logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
1
39
26

Czy św. Małgorzata obroni Nowy Sącz przed LGBT?

Nie dla "Artykułu osiemnastego"

Dodano: 09.11.2017, Aktualizacja: 10.11.2017

"Jeżeli ktoś ma ochotę na organizacje takich spotkań, może je robić w innych miejscach. Miasto Nowy Sącz właśnie przyjęło oficjalnie patronat świętej Małgorzaty, nie wyobrażam sobie, aby w miejskich instytucjach odbywały się tego typu eventy. Prezydent jednoznacznie nie wyraził zgody na organizacje tego spotkania" - powiedział zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu, Promocji i Komunikacji Społecznej w mieście Nowy Sącz - o pokazie filmu "Artykuł osiemnasty" w miejskiej galerii.

10 listopada w Małej Galerii w Nowym Sączu miał odbyć się pokaz filmu "Artykuł osiemnasty", a następnie dyskusja o związkach partnerskich i równości małżeńskiej. Kto jeszcze nie widział: to film dokumentalny, który próbuje odpowiedzieć na pytanie - dlaczego w Polsce nie udało się wprowadzić prawa umożliwiającego formalizację związków osób tej samej płci. Po filmie miała odbyć się dyskusja z m.in. Wojtkiem i Michałem, parą, która bierze udział w litygacji strategicznej. Miejsce? Nowosądecka Mała Galeria - żeby nie było, za pieniądze.

Galeria jest jednostką miejską, ale pracują w niej mili i otwarci ludzie, którzy nie ujrzeli zagrożenia dla lokalnych społeczności, tym bardziej św. Małgorzaty, ani w filmie, ani w dyskusji. W środę wieczorem Fundacja Równość.org.pl została poinformowana, że w galerii jest awaria i pokaz filmu nie może się odbyć. Znaleziono inne miejsce, ale ciekawie zrobiło się koło południa w czwartek: odezwał się przedstawiciel lokalnych mediów. Dwie godziny później w jednym z serwisów pojawił się krótki tekst, w którym znalazł się wspomniany cytat miejskiego urzędnika, Tomasza Michałowskiego.

To trzeba powtórzyć:

Jeżeli ktoś ma ochotę na organizacje takich spotkań, może je robić w innych miejscach. Miasto Nowy Sącz, właśnie przyjęło oficjalnie patronat świętej Małgorzaty, nie wyobrażam sobie, aby w miejskich instytucjach odbywały się tego typu eventy. Prezydent jednoznacznie nie wyraził zgody na organizacje tego spotkania" - powiedział zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu, Promocji i Komunikacji Społecznej w mieście Nowy Sącz.
Całą sytuację znam dobrze od środka, albowiem tak się złożyło, że jestem członkinią Fundacji Równość.org.pl, która w ostatnich latach działa w mniejszych miastach Małopolski - w tym w Nowym Sączu. Staramy się przede wszystkim integrować i angażować lokalne społeczności LGBT - rozmawiamy, edukujemy, organizujemy spotkania, czy pokazy filmowe. Także w Małej Galerii. Do tej pory nikt nie miał z tym problemu. Co tym razem się podziało? To wie tylko pan Tomasz, albowiem pojąć nie mogę, jak można było się tak podłożyć. Bo od początku "awaria" wydała się mi podejrzana.Oczywiście sprawy nie zostawimy i modły do św. Małgorzaty raczej nic tu nie pomogą. Cała sytuacja to niestety śmiech przez łzy, bo powiedzmy sobie szczerze - takich panów Tomaszów i oburzonych prezydentów mamy w Polsce mnóstwo.

Od kilku lat staramy się zainteresować lokalne władze, ale też mniejsze i większe organizacje (nie tylko LGBT) tym, co się dzieje poza centrum. I chociaż badania mówią, że niedługo w większości będziemy mieszkać w miastach, to nie oszukujmy się, poza Warszawą, Krakowem, Poznaniem, czy Katowicami też jest życie LGBT. Ma się lepiej lub gorzej, jest często w ukryciu, ale jest - chociaż lokalne władze i instytucje udają, że go nie widzą. Nie każdy chce lub może wyjechać i przede wszystkim jest młodzież, której nie jest łatwo.

No właśnie, młodzież. Po samobójstwie Kacpra - podczas happeningu przed Ministerstwem Edukacji Narodowej, jedna z osób trzymała kartkę z napisem: "Jeszcze żyję, bo wyprowadziłem się z małego miasteczka". Bardzo mnie to zasmuciło, ale równocześnie oburzyło. Bo czy to nie jest tak, że trochę zapomnieliśmy o tych miasteczkach i ludziach tam żyjących, a osobom LGBT mówimy, że lepiej po prostu wyjechać? Mnóstwo naszych czytelników i czytelniczek jest z mniejszych miast - wiem o tym, bo o tym do nas piszecie. I najczęściej pojawia się jedno pytanie: dlaczego u nas się nic dzieje, nie ma gdzie wyjść, z kim się spotkać? 

Dlatego w piątek mieszkańcy i mieszkanki Nowego Sącza będą mogli obejrzeć "Artykuł osiemnasty", a potem o nim porozmawiać. Rura jednak nie pękła, my też nie.

I tylko wiecie co mnie najbardziej wkurza? Że pan Tomasz nie miał odwagi, by powiedzieć mi to wszystko prosto w twarz.
Magda Dropek Autor: Magda Dropek Redaktorka portalu Queer.pl, członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl Współtwórczyni krakowskiego cyklu spotkań dyskusyjnych Klub Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Interesuje się kwestiami związanymi z feminizmem i teorią queer

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (26)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Tusiak19 (22) Kraków/Nowy Sącz Wczoraj 21:53
Chyba też się wyprowadzę *.*
QUEER   dodane przez Facebooka 11.11.2017 15:58
:-(
Jan   dodane przez Facebooka 11.11.2017 10:50
DO wyborów, tylko gorszy wynik PiSu to zatrzyma. TYLKO.
Sebby   dodane przez Facebooka 11.11.2017 10:05
"Tego typu eventy"
Olka   dodane przez Facebooka 11.11.2017 7:53
A myślałam że ta dziura już niżej upaść nie może...
Marek   dodane przez Facebooka 11.11.2017 2:50
Policja religijna jak w Teheranie - Wielki wstyd dla Nowego Sącza
Karolina   dodane przez Facebooka 11.11.2017 0:49
Jezus też nas kocha :D ;P
Adrian   dodane przez Facebooka 10.11.2017 23:04
Nowy Sącz, jaki wstyd... Naprawdę nie potrafię zrozumieć dlaczego część miast Polski honoruje patronatem osoby święte? Czy to nie jest sprzeczne z zasadą neutralności światopoglądowej (inaczej świeckością) państwa (osobiście uważam, że instytucje państwowe i samorządowe nie powinny nadawać patronatom miast świętym religijnym i tym zapewnić pełną świeckość w podejmowaniu działań przez organy władzy publicznej)? Nie ulega wątpliwości, że odmowa dokonania projekcji filmu "Artykuł Osiemnasty" w placówce, która należy do samorządu lokalnego i tym samym jest instytucją podpierając się argumentami religijnymi jakim jest patronka miasta św. Małgorzata, wycierając sobie twarz katolicyzmem i nakazując zrobienie projekcji filmu gdzie indziej to kolejny przejaw prymitywnej homofobii w imię fałszywego "chrześcijańskiego miłosierdzia" i pogłębianie się ciemnogrodu w tym mieście rządzonym przez PiS i mającego włodarza miasta z tej partii, który nie ukrywa swoich zaściankowatych, zacofanym i nietolerancyjnych upodobań... Ja po prostu ogromnie współczuję normalnym, rozumnym, myślącym, wrażliwym i nowoczesnym mieszkankom i mieszkańcom Nowego Sącza, że mają u siebie tak naprawdę ciężko i okropnie się żyje w takim mieście... Masakra...
Da   dodane przez Facebooka 10.11.2017 19:33
To trzeba było nie dawać honorowego patronatu jakiejś świętej
Michal   dodane przez Facebooka 10.11.2017 19:32
Według Wikipedii jest 9 świętych Małgorzat. Która konkretnie poczułaby się urażona? Ta która miała poskramiać smoki (a teraz trzeba ją chronić przed gejami) czy może pani która swoje życie spędziła na biczowaniu się (co w sumie podchodzi pod autorerotyczne SM)? Jest też do wyboru "patronka zreformowanych prostytutek".

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Czy św. Małgorzata obroni Nowy Sącz przed LGBT?   credits CC BY-SA 3.0 PL For. Fmbar22, za wikimedia.org
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku