logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
57
5
5
Książki

Uczeń czarnoksiężnika

Kilka miesięcy temu, w księgarniach pojawiła się nowa powieść Witolda Jabłońskiego - "Uczeń czarnoksiężnika". W recenzji, jaka ukazała się na łamach miesięcznika "Fantasy" w październiku 2003, Marek Piekara napisał: "Jabłoński pisze ciekawie, językiem bogatym, zróżnicowanym, malarskim. Jak mało który pisarz w Polsce posiadł umiejętność niezwykle barwnego i plastycznego przedstawiania zarówno bohaterów jak i scenografii, w której toczy się fabuła powieści. Przyznam jednak, że moje uczucia estetyczne zostały głęboko zranione przez fakt, że autor folguje bez opamiętania swym homoseksualnym fascynacjom. Główny bohater jest niczym innym jak męską (a raczej chłopięcą) dziwką, oddającą się komu popadnie na prawo i lewo oraz ciągle wyrażającą podziw dla męskiej urody i męskiego ciała. Rozumiem, że autor jako dawny sekretarz pisarza Jerzego Andrzejewskiego - czołowego polskiego "kochającego inaczej", słynącego z polowań na młodych chłopców, może mieć takie czy inne zapatrywania seksualne. Ale jako czytelnik nie tylko nie muszę się z nim zgadzać, ale mogą one we mnie budzić niesmak. Nie ulega jednak wątpliwości, że oto mamy po raz pierwszy w historii polskiej fantasy do czynienia z "powieścią gejowską". Zabawne...
Książka dostępna jest w sklepie  
PODZIEL SIĘ
E-booki Prideshop

KOMENTARZE (5)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
yuna (?) 21.03.2013 22:45
grreen:
patrz Wituś 4 sobaki nie lubią

Już 5 XD
grreen (34) 3miasto 25.01.2013 18:25
patrz Wituś 4 sobaki nie lubią
szept (34) Londyn / London 25.02.2009 1:04
Hm... nie przeknała mnie do siebie, bah - była to chyba pierwsza ksiażka którą chciałem porzucić w antykwariacie. Możliwe, że kwestia stylizacji językowej, czy też "obsady"...
Przemo (?) 01.10.2005 0:35
Książka jest napisana z wielkim wyczuciem stylu i języka, inteligentna i wciągająca. Na pierwszy rzut oka podobna do powieści Sapkowskiego "Narrenturm", różni się od niej kunsztem wykonania i głębią. Nie zaliczyłbym jej zresztą do fantasy, moim zdaniem to raczej solidna powieść historyczna. Chyba też bardziej historyczna niż gejowska, więc poszukiwacze momentów zawiodą się. Natomiast ci, którzy zastanawiali się, jak tam "nasi" radzili sobie przed Oscarem Wildem i Stonewall, znajdą fascynującą pożywkę dla wyobraźni. Polecam!
radek (?) 22.03.2004 22:01
Faktycznie istnie to szatańska książka. Książka, której autor hołduje wolności, postępowi, nauce i zmysłowości, czyli wszystkiemu temu, z czym kościół kato-licki od stuleci walczy.
Mi się podobała :-)
Co trochę szokuje, to fakt, że wiele się od tego czasu nie zmieniło. Metody są inne, ale zasady bardzo podobne. Kraj jest w rozsypce, rządy niestabilne a klechy nadal wpychają wszędzie swoje wścibskie nochale i przeraźliwie piszczą, gdy ktoś próbuje odciągnąć ich od koryta. Nadal myli się tradycję z zacofaniem a moralność z ograniczeniem.
Jeśli kogoś interesuje dlaczego dzisiejsza polska jest taka jaka jest, to polecam gorąca "Ucznia Czarnoksiężnika".
Nadrób filmowe zaległości! W Prideshop.pl najsłynniejsze filmy LGBT w promocyjnych cenach: 15 lub 25 PLN - więcej nie zapłacisz.

filmy2016
4.6/5 (62)

Autor: Witold Jabłoński

Wydawnictwo: superNOWA

Rok wydania: 2003

ISBN: 83-7054-157-7


© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku