logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
30.04.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
55
9
17

Żywoty (queerowych) świętych

Inne spojrzenie na kanon

Dodano: 11.04.2017, Aktualizacja: 17.04.2017

Wielu naukowców próbowało pytać o seksualność Jezusa... Nie oni pierwsi, już dramatopisarz Marlowe pod koniec XVI wieku uważał, że Jezus był gejem. W 2012 roku odkryto papirus, w którym zawarte są informacje o jego życiu i… żonie! Co rusz ktoś odnajduje dowody. Ale katolicki queer to znacznie więcej niż domysły o Chrystusie – to też plejada świętych, od św. Sebastiana począwszy. Dla Was mamy trochę legend i - czasem - faktów. Miłej lektury!

#1 JEZUS CHRYSTUS

Bostońska duchowna, Irene Monroe, od lat dyskutuje na temat życia seksualnego Jezusa. Powołując się na teksty niekanoniczne, źródła gnostyckie i apokryfy, sugeruje, że miał on żonę.

Mowa o „Ewangelii Żony Jezusa”, którą przedstawiono 18 września 2012 r. podczas Międzynarodowego Kongresu Studiów Koptyjskich w Rzymie przez profesor Karen Leigh King z Harvardu. Tekst został poddany badaniom, aby sprawdzić czy aby nie jest fałszerstwem. Badania wskazują, że prawdopodobnie jest tekstem autentycznym.

A więc - Jezus poślubił Marię Magdalenę, której rolę się bagatelizuje, mógł mieć również kontakty homoseksualne. Należy pamiętać, że obyczajowość ulega zmianom, kultura ewoluuje. Nie można negować homoerotycznego charakteru ortodoksyjnych społeczności żydowskich, a potem także i chrześcijańskich. "Wydaje się, że w czasie dyskusji na temat gejów w Kościele Katolickim (…) należy rozpatrzeć na nowo prawdy Jezusa oraz jego najważniejsze przesłanie: „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego”- mówi duchowna.

Paul Oestreicher z The Guardian, uważa, że relacja ze świętym Janem to związek gejowski. Apostoł był faworyzowany, traktowany wyjątkowo. Aż za bardzo? Tak uważa publicysta. Umierając, Mesjasz poprosił go, by zaopiekował się jego matką, a tę zaś, by traktowała Jana jako swojego syna. Wziął ją do siebie i tak stali się rodziną. To zbyt oczywiste...


„Hetero, bi czy gej – Jezus mógł być każdym… Nie ma jednak pewności. Oczywiście jego gejostwo jest najbardziej prawdopodobne” - tak myśli pastor Bob Shore-Goss, gej i autor książki: „Queering Christ and Jesus ACTED UP: A Gay and Lesbian Manifesto”. Na pewno Jezus był queerem. Chrystus dokonał rewolucji w pojmowaniu męskości i kobiecości oraz kodów płci i seksualności. Aparat pojęciowy był wtedy ograniczony, mniej pojemny, a te same słowa miały szeroki zakres znaczeń. Na pewno złamał stabilny kod heteronormatywności. Św. Pawła zalicza natomiast do niewyoutowanych homoseksualistów.

Niektórzy idą o krok dalej. Dr. Susannah Cornwall zastanawia się, czy aby na pewno Jezus był mężczyzną. Ba, badaczka twierdzi, że mógł być hermafrodytą. Nic dziwnego, Cornwall zajmuje się teologią interseksualności. 

Na miejscu Pani Profesor byśmy uważali. Świat oszalał na punkcie „Baines note”, w których pisarz Christopher Marlowe sugeruje, że Jezus mógł być gejem, a wspólnym sakramentem chrześcijan powinno być palenie fajki. Mało tego – chrześcijaństwo uważał za ideę ściśle opartą na homoseksualności.

„Baines note” to manuskrypt z czasu renesansu. Richard Baines był szpiegiem i informatorem ówczesnych służb. Donosi, że Marlowe: podważa istnienie Boga, że - jak sam mówi - napisałby lepiej Nowy Testament i że chrześcijanie powinni palić więcej tytoniu, a poza tym Jezus jest gejem. Parę dni później pisarz został zadźgany na śmierć – w maju 1593 roku. W dokumencie Baines nazywa Marlowe'a "ateistą, miłośnikiem tytoniu i chłopców". Taki skandal.
następna
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (17)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Książę Viktor (16) Kraków 24.04.2017 11:43
Proszę dodać mnie do kanonu
Leszekolek (18) Częstochowa 19.04.2017 20:49
Szanowna redakcjo Queer, na następny raz prosiłbym o rzetelność. Przejrzałem każdą stronę artykułu i niestety nie udało Wam się wymienić przykładu choćby jednego świętego (błogosławionego, Sługi Bożego), którego queerowośc byłaby faktem. Proponowałbym również nie naginać faktów i nie stosować manipulacji celem zawłaszczania postaci religijnych dla naszego środowiska (bo od kiedy to bliska przyjaźń pomiędzy mężczyznami ma coś wspólnego z erotyzmem?) Uprawianie takiego pseudodziennikarstwa to tylko pożywka dla homofobów, szowinistów i wszelkiej maści talibów, którzy tylko czyhają, by nas wypunktować.
shingao (31) Szczecin 19.04.2017 17:40
brachiocephalicus:
Jezus gejem... o głupcy. "Królestwo moje nie jest z tego świata."


To po co intronizacja Jezusa na króla Polski? ;)
brachiocephalicus (25) Katowice 19.04.2017 16:19
Jezus gejem... o głupcy. "Królestwo moje nie jest z tego świata."
shingao (31) Szczecin 17.04.2017 13:56
Koenraad:
Dla mnie gej pchający się do kościoła katolickiego jest niczym Żyd zapisujący się do NSDAP.


Niestety byli tacy i Żydzi i geje.
Tanete (26) Warszawa 16.04.2017 22:21
Obraz ze strony 6 wygląda jak gejowskie soft-porno BDSM :)
Jan   dodane przez Facebooka 16.04.2017 10:03
czemu kielce są taką pieprzoną dziurą, gdzie nie ma żadnego miejsca gay friendly?
psom na pożarcie (?) 15.04.2017 20:50
Heretique:
"Uznana za heteryczkę i wiedźmę"... a nie za heretyczkę przypadkiem?


Jaka wymowna literówka :3
Koenraad   dodane przez Facebooka 15.04.2017 17:45
Dla mnie gej pchający się do kościoła katolickiego jest niczym Żyd zapisujący się do NSDAP.
Krzysztof   dodane przez Facebooka 15.04.2017 16:54
Nie chcę żadnego "świętego" za patrona. Czy naprawdę już wszędzie trzeba być narażonym na zalewającą falę katolicyzacji?
Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Żywoty (queerowych) świętych Fot. za: Wikipedia
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku