logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
13
0
0

Muzeum emancypacji

Kuba Wojtaszczyk o "Do Lolelaj"

Dodano: 09.03.2017, Aktualizacja: 09.03.2017

"Lolelaj zbudowane jest z tęsknoty za ustawkami w parkach, pikietami, za tym, co w pewnym sensie podziemne, nieznane i zakazane. Mateusz i przyjaciele buntują się przeciwko kopiowaniu normalności, monogamicznego mieszczaństwa stworzonego na obraz i podobieństwo heteroseksualnego" - podkreśla w recenzji najnowszej książki Bartosza Żurawieckiego, "Do Lolelaj. Gejowska utopia", Kuba Wojtaszczyk.

- Kuba Wojtaszczyk -Bartosz Żurawiecki w swojej najnowszej powieści „Do Lolelaj” zabiera czytelnika do świata, który dla jednej grupy może wydawać się przeżytkiem, jakimś specyficznym skansenem gejowskiej emancypacji; z kolei dla drugiej książka ta będzie nie tyle możliwością zajrzenia pod podszewkę, ale wręcz zupełnym negliżem, zdradzeniem tajemnicy. W pierwszej grupie znajdują się młodzi (lub młodsi od bohaterów) homoseksualiści, którzy w weekendy, korzystając ze zmian społecznych, wybierają wielkie tęczowe kluby z muzyką elektro-podobną i nie zapuszczają się do nor pokroju tytułowego przybytku; w nosie mają egzystencjalne rozmowy o losie gejów – pewnie nie zawsze, ale w weekend prozaicznie wolą się wyszaleć i nie zastanawiać. W drugiej grupie są kobiety o orientacji wszelakiej, które zwyczajnie, bardzo nietolerancyjnie, do Lolelaj (i podobnych) wstępu nie mają, a jeżeli już to nie do wszystkich części lokalu; trochę jak w komputerowej grze przygodowej – gdy nie rozwiążesz jakiejś zagadki, nie pójdziesz dalej. W tym wy...   ( Pozostało znaków: 4394 )
Kuba Wojtaszczyk Autor: Kuba Wojtaszczyk rocznik '86, pisarz, kulturoznawca, absolwent Gender Studies UAM Publikował i publikuje m.in. w „enter the ROOM”, „Czasie Kultury”, „Blizie”, „Lampie”, antologii „Nowe Marzy” 10. MFO. W 2014 r. debiutował powieścią „Portret trumienny”. W 2016 r. ukazała się jego druga książka „Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć”. Tłumaczony na niemiecki, węgierski i ukraiński. Stypendysta Prezydent m.st. Warszawy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. W kwietniu 2017 r. ukaże się jego najnowsza powieść „Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica?”.

Fot. Kamila Szuba


Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 199195   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku