logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
3
0
1
Filmy LGBT

W pionie (2016)

Alain Guiraudie, reżyser Nieznajomego nad jeziorem (m.in. nagrody na festiwalu w Cannes i FIPRESCI 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty), akcję swojego nowego filmu umieszcza w surowym krajobrazie wyludnionego, pasterskiego departamentu Lozère na południu Fran

Przekazywane z ust do ust, stare legendy o bestii z Gévaudan prowokują młodego filmowca do wyprawy w poszukiwaniu inspiracji do wciąż nienapisanego scenariusza. Zadłużony Leo, bez powodzenia próbujący dogonić niedotrzymane terminy, poddaje się płynącemu nurtowi zdarzeń. Spotyka samotnie wychowującą dwóch synów, energiczną pasterkę Marie. Owocem ich romansu będzie nie tylko kolejne dziecko, ale i seria przygód jakby wyjętych z sennego majaka. Dziewczyna w depresji po porodzie ucieka do miasteczka, a Leo musi stawić czoło wyzwaniu ojcostwa oraz kręcącym się wokół niego mężczyznom. Guiraudie łączy zagrożenia współczesności z atmosferą legend i mitów, mówiących o zmaganiach człowieka z naturą uosabianą przez żądne krwi wilki. Tworzy świat, w którym zarówno status i role społeczne, jak i i tożsamości seksualne wydają się chwiejne i nieoczywiste. Bezpruderyjna, groteskowa baśń Guiraudie staje się alegorią życia we współczesnej Francji, gdzie utrzymanie się w tytułowym pionie wcale nie jest takie łatwe.

Obejrzyj na   Logo Outfilm
Zwiastun
PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
el_acuario (42) Wrocław 17.01.2017 23:14
To jest genialny film, który trzeba obejrzeć i pozwolić się ponieść filmowej opowieści snutej przez reżysera. Nie warto sugerować się zwiastunem, bo niewiele mówi o filmie, który jest dużo lepszy od niego. Zwodniczy początek, pierwszych dwadzieścia minut, może niektórych zniechęcać wiejsko-sielskimi klimatami, w których nic specjalnego się nie dzieje, a i wiedza o bohaterach u widza znacząco się nie pogłębia, ale czasami już tak jest, że na nagrodę trzeba chwilę poczekać. W tym przypadku zdecydowanie warto, bo kto wytrwa, ten pozna cudowną, dynamiczną i pełną zwrotów akcji, wielopłaszczyznową opowieść, z mnóstwem odwołań i aluzji, które można jednak pominąć, a film obejrzeć z równie wielka przyjemnością bez zgłębiania tych wszystkich smaczków.
To film uniwersalny, który ogląda się z olbrzymią przyjemnością. Historia wbijająca w fotel i naprawdę zabawna (sic!), której nie można przegapić! To jeden z tych nielicznych filmów w którym po napisach końcowych zamiast znudzenia lub bólu kręgosłupa łatwiej dostrzec u widzów poczucie żalu i smutek na twarzy mówiący jedno: szkoda, że już się skończył(o).
Nie ma co czytać streszczeń, ani oglądać trailerów, bo w tym filmie nie one są najważniejsze. Ten film trzeba po prostu zobaczyć i to głównie dlatego, że rzadko zdarzają się tak dobre i dopracowane filmy. W moim rankingu jeden z najlepszych filmów, jakie obejrzałem w poprzednim roku.
Dajcie się zaskoczyć! Nie pożałuje pewnie nikt.
Nadrób filmowe zaległości! W Prideshop.pl najsłynniejsze filmy LGBT w promocyjnych cenach: 15 lub 25 PLN - więcej nie zapłacisz.

filmy2016
5/5 (3)

Oryginalny tytuł: Rester vertical

Reżyseria: Alain Guiraudie

Występują: Damien Bonnard, India Hair, Raphaël Thierry

Strona filmu: http://www.nowehoryzonty.…


© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku