logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
27.06.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
49
4
32

Otwieranie konserwy

Coming out Łukasza Mężyka

Dodano: 18.06.2017, Aktualizacja: 19.06.2017

Jest "nieostentacyjnym gejem i nieostentacyjnym konserwatystą", dziennikarzem i biznesmenem. Wcześniej współpracował z Leszkiem Balcerowiczem, Jarosławem Kaczyńskim, Joanną Kluzik-Rostkowską oraz partią Polska Jest Najważniejsza. W czwartek na łamach "Gazety Prawnej" ujawnił się jako gej wywołując burzę zarówno w środowiskach konserwatywnych jak i lewicującej części społeczności LGBTQ.

Zaciekawiło mnie, że cytaty przytaczane przez obie strony barykady sugerowały, że w czwartek ukazały się dwa kompletnie rożne wywiady. Autorzy streszczeń wybrali najwidoczniej tylko te fragmenty, które pasowały do z góry przyjętej tezy z tezy były dwie: Mężyk wyjątkowo wsteczny egzamplarz i de facto jedyny gej na prawicy oraz Mężyk to kolejny agent homo-zachodu, który chce zatrzymać "dobrą zmianę".

W niedzielne popołudnie przeczytałem wywiad w całości (jestem pewien, że "Gazeta Prawna" dawno nie miała tak "dochodowego" artykułu) i natychmiast pomyślałem sobie, że to dokładnie to, na co od lat czekaliśmy. Już dawno żaden coming out nie ucieszył mnie tak bardzo jak ten i ucieszył mnie właśnie dlatego, że poglądy pana Mężyka są trochę nie z mojej bajki. Myślę natomiast, że są z bajki wielu gejów i większości nieujawnionych homoseksualistów.

Parady nie załatwiają niczego, bo nie są spotkaniem biznesowym lecz ruchem społecznym.

Oczywiście nie zgadzam się z twierdzeniem, że "parady są kontrskuteczne, szkodzą celom, o które geje zabiegają. Jeśli chce się uzyskać legalizację związków partnerskich, to powinno się do tej idei przekonywać ludzi, prawda". Parady nie zabiegają o to, żeby "uzyskać legalizację związków". Na całym świecie organizuje je się po to, by oswajać społeczeństwo z osobami LGBTQ. Parady nie załatwiają niczego, bo nie są spotkaniem biznesowym lecz ruchem społecznym. Tej różnicy pan Mężyk być może nie dostrzega, ale mając na uwadze jego polityczne sympatie, trudno mieć mu to za złe. Natomiast to właśnie ten ruch społeczny umożliwił mu jego czwartkowy coming out, tak samo jak kilkadziesiąt lat wcześniej, grupka przegiętych chłopców w piórami w tyłku uruchomiła w pubie Stonewall Inn lawinę emancypacji społeczności LGBTQ. To właśnie drag queens stały zawsze w pierwszym szeregu, bo miały najmniej do stracenia. To wiedza, którą można łatwo zdobyć i warto ją zdobywać.

Nie zgadzam się także wywodami pana Mężyka na temat kompromisu aborcyjnego. W odróżnieniu od niego, niechętnie zabieram na ten temat głos, bo rodzenie dzieci kompletnie mnie nie dotyczy. Nie wiem czy to przypadek, ale w całej rozmowie nie pada ani jedno zdanie o lesbijkach. Coś sobie pomyślałem, ale nie będę się tym z Wami dzielił, bo nie znam pana Łukasza i mógłbym się niesłusznie zagalopować.

Pojawią się następni? Przecież nawet konserwatyści i konserwatystki duszą się czasami w swoich małych szafach.

Chyba najczęstszym zarzutem, z którym spotyka się nasza redakcja, to preferowanie osób LGBTQ o poglądach lewicowych. Tymczasem zawsze zapraszaliśmy także konserwatystów do zabierania głosu na łamach naszego portalu - oczywiście pod warunkiem, że zrobią to pod prawdziwym imieniem i nazwiskiem, więc wyjdą z szafy. Tu pojawiał się spory problem, bo to grupa, która woli "w domu po kryjomu". Teraz mamy swojego konserwatywnego geja! Pojawią się następni? Przecież nawet konserwatyści i konserwatystki duszą się czasami w swoich małych szafach.

Oczywiście, gdy pojawią się pierwsze sukcesy, to nagle okaże się, że to właśnie konserwatystom zawdzięczamy równouprawnienie. Już teraz pan Łukasz zwraca uwagę na to, że "to David Cameron, były brytyjski premier i lider torysów, zaproponował wprowadzenie na Wyspach związków partnerskich, a nawet małżeństw" podkreślając zasługi konserwatystów. Cóż, jeśli jest się jedynym przeciwnikiem równouprawnienia jakiejś grupy społecznej, to nadanie jej odpowiednich praw nie jest akurat trudne.

Mam nadzieję, że w ślady pana Mężyka pójdą kolejne osoby LGBTQ - jest ich na prawicy bardzo dużo (przynajmniej tak wiele jak na lewicy). Jeśli chodzi o mnie, to mogą mieć równie chybione poglądy na temat Parady Równości. Najważniejsze, żeby wyszli z ukrycia, bo z głosem wydobywającym się z głębi szafy trudno poważnie rozmawiać. Panie Łukaszu - witamy.
Radek Oliwa Autor: Radek Oliwa Queer.pl Założyciel portalu Queer.pl, fundator Równość.org.pl, członek Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich.

https://twitter.com/roliwa


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (32)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
DJ_ (?) czwartek 19:20
Harri Joulukuu:
Żenujący typ, kolejny straight-acting douche, kt nie ma odwagi nawet wprost wyrazic swojego zdania.

Straight-acting a potem się okazuje, że ideałem dla wielu gejów/lesbijek jest jakiś facet lub kobieta hetero aż stereotypowo kipiący/-a strejtowością a nie żadnym znowu kłirem. ;)
queerpeel (99) ~Brzesko 20.06.2017 0:12
Obsesja na punkcie "normalności" i "męskości" przechodzi już wszelkie granice. Mężczyźni homo po prostu nie akceptują tego kim są. To smutne. Jeśli homo facet ostentacyjnie wymaga od innych homo facetów "normalności" i takiego "normalnego" zachowania to bierze chyba dużo na siebie, bo heterycy robią to, wiecie, przez spanie z kobietami... pomijając już że słowo "normalny" i "zachowujący się normalnie" (inaczej: "jak hetero") są odbierane w środowisku LGBTQ raczej obraźliwie. To taki "rasizm" w samym środowisku tak małym, a jeszcze do tego podzielonym.
queerpeel (99) ~Brzesko 19.06.2017 23:52
Znam takich w małopolsce całe TABUNY w przeciwieństwie do lewicowych przegiętych ciotek, które widać tylko na rynku w Krakowie. Prawicowi geje to przecież tacy co od dziecka są zależni od opinii najbliższego otoczenia, zwłaszcza strony męskiej. Ci co najgłośniej szczekają o "normalności" wokół siebie, nawet na gejowskich portalach randkowych co z punktu widzenia kogoś rozumiejącego i odróżniającego znaczenie słów i pojęć - jest żenujące i śmieszne. Wszak swoim postępowaniem sami sobie przeczą. Ale skoro już gej jest księdzem, podwójne standardy moralności normą, a kłamstwo publiczne chlebem powszednim, to czemu to ma dziwić?
-mike- (34) Warszawa 19.06.2017 14:20
Typ się zasadniczo rozmija z rzeczywistością, bo gdyby nie wychodzenie LGBT na ulice dziś nie byłby w nastroju do ujawniania się w Gazecie Prawnej ani gdziekolwiek indziej. Cel marszów jest zasadniczy podkreślać obecność i wywoływać presję.
Natomiast bardzo dobrze, że się ujawnił bez względu na poglądy, choć to chyba jeszcze nie jest polski gej-konserwatysta na miarę Milo Yiannopoulos'a :)
shingao (31) Szczecin 19.06.2017 13:27
Izrail:
Sądziłem, że za samo bycie gejem już warto.


Nie po raz pierwszy się mylisz.
Trybik (24) Poznań 19.06.2017 12:42
Pierwsze słyszę o tym kolesiu.
Piwonia (?) 19.06.2017 12:34
Prośba do właścicielów kotów
... Zabierzcie kotom laptopy i tablety, bo próbują sprzedawać psy na allegro.
Izrail (25) Radom 19.06.2017 12:06
shingao:
Izrail:
A ze mną wciąż nikt nie chce zrobić wywiadu.


A warto?


Sądziłem, że za samo bycie gejem już warto.
shingao (31) Szczecin 19.06.2017 11:36
Izrail:
A ze mną wciąż nikt nie chce zrobić wywiadu.


A warto?
reader (41) Bielsko-Biała 19.06.2017 10:04
Izrail:
Uwaga dochodzi do cudu ! Queer zdaję sobie sprawę z tego, że homoseksualiści to ludzi, którzy wcale nie muszą mieć lewicowych poglądów ! Szok !

Może to będzie dla ciebie szokiem, ale większość ludzi o lewicowych poglądach, a nawet podejrzewam, że i redakcja Quuer ma świadomość, że homo nie mają i nie muszą mieć lewicowych poglądów.
Cudem jest, że "prawaki" przestały się wreszcie dąsać, że "lewaki" nie mówią w ich "prawackim" imieniu i doszło do nich, że jak chcą aby świat usłyszał co mają do powiedzenia, to muszą wreszcie wyjść z szafy i zacząć sami mówić za siebie.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Otwieranie konserwy gazetaprawna.pl
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku