logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.08.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
33
2
4

Nadchodzi huragan Bianca

Filmowe wakacje

Dodano: 21.07.2017, Aktualizacja: 21.07.2017

Dla tych, którzy mają wakacje, albo się urlopują i pogoda nie dopisuje - przygotowaliśmy nową, filmowo-wakacyjną serię. Co i gdzie można obejrzeć legalnie? Co warto i dlaczego? Dziś kilka słów o komedii, która u nas przeszła trochę bez echa, a naszym zdaniem szkoda...Bo można ją obejrzeć na Netfliksie.

Mowa o "Hurricane Bianca". To lekka, queerowa komedia, z niewybrednym humorem i jedną z największych gwiazd programu "RuPaul's Drag Race" na pierwszym planie, czyli Bianką Del Rio.

Kim jest Bianca Del Rio? To Roy Haylock, komik, aktor, stand-uper i... projektant kostiumów. Sam mówi o sobie, że jest komikiem, który obraża wszystko i wszystkich. Od najmłodszych lat interesował się projektowaniem kostiumów - za co był nawet nagradzany. Jako drag queen występuje już od drugiej połowy lat 90., początkowo w Nowym Orleanie, po huraganie Katrina przeniósł się do Nowego Jorku - już jako Bianca Del Rio. To tu narodziła się przyjaźń z inną drag queen, Lady Bunny, tu Haylock z powodzeniem rozwijał karierę jako projektant na Broadwayu, a nocą jako Bianca w nowojorskich klubach.

Przełomowy dla Bianki był rok 2013: to wtedy ruszył pomysł i zbiórka pieniędzy na platformie Indiegogo na film, o którym zaraz trochę więcej. To wtedy ogłoszono, że Del Rio weźmie udział w szóstym sezonie "RuPaul's Drag Race". Bianca szybko zdobyła serca fanów i fanek programu: zawsze złośliwa, wredna i obrażająca wszystko i wszystkich, z drugiej strony ciepła, pomagająca i wspierająca młodsze koleżanki, gdy była taka potrzeba. I zabójczo zabawna.

Bo warto pamiętać, że Bianca Del Rio to drag quen komediowa: wychodzi na scenę i rozśmiesza ludzi. Cięty język, umiejętność szybkiej riposty i inteligencja przysporzyły jej mnóstwo wielbicieli na całym świecie.

Wracając jednak do "Hurricane Bianca": film miał swoją premierę w 2016 roku, pokazywany był w amerykańskich kinach. U nas możemy go obejrzeć (po polsku) dzięki Netfliksowi.

Fabuła jest prosta jak drut: Richard, przegięty nauczyciel-nieudacznik, przeprowadza się za pracą do stereotypowego do bólu Teksasu, gdzie zostaje jednak zwolniony z powodu swojej homoseksualności. Wraca więc jako pewna siebie Bianca i planuje zemstę na miasteczku, wrednych nauczycielach i uczniach. Po drodze edukując, zdobywając sympatię, szacunek i rozkochując w sobie, a jakże, trenera szkolnej drużyny.


Czy warto? To przyjemny, kampowy, queerowy film. Moim zdaniem bardzo potrzebny - pod grubą warstwą niewybrednych żartów kryje się bowiem trochę ważnego przesłania: o byciu sobą i akceptacji, przyjaźni, pokazujący, że homofobia w szkołach ma się dobrze. Ale także przypominający, że w USA, gdzie pary jednopłciowe mogą wstępować w związki małżeńskie, są miejsca, gdzie wciąż geje i lesbijki mogą stracić pracę z powodu swojej homoseksualności. "Jak to w ogóle jest możliwe w 2016 roku?" - pyta Bianca i zaznacza, że możemy jakoś żyć bez małżonka lub małżonki, ale bez pracy już niekoniecznie.

"Hurricane Bianca" to też odczarowanie filmowego dragu: trop, w którym facet przebiera się za kobietę i na tym buduje się humor sytuacyjny - jest nam z pewnością znany. Bianca queeruje i draguje świetnie ten trop, utrzymując jednak styl niewybrednej komedii, więc otwierając ją nie tylko na LGBT-ową widownię.

To ważny film dla młodych - zwłaszcza gejów. Dostępny, zabawny i pokazujący, że wszystko będzie ok. Homofobia? Not today satan, not today.(md)
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (4)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
L O L A (23) Toruń 02.08.2017 15:19
Bianca ♥
fajny film można się pośmiać ;p polecam na rozluźnienie.
NieWiemCoTuWpisać99 (18) Sosnowiec 26.07.2017 13:58
Widziałem już jakiś czas temu. Dużo ciętego języka, ładnych panów, prosta i trochę naiwna fabuła, i charyzmatyczna główna bohatera. Wszystkie te elementy sprawiają że film ogląda się naprawdę fajnie i co chwile wybucha śmiechem.
smokszalony (32) Warszawa 22.07.2017 10:30
Widziałem, fajne. Nie tak fajne jak Another Gay Movie, ale daje radę ze znajomymi na zabicie czasu.
Peggy.HT (26) Lublin 21.07.2017 18:49
Oglądałam! Polecam, kocham! Bianca jest fenomenalna, cudowna, te cięte riposty, te złośliwe spojrzenia, sposób, w jaki mówi/krzyczy. Perfekcja.
Ale to tylko moja subiektywna, nieprofesjonalna opinia oparta wyłącznie na moim ślepym uwielbieniu. ;-) Polecam. I film, i Biankę.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku