logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
66
0
4

Eva Green zagra Virginię Woolf

Jej amantką będzie Gemma Arterton

Dodano: 09.02.2017, Aktualizacja: 10.02.2017

Nowy film biograficzny o życiu pisarki i jej związku z kobietą, z Vitą Sachvill-West, będzie opierał się na sztuce Eileen Atkins z 1992 roku. Woolf spotkała swoją partnerkę w 1922 roku i były razem przez blisko dekadę. Były przyjaciółkami aż do samobójczej śmierci Virginii. Wcześniej pisarkę zagrała Nicole Kidman w „Godzinach”, za co zdobyła Oskara.

Kim była Virginia Woolf? Pisarką, recenzentką, autorką wielu powieści, m.in. „Panią Dalloway” i feministką. Urodziła się w 1882 roku w Londynie, w domu wyższej klasy średniej i elit intelektualnych ówczesnej Anglii. Nie odebrała dobrego wykształcenia zgodnie z zabobonem tamtego czasu. Czytała książki z domowej biblioteki ojca, których wychował ją w duchu agnostycyzmu i pacyfizmu. Miał świadomość talentu córki: "Jest taka jak ja, z czasem też będzie pisarką".

Nie widząc rodziców i rodzeństwa zbyt często, była zdana sama na siebie w wiktoriańskim szaleństwie antropocentryzmu. Pomimo wszystko uznawano ją za radosne dziecko, choć oryginalne i ekscentryczne. Pisała o swoim życiu, o szaleństwie, o drugiej stronie człowieka. Zostawiła po sobie dzienniki i setki listów.

Po śmierci matki przeżyła załamanie nerwowe. "Mężczyźni to bydlęta. Nienawidzę mężczyzn!" – słowami swojej bohaterki wyraża swoje uczucia opakowane we własne doświadczenia. Mowa o egotyzmie i chłodzie emocjonalnym ojca czy molestowaniu przez starszego brata.

Gdy zmarł ojciec, poczuła się wolna. Wbrew autorytarnemu obowiązkowi małżeństwa, chciała być sama i wolna. Wraz z siostrą Vanessą, malarką, wspierały się w swojej twórczości i awangardowym stylu życia. Miała jednak wyrzuty sumienia, które ją dręczyły i zaprowadziły do pierwszej próby samobójczej.

Po terapii zaczął się lepszy okres w życiu Virginii - czas Bloomsbury Group, w której stała się postacią centralną i godną towarzyszką rozmów intelektualnych. Panowała tam tolerancja obyczajowa, walka z „normalnością”, nieortodoksyjność poglądowa. Było wśród nich wielu homoseksualistów.


Z czasem jednak znów wszystko uległo zmianie: Vanessa założyła rodzinę, zmarł jej ulubiony brat, a jej współlokator nie był najłatwiejszy w obcowaniu. A jej zaczynała dokuczać samotność. Małżeństwo zdało się wydawać atrakcyjniejsze. Po próbie samobójczej, została zamknięta w specjalnym zakładzie.

Virginia od zawsze była zainteresowana kobietami. W 1922 poznaję Vitę, poetkę i pisarkę, która nie kryła swoich seksualnych preferencji. Zaczęło się od przyjaźni, choć od początku kobiety czuły pociąg seksualny.

Virginia poślubiła Leonarda Woolfa. Uprzedziła go przed ślubem: „nie mam do Ciebie pociągu. Są chwile - jak ta, gdy mnie pocałowałeś - kiedy czuję nie więcej niż kamień" - pisała w listach do męża. Po powrocie z podróży poślubnej, przeżywa kolejne załamanie nerwowe oraz kolejną próbę samobójczą.


Żyła 59 lat.
Z czego około pięć lat to walka z chorobą, której do dziś nikt nie jest w stanie zdiagnozować, podejrzewa się chorobę afektywną dwubiegunową. W marcu 1941 roku popełniła samobójstwo. Utopiła się w rzece – kieszenie wypełniła kamieniami.

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (4)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
c0ver (27) kato 10.02.2017 11:36
Eva Green ♥ Uwielbiam ją, aczkolwiek wydaję mi się, że nie przebije w tej roli Nicole Kidman. Tak czy inaczej, nie mogę się doczekać! ^^
łaknąć (?) 10.02.2017 9:23
Och taaaak! Czekam niecierpliwie!
black widow (22) Londyn/Poznań 09.02.2017 22:39
Zaczęło się od przyjaźni, choć od początku kobiety czuły pociąg seksualny.
Virginia poślubiła Leonarda Woolfa. Uprzedziła go przed ślubem: „nie mam do Ciebie pociągu. Są chwile - jak ta, gdy mnie pocałowałeś - kiedy czuję nie więcej niż kamień".

Zrodlo?
teahknight (30) Opole 09.02.2017 19:29
Geniusz, ofiara czasów wrogich kobietom.
"Kobieta musi mieć pieniądze i własny pokój" - V. Woolf

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Eva Green zagra Virginię Woolf Fot. za: http://www.harpersbazaar.com/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku