logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
20
3
3
Książki

Homoseksualizm

"Mniejszość homoseksualna podlega takiej dyskryminacji, jakiej nie ośmielono by się poddać żadną inną mniejszość. (...) Żaden producent filmowy na Zachodzie nie ośmieliłby się innej mniejszości rasowej lub narodowej w tak niekorzystnym świetle, jak przedstawia się homoseksualistów. Gdyby na przykład tak przedstawił Murzynów albo Żydów, to zostałby oskarżony o rasizm lub antysemityzm, a film taki byłby jawnie bojkotowany przez większość społeczeństwa i w żadnym wypadku nie uszłoby to na sucho reżyserowi ani producentowi, Natomiast demonstrowanie dowcipów i dwuznacznych sytuacji homoseksualnych jest dość modne. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby jednocześnie obok strony komicznej starano się pokazać ten problem w sposób rzeczowy, starając się zrozumieć jego aspekty psychologiczne i moralne, co zresztą ostatnio czyni się coraz częściej. Świadomość negatywnego nastawienia społeczeństwa wobec homoseksualizmu jest w mniejszym lub większym stopniu oczywista dla wszystkich homoseksualistów".

Powyższy cytat pochodzi z książki "Homoseksualizm", autorstwa prof. dr hab. Krzysztofa Boczkowskiego. Jest to jedna z niewielu dostępnych w Polsce publikacji naukowych, poświęconych problemowi homoseksualizmu. "Homoseksualizm" jest obszerną monografią omawiającą historię i stan badań nad tą sferą życia seksualnego w Polsce i na świecie, a także związane z nią kwestie społeczno-psychologiczne. Krzysztof Boczkowski jest autorem kilkuset prac naukowych z dziedziny genetyki i różnicowania płci oraz wielu książek. Jest też poetą i tłumaczem poezji angielskiej i amerykańskiej

Pierwsza wersja książki ukazała się w 1988 roku nakładem Państwowego Zakładu Wydawnictw Lekarskich i - jak zanotował nasz recenzent: "poglądy autora można uważać dziś śmiało za przestarzałe. Nie należy on wprawdzie do grona "moralistów", którzy straszą nas piekłem i szokami elektrycznymi, ale w rozdziałach jak "Leczenie", "Zapobieganie", "Homoseksualiści nienawidzący kobiet" czy "Charakter związku" zostaniemy skonfrontowani z wieloma bzdurnymi wypowiedziami."
Obecne wydanie (oficyna inter esse, Kraków 2003) nie zawiera już tych błędów. Z ogromnym uznaniem należy odnotować, że profesor Boczkowski z uwagą śledził badania nad naturą orientacji homoseksualnej, prowadzone przez ostatnie piętnaście lat w wielu krajach świata i sumiennie przytacza ich wyniki - ciekawe także dla osób, wprowadzonych w temat.

We wstępie, autor pisze: "Wiedza o homoseksualizmie (od greckiego homos - jednakowy, taki sam) jest w naszym kraju bardzo powierzchowna i nawet publikacje zajmujące się (przy okazji) tym zagadnieniem podają tylko bardzo wycinkowe i fragmentaryczne dane, dotyczące głównie homoseksualizmu wśród osób psychicznie chorych, kryminalistów lub młodocianych przestępców. W rezultacie, obraz homoseksualizmu jest przedstawiany bardzo jednostronnie."
I dalej:
"Okazało się, że większość problemów życiowych homoseksualistów nie jest bezpośrednio spowodowana ich odmiennością, lecz wynika z negatywnej postawy otoczenia heteroseksualnego wobec homoseksualistów i homoseksualizmu tak więc zmiana tego nastawienia - przez właściwe przedstawienie problemów tej grupy ludzi możliwie szerokim kręgom opinii publicznej - jest istotna zarówno dla samych homoseksualistów, jak i dla społeczeństwa."

W konkluzji, profesor Boczkowski pisze:
"Uniemożliwienie parom homoseksualnym zawierania formalnych związków (nie chodzi oczywiście o ślub) prowadzi do pozbawienia partnerów ustawowej gwarancji do dziedziczenia, prawa do opieki nad mieszkającym wspólnie partnerem (...) Prowadzi też do innych utrudnień w życiu par homoseksualnych. Najwyraźniej widoczna jest tutaj hipokryzja instytucji i osób zarzucających homoseksualistom nietrwałość ich związków, a jednocześnie robiących wszystko, aby związki takie nie miały podstaw prawnych i były narażone na stałe trudności i złośliwe komentarze, do czego pośrednio zachęca właśnie takie traktowanie par homoseksualnych."

W dzisiejszej, bardzo ożywionej dyskusji politycznej i publicystycznej na temat gejów i ich praw, dobrze by było, gdyby zabierający w niej głos zechcieli przeczyta książkę profesora Boczkowskiego. Mieliby wówczas szansę uniknięcia kompromitujących lapsusów, demonstrowania swej ignorancji i hołdowania przesądom i stereotypom.

A oto lista problemów, jakimi zajmuje się książka:
1. Częstość występowania homoseksualizmu
2. Przyczyny homoseksualizmu
3. Biologiczne tło homoseksualizmu
4. Homoseksualizm w różnych okresach historycznych
5. Dzieciństwo i okres dojrzewania homoseksualistów
6. Pierwsze reakcje homoseksualne
7. Rodzaje homoseksualistów
8. Życie homoseksualistów
9. Homoseksualne życie płciowe
10. Związki homoseksualne
11. Pozycja socjalna i religijność
12. Świat homoseksualny a świat heteroseksualny
13. Leczenie i postępowanie
14. Z pogranicza homoseksualizmu
15. Homoseksualizm u kobiet
16. Posłowie. Homoseksualizm we współczesnej Polsce
Dokumenty dotyczące problemów homoseksualizmu

PODZIEL SIĘ
E-booki Prideshop

KOMENTARZE (3)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
neothunder95 (?) 25.06.2014 22:37
Polecam "Homoseksualizm" Starowicza. Nawiązuje w kilku momentach do Boczkowskiego aby podać wyniki badań naukowych, poza tym jest bardzo obiektywny i pozytywnie nastawiony do społeczności LGBT.
Coactum (?) 08.11.2013 15:53
Warto przeczytać? Osoba anie nie przesadza z pozytywnym ani negatywnym nastawieniem??
Alek (?) 27.07.2007 11:47
Jeśli kupować tę książkę to tylko najnowsze wydania. Może jest ono bardziej aktualne niż pierwsze jej wydanie, które przedstawia dość nieprzyjemne sądy autora o homoseksualizmie.
ja (?) 24.02.2007 6:23
GDZIE MOGE KUPIC TA KSIAZKE?
Nadrób filmowe zaległości! W Prideshop.pl najsłynniejsze filmy LGBT w promocyjnych cenach: 15 lub 25 PLN - więcej nie zapłacisz.

filmy2016

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku