logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
126
4
10
Książki

Dziewczyny, wyjdźcie z szafy

Pomysł wyjściowy był zwykły i niezwykły zarazem: porozmawiać z polskimi lesbijkami. Zapytać o to jak żyją, porozmawiać na temat homoseksualizmu i ujawniania się, zastanowić czy mają podobnie doświadczenia i porównać życie teraz z tym sprzed kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. W efekcie powstała swoista antologia polskich lesbijek, która trochę nieoczekiwanie okazała się jedną z najciekawszych pozycji jaka ukazała się w ostatnim czasie na polskim rynku wydawniczym.

Jedną z głównych zalet książki jest różnorodność bohaterek. Jak napisała na okładce Kinga Dunin: "poznajemy kobiety stare i młode, lewicowe i prawicowe, zakonnice i anarchistki, romansujące na boku mężatki i lojalne partnerki, matki wychowujące dzieci, mieszkanki prowincji, dużych miast i kosmopolitki..." Niektóre z nich opowiadają całe swoje życie, inne skupiają się jedynie na pewnym jego aspekcie. Jest więc wywiad z drag kingami, opowieść dziewczyny o tym jak została naciągnięta przez oszustkę ogłaszającą się w internecie czy wspomnienie z mieszkania we wspólnocie lesbijskiej w Niemczech.

Anna Laszuk pisze we wstępie o swoich rozmówczyniach: "To one są prawdziwymi autorkami tej publikacji, moja rola jest tutaj drugorzędna" A jednak największe brawa należą się samej Laszuk, która wykonała gigantyczną pracę jeżdżąc przez kilka lat po całej Polsce by napisać książkę bardzo w Polsce potrzebną. Ona także namawiając do coming outu, sama nie cofnęła się przed tym krokiem.

(kt)

Recenzja: http://www.innastrona.pl/kult_books_dziewczyny_wyjdzcie_z_szafy.phtml

Książka dostępna jest w sklepie  
PODZIEL SIĘ
E-booki Prideshop

KOMENTARZE (10)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
akate86 (31) Jastrzębie / Żory 16.07.2016 22:39
Książka mnie zawiodła bo spodziewałam się czegoś zupełnie innego - bardziej wciągającego po tych pozytywnych komentarzach i ocenach.
Owszem.. Kilka historii ciekawych i interesujących, jednak gdybym miała wybrać znowu to nie kupiłabym. Oceniam 2/5
Yohanna (?) 12.02.2014 13:49
W Warszawie wcale nie musi być lekko. Kwestia konkretnej rodziny. Co z tego, że zaakceptują nas znajomi czy ludzie w miejscu pracy, skoro własna rodzina się od nas odwróci?...
lacrima79 (?) 12.02.2014 13:20
Denerwuje mnie takie gadanie – Wyjdźcie z szafy. Zdaje sobie sprawę, że jakby wszyscy tak zrobili, byłoby dobrze, jednak tak się nigdy nie stanie. Spróbujcie się ujawnić na prowincji, zobaczycie jak jest fajnie. Albo was zlinczują, albo tak życie zatrują, że się nie pozbieracie. Polska to nie tylko Warszawka, ale wiele małych miast, prowincji, gdzie takie ujawnianie się może przyczynić do tego, ze nie znajdzie się pracy i w efekcie skończy się na marginesie życia. Zwracam też uwagę, że kobiety są nadal siłą ekonomicznie słabszą od mężczyzn, więc wyrwanie się z prowincji jest trudne. Kobiety nadal mniej zarabiają i częściej tracą pracę. Praca na call center lub w na kasie w markecie nie daje niezależności. Jeszcze jedna kwestia, w małych miejscowościach małżeństwo jest często rodzajem kontraktu finansowego, ma więc silne podłoże ekonomiczne. Kobiety, często będąc już ok. trzydziestki, decydują się na taki „układ”. Wgląda to tak, kończę studia, nie mam pracy, a wróciłam gdzieś na jakąś zapyziałą prowincję, co trzeba zrobić? Znaleźć męża. Rodzina też często traktuje kobiety jak zło konieczne, zwłaszcza w konserwatywnych, biednych rodzinach. W takich rodzinach bardzo często kobiety są poddane takiej presji wyjścia za mąż, że sobie nie wyobrażacie nawet. Nikt nie pyta o uczucia, nikt się nie pyta o orientacje seksualną, trzeba się podporządkować normie i jakość żyć, czyli znaleźć męża-sponsora. I to nie jest XIX wiek, to jest teraz, czasy w których aktualnie żyjemy, tylko z dala od tzw. Warszawki. Poza Warszawą, Krakowem, Wrocławiem, Gdańskiem, Poznaniem też jest Polska przypominam.
Elle_80 (?) 14.03.2013 20:10
Mądra, delikatna, dająca nadzieję książka. Rzeczywiście - po jej przeczytaniu może jeszcze nie głośno, ale samej sobie mogę szepnąć: to MY, to o NAS... :)
Dobra_rada (?) 26.01.2013 15:39
Szmira jakich niemało
modli (32) wrocław 29.09.2009 12:35
Warto przeczytać. Historie pisane w lekki, prosty sposób, dobrze i płynnie się czyta.
psyche23 (33) Kraków/Przemyśl 23.09.2009 14:16
warto - dla każdej z zamieszczonych historii.
justynawu (33) W-wa 18.05.2009 12:19
podnosząca na duchu niezalenie którą z historii czytasz... uważam, że lektura obowiązkowa bo pozwala na spojrzenie, na świat z innej perspektywy
amew (36) Słupsk 16.11.2008 18:41
Świetna książka! Polecam wszystkim Paniom, każda znajdzie coś dla siebie, jeśli nawet nie "o sobie". Wstrząsająca, o trudnym życiu, jakie wiedziemy MY. A nie one...
wrednymotylek (29) 09.11.2007 15:40
BARDZO GORĄCO POLECAM! Książka pokazuje nam bardzo dokładnie, że lesbijki nie są zupełnie jednolitą warstwą społeczną, żyją tak różnie jak żyją wszystkie inne kobiety. Mają różny wiek, miejsca zamieszkania, przeszłość, otoczenie, środowisko. Znajdą się wszędzie, przed wojną, w klasztorach, szkołach.
Nadrób filmowe zaległości! W Prideshop.pl najsłynniejsze filmy LGBT w promocyjnych cenach: 15 lub 25 PLN - więcej nie zapłacisz.

filmy2016

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku