logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
69
1
4

Miłość pogrzebana

Kuba Wojtaszczyk o "Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego"

Dodano: 13.04.2017, Aktualizacja: 13.04.2017

Jakiś czas temu na rynku pojawił się zbiór listów (miłosnych) Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza. Zbiór wspaniały, romantyczny, ale w taki – powiedziałbym – przyziemny sposób, bez niepotrzebnego patosu. Dziś dostajemy kolejną książkę z intymną korespondencją. Mowa o „Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego” w opracowaniu Anny Król. Jednak niech nie zwiedzie nas słowo „miłość” w tytule, albo może inaczej – nie odczytujmy tej miłości powierzchownie, bowiem było to uczucie pod wieloma względami niezwykłe.

- Kuba Wojtaszczyk -Poznali się przypadkiem w 1953 roku. Dwudziestoletni Jurek Błeszyński został wydelegowany do Iwaszkiewicza, aby przekonać znanego i cenionego pisarza do wygłoszenia wykładu w brwinowskiej szkole. Młodzian, podobno obdarzony niezwykłym urokiem osobistym, zupełnie zawrócił w głowie blisko sześćdziesięcioletniemu literatowi. Początkowo była to (prozaiczna?) fascynacja erotyczna, która z czasem przerodziła się w uczucie – powiedzmy to! – zupełnie szalone. Szalone na wielu poziomach. Po pierwsze homoseksualne (w Polsce lat 50.). Po drugie obaj mieli rodziny: Iwaszkiewicz był mężem, ojcem i dziadkiem, natomiast Błeszyński miał żonę (którą niebawem porzucił), małego synka, później też córkę. W ich związek angażowało się wiele osób, także tych najbliższych, m.in. Anna Iwaszkiewicz, żona Jarosława, opiekowała się Jerzym, traktując go najpewniej jak syna; przekazywała listy od męża, modliła się w intencji chłopaka w Częstochowie. Bo należy nadmienić, że Błeszyński już w chwili poznania Iwaszkiewicza chorował na gruźlicę, której ra...   ( Pozostało znaków: 4513 )
Kuba Wojtaszczyk Autor: Kuba Wojtaszczyk rocznik '86, pisarz, kulturoznawca, absolwent Gender Studies UAM Publikował i publikuje m.in. w „enter the ROOM”, „Czasie Kultury”, „Blizie”, „Lampie”, antologii „Nowe Marzy” 10. MFO. W 2014 r. debiutował powieścią „Portret trumienny”. W 2016 r. ukazała się jego druga książka „Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć”. Tłumaczony na niemiecki, węgierski i ukraiński. Stypendysta Prezydent m.st. Warszawy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. W kwietniu 2017 r. ukaże się jego najnowsza powieść „Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica?”.

Fot. Kamila Szuba


Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 199359   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku