logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
142
0
3

Zofia Czerwińska sojusznikiem LGBT

I wspomina parę gejów - przyjaciół ojca

Dodano: 06.10.2017, Aktualizacja: 06.10.2017

Miałam 12, może 11 lat. Ojciec mój, bardzo gruntownie wykształcony lekarz, przyszedł do swojej mamy, czyli mojej babci i spytał dlaczego nie przychodzi do salonu, kiedy odwiedzają nas dwaj serdeczni przyjaciele – Marian i Andrzej? - mówi Zofia Czerwińska, nowa sojuszniczka społeczności LGBT.

W wideo Kampanii Przeciw Homofobii, Zofia Czerwińska zdradza historię ze swojego dzieciństwa. Dzieląc się intymnymi wspomnieniami z dzieciństwa, aktorka zwraca uwagę na  problem akceptacji osób LGBT. 

Z dzieciństwa pamiętam taką sytuację. Miałam 12, może 11 lat. Ojciec mój, bardzo gruntownie wykształcony lekarz, przyszedł do swojej mamy, czyli mojej babci i spytał dlaczego nie przychodzi do salonu, kiedy odwiedzają nas dwaj serdeczni przyjaciele – Marian i Andrzej? A babcia na to powiedziała: A idź tam! To są jakieś dziwolągi! To była para gejów. Ja o tym nie wiedziałam. To byli serdeczni przyjaciele rodziny. A tatuś wtedy – i to właśnie pamiętam – powiedział do babci: Mamo, oni nie mają innego wyjścia

 - mówi Czerwińska.

Te słowa towarzyszą jej od tego czasu non stop. Świadczy o tym apel, jaki wystosowała na końcu wideo, a w którym odwołuje się nie tylko do natury, ale także do Boga:

Proszę państwa, co mają zrobić dwaj mężczyźni lub dwie kobiety, które czują do siebie miłość, ponieważ takie są uwarunkowania natury?! Proszę państwa, dla tych wszystkich, którzy wierzą, powiem tylko, że to są dzieci Boga. Je stworzył  Bóg! Co mają zrobić z tą miłością? Nie mają innego wyjścia! Chcą się kochać. Więc ja bardzo proszę: pozwólmy im na to!

Zofia Czerwińska to kolejna ambasadorka akcji społecznej KPH „Ramię w ramię po równość”, w ramach której znane i lubiane osobistości ze świata sportu, kultury i mediów zachęcają Polki i Polaków do akceptacji i solidarności z osobami LGBT, czyli lesbijkami, gejami, osobami biseksualnymi i transpłciowymi. Do ambasadorów i ambasadorek akcji należą m.in. Dorota Wellman, Maryla Rodowicz, Małgorzata Ostrowska, Mateusz Janicki, Mela Koteluk, Gośka Szumowska, Natalia Przybysz, zespoły Lao Chce i Lipali oraz blogerki Maffashion i Marta Jadłonomia Dymek.

Zofia Czerwińska urodziła się w 1933 roku w Poznaniu. Jest aktorką teatralną, filmową i telewizyjną. Po ukończeniu PWST w Krakowie pod koniec 1957 roku debiutowała na deskach teatrów w całej Polsce: Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze im. Jaracza w Olsztynie i Teatrze Syrena w Warszawie. 

Debiutowała rolą barmanki Loli w filmie "Pokolenie". Kojarzymy ją z roli pani Balcerkowej z serialu "Alternatywy 4". Mogliśmy ją podziwiać w "Czterdziestolatku", "Rejsie", "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Misiu". 

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (3)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Zakreconax33 (21) Recklinghausen 07.10.2017 4:17
Chciałabym ogromnie podziękować pani Zofii Czerwińskiej za te jakże wspaniałe słowa. Aż mi sie łezka w oku kręci. To prawda jesteśmy dziećmi Boga który stworzył nas tak a nie inaczej. Jeszcze raz wielkie dzięki. Pozdrawiam :)
VanZeeland (23) Szczecin 06.10.2017 20:47
W roli Malinowskiej w Świat Według Kiepskich ta Pani jest po prostu mistrzynią :D
Julia-Renata (?) 06.10.2017 19:55
Wspaniała aktorka i człowiek . Cieszę się , że ona właśnie jest z nami !

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Zofia Czerwińska sojusznikiem LGBT Fot. KPH
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku