez wzgledu na miejsce w ktorym sie znajduja. Ta ksiazka pokazuje z roznych perspektyw zwiazki, relacje, radosci i smutki. Rekomenduje ja wszystkim tym, ktorzy szukaja naprade dobrze napisanej ksiazki, pieknym jezykiem dodatkowo o tresci gejowskiej. Nie spotkalem w jezyku polskim takiego tekstu, tak mysle... Krissss
jointpl (?) 28.04.2007 12:37
Dawno nie czytałem czegoś tak wzruszającego i śmiesznego zarazem. Nie ma w tej książce przegiętych ciot i mdlejących trans, normalni ludzie i ich przygody...
Nadrób filmowe zaległości! W Prideshop.pl najsłynniejsze filmy LGBT w promocyjnych cenach: 15 lub 25 PLN - więcej nie zapłacisz.

filmy2016
4.4/5 (35)

Autor: Yossi Avni

Wydawnictwo: Sic!

Rok wydania: 2007

Strona www: http://www.wydawnictwo-sic.co…

ISBN: 978-83-60457--22-1


© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku