logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.10.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
129
1
14

Orientuj się! Pakiet edu o LGBT+ dla młodzieży

Edukacja zamiast homofobii w polskich szkołach

Dodano: 27.09.2017, Aktualizacja: 27.09.2017

Już pod koniec września Miłość Nie Wyklucza wyrusza w Polskę z nowym projektem edukacyjnym skierowanym przede wszystkim do uczniów i uczennic szkół średnich.

„Orientuj się!” to:

- pakiet drukowanych materiałów, w których w prosty sposób przekazujemy podstawowe informacje o osobach LGBT+, zbijamy najbardziej rozpowszechnione mity oraz podpowiadamy jak wspierać młode osoby i gdzie mogą one szukać pomocy;

- „żywa” strona internetowa, którą będziemy rozbudowywać o nowe treści, m.in. odpowiedzi na pytania nadsyłane przez czytelników i czytelniczki;

- seria spotkań w całej Polsce, na których będziemy opowiadać o projekcie, rozdawać drukowane pakiety i rozmawiać o edukacji z zaproszonymi ekspertami i ekspertkami.

Na pierwsze spotkanie zapraszamy już w piątek, 29 września do Krakowa!

Po pierwsze – wiedza

O tym, że poziom niechęci czy wręcz otwartej wrogości wobec osób LGBT+ jest bezpośrednio skorelowany z brakiem porządnej edukacji chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Nawet krótki przegląd homo-, bi- i transfobicznej retoryki jasno pokazuje, że uprzedzenia mają się w Polsce świetnie, a postrzeganie ludzkiej seksualności i tożsamości płciowej sprowadza się do dwóch pojęć: normy i dewiacji. Te mądrości wynosi się często nie tylko z domu, ale i ze szkoły.

Pamiętajmy o Kacprze i Dominiku. Niewiedza i uprzedzenia prowadzą do przemocy i tragedii. Dlatego z problemem homo-, bi- i transfobii w polskich szkołach musimy zmierzyć się już teraz. Nie możemy czekać na przełamanie obojętności MEN-u i kuratoriów.

Dla wielu nauczycieli i nauczycielek rzetelne informowanie o osobach LGBT+ jest aktem graniczącym z heroizmem i proszeniem się o kłopoty w relacjach z rodzicami, dyrekcją, kuratorium, czy szkolnym katechetą. Z drugiej strony takich osób wcale w Polsce nie brakuje, a otwarte szkoły, w których poczucie misji i odpowiedzialności bierze górę nad strachem i polityczną propagandą można znaleźć zarówno w dużych miastach, jak i niewielkich miejscowościach.

Nie zapominamy też o potężnym narzędziu jakim jest internet, który pozwala dotrzeć z przekazem bezpośrednio do odbiorców i odbiorczyń, bez konieczności zmagania się z oporem instytucji. Dlatego do końca roku będziemy rozwijać stronę internetową, dodając kolejne działy, odnośniki do źródeł i krótkie klipy wideo, a także odpowiedzi na pytania, napływające od czytelników i czytelniczek. Chcemy docierać bezpośrednio do zainteresowanych osób, dostarczając im takich narzędzi, jakich  potrzebują.

Po drugie – lokalność

W ramach promocji pakietu i strony internetowej planujemy organizację wydarzeń we wszystkich miastach, w których działają organizacje i nieformalne inicjatywy LGBT+. To część filozofii działania MNW, zgodnie z którą nikt nie jest lepiej – nomen-omen – zorientowany w tym, co się dzieje w danej miejscowości, niż osoby, które tam żyją. Wierzymy, że tylko dzięki lokalnemu wsparciu uda nam się lepiej trafić do naszych głównych adresatów i adresatek –  uczniów i uczennic – ale również kadry nauczycielskiej, rodziców oraz sojuszników i sojuszniczek naszej społeczności. Mamy nadzieję, że pakiet stanie się świetnym pretekstem do wzbogacenia i wzmocnienia lokalnych działań edukacyjnych. W pierwszej kolejności odwiedzimy Kielce, Kraków, Lublin, Poznań, Toruń i Wrocław.

Po trzecie – społeczność

Edukować można oczywiście na wiele sposobów, poczynając od małych działań na własnym podwórku. Trudno przecenić wagę coming outów, rozmów z rodziną i znajomymi, czy wspierania organizacji i inicjatyw działających na rzecz naszej osób LGBT+. W końcu gdyby co dziesiąta osoba z naszej dwumilionowej społeczności zaczęła parać się takim małym aktywizmem, mielibyśmy do czynienia z prawdziwym ruchem społecznym.

Dlatego „Orientuj się!” to również wezwanie do działania dla całej społeczności LGBT+. Wspólnymi siłami możemy dotrzeć tam, gdzie nie dotrze żadne ministerstwo.

Pierwsze wydarzenie z serii Orientuj się! już 29 września w Krakowie!


Dowiedz się więcej na: mnw.org.pl/orientujsie

Hubert Sobecki Autor: Hubert Sobecki aktywista, scenarzysta, z wykształcenia filozof, Prezes Miłość Nie Wyklucza Współautor scenariuszy do filmu Artykuł Osiemnasty - pierwszego dokumentu o równości małżeńskiej w Polsce - oraz gier Cinders i Solstice niezależnego polskiego studia MoaCube.

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (14)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Asarisei (26) Oxygenis Niedziela 0:40
Edukacja nie szkodzi niczemu innemu jak niewiedzy.
Ważne jednak by wiedza była rzetelna i nie lobbowana niczyimi interesami.
LGBT już za bardzo skompromitowało się przez lewicę i UE...
Dlatego idę środkiem.
Tam gdzie nie ma hipokryzji i jest prawo a jest jednocześnie akceptacja na odmienności. Homoseksualizm jest odmiennością od Heteroseksualizmu.
Dla mnie idealnym modelem byłbym Biseksualizm ale nie mnie oceniać.
Ja tam tylko urodziłem się Biseksualnym i mam pod górkę bardziej od Homo bo nawet oni mnie do końca nie rozumieją :D

Edukacja jest bardzo ważna, ale ucząc dzieci o LGBT trzymajmy ich z dala o d tych hipokrytów którzy z LGBT zrobili sobie mięso armatnie i wpuścili do swoich krajów ludzi którzy LGBT wyrżną co do nogi (ISLAM nie jest tolerancyjny, 500% mniej niż Katolicyzm/Chrześcijanie)
W Polsce stosuję zasadę nie wychylam się jak nie muszę, kto ma wiedzieć wie.
Nikt mnie nie terroryzuje ani nie nachodzi bo jestem Neutralny. Po co trącać mrowisko kijem? Te mrówki przynajmniej bronią mnie przed tymi co na zachodzie nasprowadzali sobie Niemcy i teraz ich zeżrą od środka bo nikt nie poczuwa się do chęci by tamtych Edukować... Z rzeszą ich Koran wydedukował. Niestety do zabijania nas, gdy nadejdzie sprzyjający czas... Współczuje Lewicy i porażce jaką zakopie pod naszymi zwłokami byle ukryć swoją żądze władzy naszym kosztem, traktowanie nas jak bydło i głupie dzieci.

Ale dalej uważam, że trzeba edukować i Odmienna seksualność nie oznacza gorszej a inną seksualność.
Są tez jednak pewne granice... Kierunek w jakim pójdzie popęd objawi się w swoim czasie. Wmawianie dziecku, że jak będzie miało np 12 lat to sobie na legitymacji wybierze płeć... jest uposledzaniem, a nie rozwiązaniem.
No chyba, ze ktoryś z tych prostowników babanów i transformatorów Ślimaków w ryby potrafi kształtować czy ktoś będzie kobietą czy mężćzyzną :)


Nawet sam Bóg nie potępiłby odmiennej seksualności za samo jej istnienie.
Prędzej potępiłby czyn seksualny obleśny mroczny plugawy za niegodziwy nie ważne w jakim popędzie z kim i jak ;)

Nie oczekuje poklasku od nikogo takie moje skromne zdanie w przydługawym komentarzu ;)
vraios (25) Rzeszów 08.10.2017 1:30
KittyTheKiller:
zawsze mnie dziwi, że jakiś procent nastolatków - zanim się targnie na swoje życie albo dokona jakiejś zbrodni - odkrywa w sobie talent plastyczny, taneczny albo zaczyna interesować się poezją no i oczywiście bardzo wcześnie określa swoją orientację...

jaki procent? raczej zdecydowana mniejszość, ale głośna medialnie bo sensacja się sprzedaje. nie wpadłeś na to?

KittyTheKiller:

przykładowo-Zuzanna M.(pseudonim Maria Goniewicz) z Kamilem N. ... historia Kacpra oraz Dominika... albo Daria T.(fotografia, cykoria, Zizi Montez)... różne historie i losy osób-ale wspólną cechą jest orientacja oraz kręcenie się koło artystów... o dyrygencie Wojtusiu Kroloppie i jego kochankach(tych pełnoletnich) nie wspomnę(spytajcie Jacykowa o to czym się zajmował w młodosci)

korelacja to nie przyczyność http://www.criticalthinking.pl/myslenie-naukowe/
KittyTheKiller (?) 07.10.2017 23:04
zawsze mnie dziwi, że jakiś procent nastolatków - zanim się targnie na swoje życie albo dokona jakiejś zbrodni - odkrywa w sobie talent plastyczny, taneczny albo zaczyna interesować się poezją no i oczywiście bardzo wcześnie określa swoją orientację...
przykładowo-Zuzanna M.(pseudonim Maria Goniewicz) z Kamilem N. ... historia Kacpra oraz Dominika... albo Daria T.(fotografia, cykoria, Zizi Montez)... różne historie i losy osób-ale wspólną cechą jest orientacja oraz kręcenie się koło artystów... o dyrygencie Wojtusiu Kroloppie i jego kochankach(tych pełnoletnich) nie wspomnę(spytajcie Jacykowa o to czym się zajmował w młodosci)

zaskakujące... seksbiznes to coś normalnego i nie warto analizować zjawiska... a jeśli już-to mówić tak, aby nie obrazić uniwersytutki czy chippendelsa(są różne sorty wymienionych profesji-więc ostrożnie pytać, aby kogoś nie urazić) ...
jakos mnie nie dziwi, że edukacja pozaszkolna(tz. serwowana przez różnej maści wolontariuszy) nie daje oczekiwanych rezultatów...
vraios (25) Rzeszów 06.10.2017 16:14
KittyTheKiller:
zabawne-w USA i w innych krajach terapia PREP ma swoich zwolenników i przeciwników-w naszym grajdołku osoby LGBT raczej nie mają odwagi krytykować takich rozwiązań... ciekawi mnie, czy Kacper/Dominik- zanim targnęli się na swoje życie-korzystali z pomocy tych edukatorów, którzy dorosłym doradzają ten PREP... nie o truvadę chodzi-ale o lansowanie "pewnej otwartości i odwadze w mówieniu, kim się jest"... obiekcje budzi to, że jak nadużycia-to tylko określony, prawicowy sort... organizatorzy tej inicjatywy powinni pomyśleć, kto zajmuje się edukacją pozaszkolną wśród licealistów i studentów...

kys
KittyTheKiller (?) 06.10.2017 5:16
zabawne-w USA i w innych krajach terapia PREP ma swoich zwolenników i przeciwników-w naszym grajdołku osoby LGBT raczej nie mają odwagi krytykować takich rozwiązań... ciekawi mnie, czy Kacper/Dominik- zanim targnęli się na swoje życie-korzystali z pomocy tych edukatorów, którzy dorosłym doradzają ten PREP... nie o truvadę chodzi-ale o lansowanie "pewnej otwartości i odwadze w mówieniu, kim się jest"... obiekcje budzi to, że jak nadużycia-to tylko określony, prawicowy sort... organizatorzy tej inicjatywy powinni pomyśleć, kto zajmuje się edukacją pozaszkolną wśród licealistów i studentów...
Dominik S. (?) 03.10.2017 19:43
Pomysł godny zaufania sam jestem gejem i to rozumuem.
Trzyimienny (15) Kożuchów 30.09.2017 20:05
naprawdę świetny pomysł. może to pokazać jak naprawdę tolerować, niżeli jakieś wdż, eh.
vraios (25) Rzeszów 30.09.2017 0:53
fajne, ale bardzo dobrym pomysłem jest też przekazywanie dalej tego filmu: https://www.youtube.com/watch?v=tmvH9Ou54F4

w opisie są źródła z których autor (doktor chemii, na biologii też się zna :) korzystał

bardzo fajnie podaje definicje i stara się wyjaśnić przyczyny homoseksualizmu

myślę, że to nawet bardziej szczegółowe i rzetelne źródło wiedzy na ten temat i powinno być puszczane na lekcji biologi w polskich szkołach (trwa akurat 35 min więc w sam raz)
Jongo (18) Gdańsk 29.09.2017 22:32
Dobry koncept! Jestem za! :D
Kika (?) 29.09.2017 13:01
Hej, wiecie może gdzie bedzie organizowana akcja w Lublinie?

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku