logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
17
0
0

Naj 2017: małżeństwa, Biedroń i "Artykuł osiemnasty"

Queerowe podsumowanie roku

Dodano: 04.01.2018, Aktualizacja: 05.01.2018

Wraz z Waszą pomocą (oddaliście ponad 1100 głosów) wybraliśmy najciekawsze i najważniejsze wydarzenia, ludzi, książki, płyty, filmy i seriale mijającego roku. Co i kogo zapamiętamy?

NAJ 2017 - WYDARZENIA

Najważniejszym wydarzeniem 2017 roku była dla Was równość małżeńska w kolejnych krajach. Przypomnijmy, że tęczowa mapa świata powiększyła się o takie kraje, jak Finlandia, Malta, Niemcy Austria czy Australia.


Drugie miejsce zajęły tragiczne doniesienia z Czeczenii. Przypomnijmy, że na początku kwietnia "Nowaja Gazieta" doniosła o polowaniu na gejów w kraju. Od tego momentu do zachodniego świata docierały informacje o łapankach, obozach i torturach oraz o ofiarach śmiertelnych. Kilkudziesięciu osobom udało się uciec, w akcję ewakuacyjną angażowali się rosyjscy działacze LGBT, którzy szukali państw chętnych do przyjęcia czeczeńskich uchodźców. Podjęcia śledztwa i zbadania sytuacji ludzi LGBT w Czeczenii w rozmowie z Władimirem Putinem domagali się m.in. kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji, Emmanuel Macron.

Trzecie miejsce to Wasze coming outy: nie te głośne i publiczne, ale mniejsze, codzienne, skromne, których było wiele, także i na naszym portalu. W formie Waszych listów, opowieści, historii, rozmów i komentarzy. Dziękujemy. I zawsze prosimy o więcej!

NAJ 2017 - LUDZIE

Robert Biedroń jest jednym z najbardziej lubianych polskich polityków, nie tylko u nas na portalu. I tak jak w zeszłym roku - wygrał w naszym głosowaniu ogromną (aż 68 proc.) przewagą głosów.


Co ciekawe, na drugim miejscu znaleźli się homomężowie i homożony oraz ich historie, których kilka w zeszłym roku opublikowaliśmy. W naszej społeczności jest wiele osób, które mają za sobą związki różnopłciowe, małżeństwa, a w nich często i dzieci. I dopiero po latach postanawiają postawić wszystko na jedną kartę i zaczynają życie na nowo. My gratulujemy im odwagi i dziękujemy, że wciąż chcą dzielić się swoimi opowieściami - pomimo hejtu, który ich spotyka także ze strony społeczności.

Trzecie miejsce przypadło w tym roku wiceprezesce KPH, Mirce Makuchowskiej. Bardzo nas to cieszy, bo naszym zdaniem to jedna z najbardziej zaangażowanych aktywistek LGBT w naszym kraju.

NAJ 2017 - KULTURA

Kulturę podzieliliśmy w tym roku na kilka kategorii.
Muzycznie najbardziej do gustu przypadły Wam nowe płyty P!nk, Sama Smitha i Beth Ditto.

Filmy? Zdecydowanie "Artykuł osiemnasty", czyli pierwszy film dokumentalny w Polsce, który próbuje odpowiedzieć na pytanie - dlaczego w naszym kraju wciąż nie ma związków partnerskich i równości małżeńskiej. Na drugim miejscu znalazł się kolejny tytuł, który powstał dzięki Waszemu wsparciu, "Mój koniec świata", a na trzecim - "Fantastyczna kobieta".


W 2017 roku zapytaliśmy Was także o seriale: co ciekawe z dużą przewagą głosów wygrał netfliksowy "Trzynaście powodów", nie zabrakło też fanów nowego "Star Treka: Discovery" - w którym mogliśmy zobaczyć pierwszy w serii gejowski pocałunek. Trzecie miejsce zajął internetowy serial "Dzikie koty", który w Polsce mogliśmy obejrzeć na OUTFILM.

W kategorii książkowej zdecydowanie wygrał Krzysztof Charamsa i jego "Kamień węgielny". Na drugim miejscu znajdziemy "Wymazane" Michała Witkowskiego, a na trzecim świeżą jeszcze "Miłość" Ignacego Karpowicza.

Dziękujemy Wam za wszystkie głosy! I zachęcamy do komentowania wyników. Jaki dla Was był 2017 rok?
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku