logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
14.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
35
8
20

Mocne związki czy od razu małżeństwa?

Rozmowa z Krzysztofem Rekiem z Nowoczesnej

Dodano: 09.03.2017, Aktualizacja: 10.03.2017

Jak rozmawiać o postulatach LGBTQIA w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości? Jak Nowoczesna chce przekonać do siebie naszą społeczność? O co chodziło z tym „obnoszeniem się” i czy będzie w tej kadencji projekt ustawy o związkach partnerskich - rozmawialiśmy z Krzysztofem Rekiem z Nowoczesnej.

Krzysztof Rek - koordynator krajowy zespołu sprawiedliwości i praw człowieka Sieci Eksperckiej Lepsza Polska Nowoczesnej Ryszarda Petru, absolwent i doktorant SGH w Warszawie, przedsiębiorca, społecznik od lat wspierający NGO-sy, szachista. Lubi podróżować i odkrywać kultury różnych krajów, najchętniej w ich językach i na couchsurfingu. Jak sam mówi - wierzy, że w polityce można połączyć skuteczność i profesjonalizm z wrażliwością społeczną i odpowiedzialnością. Na początek tak trochę przewrotnie, czy Twoim zdaniem w tej sytuacji politycznej, w której się obecnie znajdujemy, tematy LGBT kogokolwiek w ogóle interesują?Krzysztof Rek: Tak, przede wszystkim samych zainteresowanych. Ja bym zaczął od odpowiedzi na pytanie: kogo powinny interesować? Powinny interesować polityków. I to nie powinien być temat stricte ideologiczny, ale taki, który nastawiony jest na rozwiązywanie problemów. Osoby LGBTQIA są takimi samymi obywatelami jak wszyscy inni, a zadaniem państwa jest ułatwianie życia obywatelom i nie powinno się nikogo dyskryminować. Niestety, nie ma zrozumienia dla takiego podejścia, a sam temat traktowany jest ideologicznie, jakby należał do sfery „światopoglądu”. I dlatego musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy wiedząc, że nie przepchnie się żadnego projektu dotyczącego LGBTQIA, jest w ogóle sens takie tematy podejmować? Jest więc sens?Wychodząc z założenia, że jako Nowoczesna nie powinniśmy sami tej decyzji podejmować, w zeszłym roku zorganizowaliśmy konsultacje społeczne. Dyskusję, czy działać w tym temacie i w jakim wymiarze, podjęliśmy wspólnie z organizacjami pozarządowymi. I tu pojawiły się dwie ważne kwestie. Pierwsza to podtrzymanie debaty w społeczeństwie. Nie można porzucać pewnych tematów tylko dlatego, że nie będzie natychmiastowych skutków w postaci prawodawstwa. Natomiast są też inne wymiary: popatrzmy na przykład na sam proces litygacji strategicznej, który się teraz odbywa. Jednym z argumentów podejmowanym przez Trybunał w Strasburgu jest to, czy w Parlamencie danego kraju toczy się dyskusja na temat rozwiązań prawnych dla par jednopłciowych. Wniosek jest taki, że nawet jeśli nie wprowadzimy np. związków partnerskich, to już sama dyskusja wspiera pary, które wystąpił...   ( Pozostało znaków: 9378 )
Magda Dropek Autor: Magda Dropek Redaktorka portalu Queer.pl, członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl Współtwórczyni krakowskiego cyklu spotkań dyskusyjnych Klub Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Interesuje się kwestiami związanymi z feminizmem i teorią queer

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 199197   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Mocne związki czy od razu małżeństwa? Krzysztof Rek
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku