logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
54
0
1

Chavela, kobieta w spodniach

Dokument o legendzie Meksyku w Krakowie

Dodano: 25.05.2017, Aktualizacja: 02.06.2017

Chavela Vargas, rewolucjonistka, feministka i kochanka Fridy Kahlo. Miała ciężkie życie, późny start i zbyt wiele przeciwności losu. Dokument o tej niesamowitej artystce z Meksyku będzie można obejrzeć w ramach 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Chavela Vargas urodziła się w 1919 roku, jak mawiała - „na końcu świata”, w Kostaryce jako Isabel Vargas Lizano, zmarła w 2012 w Meksyku jako Chavela. Nie znosiła swojej ojczyzny. Mawiała, że „umieściłaby tam wszystkich samobójców świata”. Była pieśniarką, interpretatorką i aktorką. Śpiewała ranchera. Typowo męski rodzaj muzyki – o pożądaniu kobiet, złamanym sercu i ulotności uczuć. Ta muzyka to część mocno maskulinistycznej kultury meksykańskiej, a ona – wbrew konwenansom – nie zmieniała zaimków: śpiewała o miłości do kobiet jako kobieta. 1942 rok – to wtedy narodziła się Chavela – prekursorka i pionierka dla kobiet w Meksyku. Wypracowała swój własny styl: bez zbędnych kreacji i dodatków. Surowa, z szeroko rozłożonymi ramionami, przy akompaniamencie dwóch gitar, śpiewała o kolejnym romansie, o kolejnej nocy pełnej namiętności i nierealnej miłości. Bez wesołego folkloru – boso i w czerwonym ponczo. Była rewolucjonistką – mówi się, że była pierwszą kobietą w Meksyku, która założyła spodnie. Paliła cygara ...   ( Pozostało znaków: 4451 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 199538   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku