logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
7
8
4

Ks. Boniecki znowu z zakazem wypowiedzi

Za kazanie o samobójstwie i... wsparcie LGBT?

Dodano: 20.11.2017, Aktualizacja: 20.11.2017

Ks. Adam Boniecki ponownie ma milczeć - z powodu wypowiedzi stojących zdaniem marianów w sprzeczności z nauką Kościoła na temat samobójstwa i mniejszości seksualnych. O tym drugim powodzie "Tygodnik Powszechny" pisze, że jest manipulacją i wykorzystano "życzliwość" ks. Adama. Co wywołało tyle szumu?

To nie pierwszy zakaz wypowiadania się nałożony przez marianów na ks. Adama Bonieckiego. Pierwszy skończył się w lipcu tego roku. W sobotę na stronie marianów pojawił się komunikat, z którego dowiadujemy się, że:

Ze względu na dobro duchowe wiernych i w poczuciu odpowiedzialności za wypowiadane słowa, które w określonych kontekstach tworzonych faktów medialnych wywoływały wśród licznych wiernych dezorientację, m.in. co do nauczania Kościoła odnośnie moralnej oceny samobójstwa (KKK 2280-2282) oraz wprowadziły poważne zamieszanie a nawet zgorszenie, nade wszystko spowodowane opublikowanym 15 listopada 2017 roku wpisem na profilu facebookowym Forum LGBT, jednoznacznie wskazującym na poparcie przez ks. Adama Bonieckiego MIC organizacji tzw. mniejszości seksualnych, których działalność stoi w całkowitej sprzeczności z nauczaniem moralnym Kościoła (por. KKK 2357-2359), w porozumieniu z ks. A. Bonieckim przełożony prowincji wycofał zainteresowanemu przywilej swobodnego wypowiadania się w mediach, pozostawiając jedynie możliwość współpracy z redakcją Tygodnika Powszechnego.
Pierwszy zarzut odnosi się do kazania, które na pogrzebie Piotra Szczęsnego wygłosił ks. Boniecki. Co do drugiego - wywołał on konsternację, albowiem o wspomnianym poparciu nie było głośno.

Okazuje się, że chodzi o zdjęcie, które pojawiło się na stronie Forum LGBT, pod którym podpisuje się Sławek Kuleta. O inicjatywie było głośno jakiś czas temu, gdy Kuleta poinformował, że jego organizacja, mająca działać na rzecz wierzących osób LGBT, udzieli przed samorządowymi wyborami w Słupsku poparcia kandydatowi PO, albowiem... Robert Biedroń dyskryminuje wierzące osoby LGBT.

Na wspomnianej stronie pojawiło się zdjęcie ks. Adama Bonieckiego z tablicą z obrazkiem kciuka w górę, w którym znalazł się napis LGBT (oraz odwrócone i). To społecznościowa inicjatywa Kulety, który namawia, by robić sobie podobne zdjęcie i wrzucać je do Internetu.

Zdjęcie, które wywołało zamieszanie, zostało zrobione 15 listopada. Onet donosi, że zdjęcie miało być prywatne i zostało umieszczone online bez zgody ks. Bonieckiego.
ZOBACZ TEŻ Episkopat: katolicy nie powinni brać udziału w kampanii "Przekażmy sobie znak pokoju" Jest oświadczenie

Do zarzutu marianów dotyczącego tej sprawy - na swej stronie odnosi się "Tygodnik Powszechny": "Pierwszy, dotyczący wpisu na stronie kampanii LGBT, jest zwyczajnie nieprawdziwy, ponieważ ks. Adam żadnego wpisu ani innego aktu wsparcia nie dokonywał; stał się natomiast ofiarą manipulacji, co sam wkrótce wyjaśni w oświadczeniu na stronie zgromadzenia. Wykorzystano tu jego życzliwość i fakt, że jest przeciwnikiem dyskryminowania osób homoseksualnych, traktowania ich z pogardą oraz poniżania, co jest literalnie zgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego (por. KKK 2358: „Powinno się traktować te osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji”). Przykro nam, że przełożeni, znając uprzednio jego wyjaśnienie, użyli dla uzasadnienia swojej decyzji nieprawdziwego zarzutu" - czytamy. Sam Kuleta twierdzi, że ks. Boniecki został poinformowany, że podpisanie plakatu i zdjęcie mają tylko oznaczać, że ktoś "lubi środowisko LGBTI".

Nie da się ukryć, że sam Kuleta, jak i jego inicjatywa oraz metody działania wywołują w samej społeczności kontrowersje. Czy aby jednak solidarność z wierzącymi LGBT jest powodem do nałożenia zakazu wypowiadania się? Czy nienawistne wobec nas wypowiedzi duchownych nie stoją w sprzeczności z nauczaniem moralnym Kościoła?

Czekamy na oświadczenie ks. Adama w tej sprawie.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (4)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
przezroczysta (32) Warszawa/ Siedlce 20.11.2017 21:25
Jestem osobą wierzącą oraz praktykującą, ks. Boniecki to przede wszystkim człowiek i ksiądz o otwartym umyśle i sercu. Nie straszy-rozmawia, nie potępia-akceptuje. Drodzy księża w nim jest wiecej ewangelii, słowa żywego i umilowania bliźniego niż w calym zepsutym episkopacie. Dziekuje za takich ludzi jak On ktorzy stawiaja na dialog pomimo kajdanów kleru i myślenisa nie wiadomo z jakiej epoki bo z oświeceniem niestety to myślenie nie ma nic wspólnego.
Linbix (21) Poznań 20.11.2017 21:01
Następny duchowny,który miał coś innego do powiedzenia o Nas niż większość duchownych z KRK. I już ćśśśś.Solidarność z wierzącymi LGBT NIE MOŻE ( choć chyba jest ) powodem do nałożenia zakazu wypowiadania się.
Co do Kulety - jego organizacja to jakaś mało znana chyba grupa.A on sam z tego co się dowiedziałem,to wyjątkowo nieciekawy typ...
StarGuardian (21) Okolice Wielunia 20.11.2017 19:30
To przykre że Kościół woli słuchać tego co zostało napisane w bardzo ograniczonym społeczeństwie setki lat temu, niż tego co głosi najnowsza nauka. A gdzie w tym przykazanie miłości bliźniego? Najważniejsze zresztą.

Jędzowata Jędza:
Niestety, ale wszystkie kościoły chrześcijańskie (no, może 90% z nich), w naszej kwestii popełnia ten sam błąd, co kardynałowie i biskupi w XVII wieku, którzy nie chcieli popatrzeć przez teleskop Galileusza. KK do tej pory płaci za swoją ignorancję i upór dość wysoką cenę, mianowicie utratą autorytetu u wiernych. I teraz zapłaci ją ponownie, jeśli dalej będzie ignorował naukę.

Cóż wystarczy popytać ludzi w jaki sposób powstał człowiek. Ba, są tacy którzy nie potrafią zrozumieć skąd cała ludzkość skoro Adam i Ewa mieli tylko synów.
Camino (?) 20.11.2017 19:27
Uważam, że powinniście też poprosić o oświadczenie Sławka Kulety. Poznajmy wersje drugiej strony.
Barti97 (?) 20.11.2017 18:52
Ja się nie pcham tam gdzie mnie nie chcą i karzą sobie płacić za "modlitwę"
Carola (23) Olsztyn 20.11.2017 14:29
Jak każą mu milczeć, to trzeba krzyczeć. Na pewno ma coś wartościowego do powiedzenia.
Jędzowata Jędza (?) 20.11.2017 13:57
Niestety, ale wszystkie kościoły chrześcijańskie (no, może 90% z nich), w naszej kwestii popełnia ten sam błąd, co kardynałowie i biskupi w XVII wieku, którzy nie chcieli popatrzeć przez teleskop Galileusza. KK do tej pory płaci za swoją ignorancję i upór dość wysoką cenę, mianowicie utratą autorytetu u wiernych. I teraz zapłaci ją ponownie, jeśli dalej będzie ignorował naukę.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Ks. Boniecki znowu z zakazem wypowiedzi Fot. za: youtube.com / Tygodnik Powszechny
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku