logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
17
1
4

"Tom of Finland": narodziny legendy

Od piątku w naszych kinach

Dodano: 24.11.2017, Aktualizacja: 24.11.2017

"Tom of Finland" to biograficzny film o najbardziej popularnym rysowniku sztuki gejowskiej, Touko Laaksonenie. To historia artysty, który po powrocie z II wojny światowej - nocami rozwijał swoją rysunkową pasję. Od piątku film możemy oglądać w naszych kinach.

Film Domego Karukoskiego, "Tom of Finland", to tak naprawdę historia Touko Laaksonena (w tej roli świetny Pekka Strang), fińskiego artysty, którego cały świat poznał jako Toma of Finland, autora homoerotycznych rysunków, na których uwieczniał dobrze zbudowanych mężczyzn - w skórze i (często) przy motorach. Był na długo przed "The Village People". Współtworzył kulturę gejowską w Kalifornii w latach 60. i 70. Grywał na fortepianie i uwielbiał Marlona Brando - w szczególności w „Dzikim”.Jego imię było za trudne do zapamiętania w USA, dlatego stworzono mu pseudonim - Tom of Finland. Ulubionym bohaterem artysty był Kake - młody, muskularny mężczyzna ochoczo szukający nowych przygód seksualnych. Sam rysownik nie zabiegał o rozgłos, sławę i uznanie, jego rysunki miały podniecać i stymulować. Inspirował innych, w tym G. B. Jones do stworzenia kobiecego odpowiednika – "Tom Girls".Jego "sprośne rysunki", jak sam je nazywał, były dla niego prawdziwą pasją. Jego spuścizna to niemal 4000 szkiców, rysunków i obrazów, które powstały na przestrzeni 60 lat. Rysował w tajemnicy przed rodziną i znajomymi. Kiedy odważył się wysłać swoje prace do Stanów Zjednoczonych - szybko zaczął stawać się ikoną dla gejów na cały...   ( Pozostało znaków: 5175 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 200442   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
"Tom of Finland": narodziny legendy Fot. Tongariro
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku