logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
62
10
17

Żywoty (queerowych) świętych

Inne spojrzenie na kanon

Dodano: 11.04.2017, Aktualizacja: 17.04.2017

Wielu naukowców próbowało pytać o seksualność Jezusa... Nie oni pierwsi, już dramatopisarz Marlowe pod koniec XVI wieku uważał, że Jezus był gejem. W 2012 roku odkryto papirus, w którym zawarte są informacje o jego życiu i… żonie! Co rusz ktoś odnajduje dowody. Ale katolicki queer to znacznie więcej niż domysły o Chrystusie – to też plejada świętych, od św. Sebastiana począwszy. Dla Was mamy trochę legend i - czasem - faktów. Miłej lektury!

#1 JEZUS CHRYSTUSBostońska duchowna, Irene Monroe, od lat dyskutuje na temat życia seksualnego Jezusa. Powołując się na teksty niekanoniczne, źródła gnostyckie i apokryfy, sugeruje, że miał on żonę.Mowa o „Ewangelii Żony Jezusa”, którą przedstawiono 18 września 2012 r. podczas Międzynarodowego Kongresu Studiów Koptyjskich w Rzymie przez profesor Karen Leigh King z Harvardu. Tekst został poddany badaniom, aby sprawdzić czy aby nie jest fałszerstwem. Badania wskazują, że prawdopodobnie jest tekstem autentycznym.A więc - Jezus poślubił Marię Magdalenę, której rolę się bagatelizuje, mógł mieć również kontakty homoseksualne. Należy pamiętać, że obyczajowość ulega zmianom, kultura ewoluuje. Nie można negować homoerotycznego charakteru ortodoksyjnych społeczności żydowskich, a potem także i chrześcijańskich. "Wydaje się, że w czasie dyskusji na temat gejów w Kościele Katolickim (…) należy rozpatrzeć na nowo prawdy Jezusa oraz jego najważniejsze przesłanie: „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego”- mówi duchowna.Paul Oestreicher z The Guardian, uważa, że relacja ze świętym Janem to związek gejowski. Apostoł był faworyzowany, traktowany wyjątkowo. Aż za bardzo? Tak uważa publicysta. Umierając, Mesjasz poprosił go, by zaopiekował się jego matką, a tę zaś, by traktowała Jana jako swojego syna. Wziął ją do siebie i tak stali się rodziną. To zbyt oczywiste... „Hetero, bi czy gej – Jezus mógł być każdym… Nie ma jednak pewności. Oczywiście jego gejostwo jest najbardziej prawdopodobne” - tak myśli pastor Bob Shore-Goss, gej i autor książki: „Queering Christ and Jesus ACTED UP: A Gay and Lesbian Manifesto”. Na pewno Jezus był queerem. Chrystus dokonał rewolucji w pojmowaniu męskości i kobiecości oraz kodów płci i seksualności. Aparat pojęciowy był wtedy ograniczony, mniej pojemny, a te same słowa miały szeroki zakres znaczeń. Na pewno złamał stabilny kod heteronormatywności. Św. Pawła zalicza natomiast do niewyoutowanych homoseksualistów.Niektórzy idą o krok dalej. Dr. Susannah Cornwall zastanawia się, czy aby na pewno Jezus był mężczyzną. Ba, badaczka twierdzi, że mógł być hermafrodytą....   ( Pozostało znaków: 9060 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 199348   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Żywoty (queerowych) świętych Fot. za: Wikipedia
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku