logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
53
1
7
Filmy LGBT

W ciemno (2012)

Na tle konfliktu izraelsko-arabskiego rozgrywa się romans dwóch mężczyzn pochodzących z zupełnie odmiennych środowisk.

Dramat opowiadający historię trudnej miłości i związku dwóch mężczyzn pochodzących z przeciwnych stron konfliktu na Bliskim Wschodzie: palestyńskiego studenta Nimera i pochodzącego z Izraela prawnika Roya.

Zwiastun
PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (7)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
krisqueer (45) Malbork 20.01.2016 19:38
Ciężkie czasy, ciężki kraj, nie łatwo się gejowi '' ogarnąć '' by jakoś żyć, ale siła prawdziwej miłości jest wielka więc większa część dopowiedzianych przez nas samych zakończeń była by zapewne pomyślna.
radek (42) Kraków 28.12.2015 14:29
Temat momentami trochę spłycony, ale film mimo tego bardzo udany i przejmujący.
Melomanka (?) 12.04.2015 20:21
@Simpatico32gej:

Myślę, że zbyt surowo oceniasz Nimra, nazywając go zakłamanym. Gdyby on studiował w Europie, Kanadzie albo USA, miał tam prawo pobytu, po czym nagle by mu się odwidziało i porzuciłby swojego chłopaka, żeby wrócić do homofobicznej rodziny... Ale był praktycznie uziemiony w Palestynie, a z Royem, dla którego miałby się wyrzec rodziny i ojczyzny, był dopiero w bardzo wczesnej fazie związku. Nawet zakładając, że Roy już wtedy traktował ten związek bardzo poważnie i zgodziłby się ukrywać u siebie Nimra, co jeśli by tak na przykład zginął w wypadku? Pomogliby mu rodzice Roya - ojciec podejrzewający Nimra o układy z terrorystami i matka ledwo tolerująca homoseksualizm syna?
Madallene (?) 31.01.2015 18:01
cudowny film ......aż bałam się zakończenia , ........cieszę się , że każdy może wymyślić swoje zakończenie
simpatico32gej (?) 24.01.2015 22:05
Gay32Simpatico:
(...) wśród Żydów, strach przed zdradą ze strony Arabów, jest zbyt silny, a uczucie zawodu, zbyt duże, a konsekwencje, zbyt poważnej, aby nad tym przejść do porządku dziennego, nawet, pod wpływem miłości i myślę, że to, jest ta mgiełka tajemnicy spowijająca gejowskie związki arabsko-żydowskie (...)


A ja, wcale się z Tobą, nie zgadzam! Bo, wg mnie, jeśli Żyd, który jest w związku gejowskim ze Arabem, ma się czegoś obawiać to, tylko tego, że jeśli jego partner będzie musiał dokonać wyboru pomiędzy byciem Arabem, lub gejem, wybierze, to pierwsze! I właśnie, ten wątek, jest bardzo dobitnie pokazany "W ciemno" i widzimy, że gdy rodzina głównego bohatera - palestyńskiego geja - dowiaduje się o jego orientacji seksualne, on, zamiast wytłumaczyć swoim bliskim, że w byciu gejem, nie ma nic złego, wpada w płacz i przeprasza na kolanach, za to, że jest gejem!!! I właśnie, ta scena pokazuje nagą prawdę o Arabach - chłopak, bez wahania wybiera przynależność plemienną, rodzinną i kulturową, zamiast swojej tożsamości seksualnej (!) i widzimy, że, jest gotów zrezygnować z bycia gejem, a nawet, z odwzajemnionej miłości do faceta i z możliwości życia z nim w prawdziwym związku, aby tylko, jego palestyńsko-muzułmańsko-homofobiczna rodzina, się go, nie wyparła. I myślę, że takich zakłamańców jest wielu wśród Palestyńczyków - czyli, gejów, którzy świadomie decydują się na małżeństwo z kobietą, a nawet, na spłodzenie dziecka, jedynie, ze strachu, że z powodu swojej orientacji seksualnej, zostaną wykluczeni przez rodzinę i społeczeństwo i tylko, podczas rzadkich wyjazdów do Izraela, gdy nikt ich nie obserwuje, pozwalają sobie na spotkania z innymi facetami i dlatego, ich romanse z izraelskimi gejami, są tylko przelotne i mogą trwać tyle, ile trwa przepustka do Izraela. I myślę, że to, jest ta mgiełka tajemnicy spowijająca gejowskie związki arabsko-żydowskie bo, jedyne co, w ich przypadku jest pewne to, tylko to, że za chwilę się skończą. I myślę, że każdy Żyd, który decyduje się na taki związek, albo, o tym wie, albo, właśnie tego, się obawia.

Dlatego, myślę, że "W ciemno" to film, który, na przykładzie jednego z palestyńskich gejów, pokazuje nie tyle, jak ciężkie życie wiodą palestyńscy geje, tylko, jak bardzo potrafią być przewrotni i zakłamani! I jak naiwni potrafią być izraelscy geje, którzy decydują się na związki z Palestyńczykami! I jak widzimy na filmie, gdy palestyński kochanek, już się ulotni, pozostaje po nim tylko pustka, smutek i garść problemów i permanentny brak, jakiejkolwiek szansy, na ciąg dalszy tej historii.
Gay32Simpatico (?) 18.01.2015 1:30
Simpatico32gej:
(...) z niekłamaną ciekawością obejrzę ten film, aby zobaczyć na własne oczy, czego, oni, aż tak bardzo się boją, że później, nawet, mówić o tym, nie chcą. Ciekawe czy, otrzymam odpowiedź.


Niestety, nie otrzymasz bo, jak na złość, wątek, który tego dotyczy, jako jedyny w tym filmie, jest niedopracowany i gdy, znienacka, pojawia się w połowie seansu, fabuła zaczyna zgrzytać i przymusowo wybudzamy się z pięknej bajki, w którą wprowadza nas pierwsza część filmu. Natomiast, wątek, o którym mówię to, kwestia zaufania, które powstaje pomiędzy osobami, które się bardzo kochają i strasznych konsekwencji, jakie może przynieść zdrada - i nie mówię o zdradzie cielesnej tylko, o złamaniu niepisanej zasady, że skoro mnie kochasz to, nie zrobisz mi krzywdy i np. nie zastrzelisz mnie, pomimo, że ty, jesteś Arabem, a ja Żydem. Jednak, wśród Żydów, strach przed zdradą ze strony Arabów, jest zbyt silny, a uczucie zawodu, zbyt duże, a konsekwencje, zbyt poważnej, aby nad tym przejść do porządku dziennego, nawet, pod wpływem miłości i myślę, że to, jest ta mgiełka tajemnicy spowijająca gejowskie związki arabsko-żydowskie i dlatego, trudno się dziwić Żydom, że nie chcą o tym otwarcie mówić. Natomiast, w tym filmie, wątek ten, pojawił się przypadkowo i był pokazany w tak sztuczny sposób, że po chwili dotarło do mnie, że to wszystko to, nieprawda, a ja oglądam dwóch aktorów grających w filmie fabularnym o gejach.

Ale, dla jasności - "W ciemno", wbrew pozorom, wcale, nie jest filmem o związku gejowskim Araba z Żydem!!! Ani, nawet, na temat związków gejowskich w Izraelu! Tylko, filmem, o palestyńskich gejach, opowiadającym, na przykładzie jednego z nich, w jak trudnej sytuacji się znaleźli, zawieszeni pomiędzy homofobicznym społeczeństwem Palestyńczyków, skłonnych do przemocy w imię Allaha, a wszechwładną, izraelską, tajną policją, która, bez powodu, może odebrać Palestyńczykowi-gejowi prawo legalnego pobytu w Izraelu, które jest dla niego szansą na normalne życie, ponieważ, w Izraelu, nie musi kamuflować swojej orientacji seksualnej w obawie, że ktoś go, za to, zabije. W związku z tym "W ciemno" to, nie jest romans, przy którym odpoczniesz i się zrelaksujesz, tylko, film o ludzkich dramatach wynikających z konieczności życia między młotem a kowadłem. Niemniej, uważam, że warto go obejrzeć, choćby, po to, aby napatrzeć się do woli na prawdziwego PRZYSTOJNIAKA - Michael'a Aloni'ego, który zagrał bardzo dobrze i w chwilach, gdy okazuje ciepło i czułość swojemu filmowemu partnerowi, aż się chce zająć miejsce tego drugiego! :) No i te długie, namiętne, spojrzenia Aloni'ego! Aż dostawałem motylków w żołądku! :) I właśnie, dla przeżycia tych kilku, pięknych chwil, serdecznie polecam! Szalom! :)
Simpatico32gej (?) 06.01.2015 0:36
Wydaje mi się, że związek dwóch gejów - Araba i Żyda, mieszkających w tym samym mieście, np. w Izraelu to, bardzo ciekawy temat, ponieważ, to, niejako drugi "stopień wtajemniczenia" - pierwszy to, życie w związku gejowskim w Izraelu, a drugi - związek mieszkającego w Izraelu, Żyda z Arabem. Niestety, zauważyłem, że bohaterowie takich związków, nie chcą o tym, później, w ogóle rozmawiać! I dla przykładu - niedawno poznałem na jednym z portali gejowskich, dwudziestoparoletniego Żyda, który, nagle, przestał być rozmowny, gdy zapytałem o jego związek z gejem, który był Arabem - zupełnie tak, jakby nagle, zaczął się bać, że powiedzie mi "za dużo" - bardzo dziwna reakcja, a najdziwniejsze, że już, nie pierwszy raz, spotkało mnie takie zachowanie.

W związku z tym, z niekłamaną ciekawością obejrzę ten film, aby zobaczyć na własne oczy, czego, oni, aż tak bardzo się boją, że później, nawet, mówić o tym, nie chcą. Ciekawe czy, otrzymam odpowiedź.
Nadrób filmowe zaległości! W Prideshop.pl najsłynniejsze filmy LGBT w promocyjnych cenach: 15 lub 25 PLN - więcej nie zapłacisz.

filmy2016
4.9/5 (54)

Oryginalny tytuł: Out in the dark

Reżyseria: Michael Mayer

Występują: Nicholas Jacob, Michael Aloni


© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku