logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
9
0
0
Książki

Homoseksualizm grecki

Homoseksualizm grecki to kompletna naukowa monografia zjawiska społecznego stanowiącego ważny, a często lekceważony lub wstydliwie pomijany element kultury antycznej. Analiza znaczenia, rzeczywistej postaci oraz sposobu funkcjonowania homoseksualizmu i pederastii w greckiej polis została przeprowadzona w oparciu o wszelkie dostępne świadectwa — malarstwo wazowe, poezję archaiczną i klasyczną, dialogi Platona, mowy sądowe czy komedie Arystofanesa. Ogląd szerokiego kontekstu kulturowego pozwala na przedstawienie wszystkich możliwych odcieni zjawiska — od subtelnych rozróżnień emocji i postaw po aspekt czysto fizyczny; od wizji miłości wyidealizowanej, poprzez model związku homoseksualnego jako konwencjonalnej w gruncie rzeczy relacji zapewniającej obu stronom określone korzyści, aż do zachowań mających charakter prostytucji.

Tłumaczenie: Janusz Margański
Projekt okładki: Katarzyna Bruzda

Wybrane recenzje:

Dzieło przełomowe... Nie sposób przecenić ważności książki Dovera. Z filologiczną błyskotliwością i naukowym obiektywizmem przedstawia on fakty, których nie można dłużej ignorować. To duży krok w stronę zrozumienia złożonej natury Greków, których uważamy za ojców naszej kultury. To także krok ku zrozumieniu ludzkiej natury w ogóle.

- Erich Segal, "New York Times Book Review"

Na zajęciach z kultury greckiej dawni nauczyciele mieli zwyczaj przemykać pobieżnie nad właściwą naturą związków łączących mężczyzn i chłopców w starożytnych Atenach... W tym specjalistycznym, szczerym i przewrotnym studium wszystko przedstawione jest jasno – kto, co, gdzie, dlaczego i jak.

- "Washington Post"


Kenneth Dover prezentuje rozprawę o niepodważalnym autorytecie. Jest filologiem wysokiej klasy o ogromnych osiągnięciach jako wydawca, komentator i krytyk literacki... Przedmiot jego rozważań należał do tych, które trzeba było wyciągnąć na światło dzienne. Możemy być wdzięczni, że dokonał tego wybitny uczony, który podchodzi do przedmiotu swoich badań nieobarczony uprzedzeniami.

- Bernard Knox, "New York Review of Books"

PODZIEL SIĘ
E-booki Prideshop

KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Nadrób filmowe zaległości! W Prideshop.pl najsłynniejsze filmy LGBT w promocyjnych cenach: 15 lub 25 PLN - więcej nie zapłacisz.

filmy2016
5/5 (9)

Autor: Kenneth Dover

Wydawnictwo: Homini

Rok wydania: 2005

ISBN: 83-89598-25-6


© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku