logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
12
0
2

Rupert Everett oprowadza nas po gejowskiej Wielkiej Brytanii

50 Shades of Gay

Dodano: 12.07.2017, Aktualizacja: 14.07.2017

50 lat temu Wielka Brytania zdekryminalizowała homosekualność. Wcześniej obowiązywało stare kolonialne prawo, a karą mogła być nawet śmierć. Teraz kraina Albinu stała się rajem dla społeczności LGBT, a ujawniony aktor oprowadza nas po zmieniającej się Wielkiej Brytanii dla telewizji Channel 4.

Kanał telewizyjny Channel 4 z okazji okrągłej rocznicy dekryminalizacji homoseksualności w Wielkiej Brytanii wyemitował program „50 Shades of Gay”. 28 lipca minie dokładnie 50 lat, kiedy w życie weszła ustawa depenalizująca homoseksualność. Aktor Rupert Everett, jeden z pierwszych, który dokonał publicznego coming outu – bo już w 1989 roku, pokazuje nam miejsca, gdzie zmiana jest widoczna. Na pierwszy rzut – publiczna toaleta w podziemiu w Manchesterze, gdzie mężczyźni spotykali się na wspólną masturbację. Nie dotykali się, ale wiedzieli po co przyszli. Poznajemy Rogera, policjanta, którzy jeszcze w latach 70. brał udział w zbiorowych aresztowaniach gejów za "niemoralne i nienaturalne zachowania". Warto zaznaczyć, że „publiczne manifestowanie homoseksualności” przestało być karalne dopiero w 2000 roku. „Oni funkcjonowali w podziemiu nawet po 1967 roku” – mówi Roger. Potem aktor zabiera nas do „The Pembroke” czyli dawnego „The Coleherne Arms” przy Old Brompton Road, jednej z pierwszych gejowskich knajp w Londynie, gdzie sam, jeszcze jako młody chłopiec, stał przy oknach i patrzył na „skórzaków, kowbojów i Indian”. Bał się wejść. To był jeszcze czas, kiedy geje posługiwali się językiem polari. A za rogiem – cruising, czyli krążenie i błąkanie się w celu poszukiwania partnera seksualnego. W latach 70. i 80. chociaż homoseksualizm był legalny, dla społeczności LGBT był to czas niepewny, z jednej strony czas wolności, ale z drugiej – jak się okazało – wciąż pełen niebezpieczeństw i szansy na aresztowania czy pobicia. Nawet przez policję. „Byliśmy szczęśliwi, że spotykamy takich samych jak my” – mówi jeden z rozmówców. Bo, jak dodaje inny: „to było rzadkością być gejem”. W med...   ( Pozostało znaków: 7316 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 199771   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Rupert Everett oprowadza nas po gejowskiej Wielkiej Brytanii Fot. Tumblr za: http://being-gay-is-awesome.tumblr.com/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku