logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
17
1
2

Kim Lee szturmuje... Reichstag

Relacja z General Assembly w Berlinie

Dodano: 07.11.2017, Aktualizacja: 07.11.2017

Cezary Gmyz, Kim Lee oraz symboliczny szturm na... Reichstag? Znana drag queen wzięła udział w General Assembly w Berlinie, gdzie mówiła m.in. o prawach LGBT. Oto relacja z wydarzenia, które dziś kończy się w stolicy Niemiec.

Kochani,

od 3 do 5 listopada 2017 roku Milo Rau (reżyser i kreator, przez wielu uważany za najważniejszego obecnie twórcę światowego teatru) zwołał w Berlinie Zgromadzenie Ogólne (General Assembly), uznając, że parlamenty już przestały nas reprezentować i nie potrafią rozwiązywać globalnych problemów. Wśród 60 deputowanych z całego świata znalazło się także miejsce dla mojej osoby – jako drag queen, jako Polaka, jako Wietnamczyka, oraz jako osoby nieheteroseksualnej. Odbywające się pod kontrolą międzynarodowych obserwatorów politycznych, złożone ze znakomitych jednostek – filmowców, pisarzy, dziennikarzy, prawników, obrońców praw człowieka itd.  – zgromadzenie miało charakter bardzo różnorodny i pluralistyczny (z Polski drugim delegatem był Cezary Gmyz – korespondent TVP i jeden z rzeczników tzw. „dobrej zmiany” w naszym kraju). Przez trzy dni debatując w stolicy Niemiec na pięciu sesjach plenarnych (trwających od rana do wieczora) nad wyzwaniami przyszłości zastanawialiśmy się, gdzie obecnie stoimy jako wspólnota światowa, oraz co należy robić - społecznie, ekonomicznie, ekologicznie, technologicznie czy politycznie.


Nie będę oczywiście Was zanudzać szczegółową treścią debat, wspomnę jedynie że tematyka praw osób nieheteronormatywnych była szeroko poruszana, także m. in. przez przedstawicieli tych państw Azji czy Afryki, w których sytuacja osób LGBTQ przedstawia się bardzo bardzo źle. Muszę przyznać, że wiele głosów osób uciekających przed wojną czy śmiercią, także z powodów prześladowań na tle orientacji, uświadomiło mi, a raczej przypomniało, że mimo wszelkich mankamentów nasza sytuacja w Polsce jest nieporównywalna, oraz że chociaż wiele zostało jeszcze do zrobienia to jednak możemy się cieszyć z tego, że żyjemy w Europie w kręgu cywilizacji judeochrześcijańskiej.

Krótki fragment mojego przemówienia (wygłoszonego w panelu o dziedzictwie kulturowym) możecie przeczytać na końcu. Usłyszałem po nim w kuluarach bardzo wiele miłych słów ze strony obserwujących Zgromadzenie działaczy i dziennikarzy, zwłaszcza ze środowiska LGBTQ.

Zgromadzenie Ogólne zakończy się w dniu dzisiejszym (7 listopada), dokładnie w stulecie Rewolucji Październikowej, symbolicznym szturmem na Reichstag (co jest oczywiście nawiązaniem do szturmu na Pałac Zimowy). Nie zostałem w Berlinie tak długo, dlatego wcześniej jako drag queen sama osobiście symbolicznie szturmowałam Reichstag :)


Korzystając z pobytu w Berlinie nie odmówiłem sobie także odwiedzenia nie tylko Reichstagu czy Bramy Brandenburskiej, ale także ważnych miejsc LGBTQ, jak Schwules Muzeum, dzielnic Kreuzberg czy Schöneberg, oraz oczywiście Pomnika pamięci homoseksualnych ofiar II wojny światowej. Dodam jeszcze, że jako drag queen nie budziłem sensacji, spotykając się wyłącznie z pozytywnymi reakcjami, także ze strony np. starszych mieszkańców miasta czy rodzin z dziećmi.

Wasza „Populärste Drag Queen Polens“ :)Kim

PS sobotnią nocą wpadłem także na show znajomej drag queen Tiny de Vinty (polskiego pochodzenia), prowadzącej w Berlinie klub Incognito – show Tiny i koleżanek (utrzymane w konwencji niemieckiego disco i NRD-owskich travesti show) było mega.

SKRÓT PRZEMÓWIENIA WYGŁOSZONEGO NA SESJI O DZIEDZICTWIE KULTUROWYM

Nazywam się Nguyen Anh.
Dla Polaków – Zenek.
Dla przyjaciół – Andy.
Na scenie – Kim Lee.

Jestem Wietnamczykiem. Jestem imigrantem, od 25 lat mieszkam w Polsce.

Połowa Polaków nie lubi Wietnamczyków. We wszystkich badaniach ankietowani Polacy bardziej od Wietnamczyków nie lubią tylko Cyganów i Arabów. Prawie wszyscy Polacy nie lubią uchodźców. Niektórzy ich nienawidzą. Polski rząd podsyca te uczucia. Prawicowi ekstremiści chodzą bezkarnie po ulicach, odwołują się do haseł nazistowskich, ale polskie sądy uznają, że to nic złego, a swastyka jest indyjskim symbolem szczęścia.

Jestem obywatelem Polski i obywatelem Europy. Przykro mi, że dziś odwracamy się od Europy dupą.

Nie jestem heteroseksualny. Od lat wspieram ruchy LGBTQ i sympatyzuję z ruchami feministycznymi, które od lat walczą o prawa, które dla Was, Niemców, wydają się oczywiste. O prawo do uzyskania informacji w szpitalu o partnerze, o prawa kobiet do legalnej antykoncepcji. Jeszce niedawno można było mieć nadzieję że to kwestia niedalekiej przyszłości. Dziś homofobiczne teksty padają z ust parlamentarzystów. Prawa kobiet są ograniczane. Ogranicza się działalność NGO-sów. O prawach osób LGBTQ nawet nie ma co mówić.

Występuję jako drag queen i performer burleski. Byłem zapraszany do profesjonalnych teatrów, brałem udział w rozmaitych wydarzeniach kulturalnych, artystycznych, filmowych.

Dziś kultura i edukacja mają mieć tylko jedną twarz – narodową.

Poza tym jestem biznesmenem, który płaci podatki i dokłada się do PKB.

Ale jeśli spytacie mnie jak mi się żyje, powiem wam, że dobrze. Bo mam wspaniałą rodzinę, bliskich ludzi i wielu przyjaciół. Choć chciałbym jeszcze dodatkowo żyć w kraju, w którym nie pozwala się na rasizm, szanuje prawa kobiet i mniejszości, a różnorodność nie jest z założenia czymś złym.

Wiem, że teraz w Polsce będziemy musieli o to walczyć.

Kim Lee Autor: Kim Lee Drag queen, performerka Kim Lee zadebiutowała na scenie 1 listopada 2002 roku w Halloween, od tego czasu występuje w klubach w całej Polsce, popularyzując kulturę drag.

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (2)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Peralgonia (?) 08.11.2017 13:46
Wygląda jak odchudzona Magda Gessler.
Kim   dodane przez Facebooka 07.11.2017 21:57

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Kim Lee szturmuje... Reichstag Kim Lee szturmuje... Reichstag
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku