logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
62
3
3

Wielka Brytania nareszcie przeprosi

„Nowe prawo to wydarzenie historyczne i bardzo wzruszające”

Dodano: 01.02.2017, Aktualizacja: 01.02.2017

„Tysiące mężczyzn skazanych za homoseksualizm zostanie pośmiertnie przeproszonych i zwróci się im honory oraz dobre imię. Tak mówi nowe prawo Turinga” – obiecuje rząd. Odpowiedni przepis przechodzi przez kolejne procedury legislacyjne. To wynik długiej walki rodziny Alana Turinga i aktywistów społeczności LGBT w Wielkiej Brytanii, domagających się szacunku i pamięci dla tych, którzy zostali skazani na zapomnienie i śmierć z powodu swojej orientacji seksualnej. Nie będzie jednak ogłoszonej oficjalnej listy pokrzywdzonych i ofiar.

Nowe prawo dotyczyć również będzie żyjących, którzy będą mogli żądać wykreślenia ich „przeszłości kryminalnej” z kartotek oraz da możliwość ubiegania się o odszkodowania i zadośćuczynienie krzywd. Abolicja dotyczyć będzie każdego, kogo dotknęło krzywdzące prawo, a ich dobre imię zostanie oczyszczone.

Minister sprawiedliwości Sam Gyimah powiedział: „To bardzo ważny dzień. Nie zmienimy faktu cierpień i krzywd, które im wyrządzono, możemy chociaż przeprosić i naprawić niesprawiedliwe przepisy. Jestem niezmiernie dumny, że prawo Turinga staje się faktem właśnie teraz”.

ZOBACZ TEŻ Brytyjska królowa ułaskawiła Alana Turinga W czerwcu 60. rocznica śmierci genialnego matematyka


Alan Turing, matematyk i kryptolog, od którego wzięła się nazwa nowego przepisu, został skazany za "niegodziwości przeciwko naturze" i czyny niemoralne w 1952 roku. Natomiast nowe prawo oczyszcza go (i innych) z oskarżeń i wyroków. 75 895 tysięcy gejów, lesbijek, biseksualistów i osób transseksualnych zostało skazanych za homoseksualizm, z czego około 15 tysięcy wciąż żyje.

Alan Turing podczas procesu na początku lat 50. przyznał się do aktu sodomii. Został aresztowany w Manchesterze pod zarzutem seksu z innym mężczyzną. Efektem była chemiczna kastracja, stracił swoje prawa i odznaczenia, a przede wszystkim pracę. W 1954 roku znaleziono jego ciało, w wieku 41 lat popełnił samobójstwo. W 2013 roku, Gordon Brown, były premier Wielkiej Brytanii, oficjalnie przeprosił za to, jak go potraktowano i nobilitował go, co było efektem aktywnej kampanii Johna Leecha, posła liberałów.


Nowe prawo będzie obowiązywać w całej Wielkiej Brytanii, w tym w Irlandii Północnej, która wciąż zwleka z legalizacją małżeństw jednopłciowych.

To ogromny krok w stronę pełnej równości i wsparcia dla społeczności LGBTQ+, chwila godna zapamiętania dla tysięcy rodzin z całego kraju, które od dekad prowadzą kampanię. Jestem wdzięczny za wsparcie rządu" - mówi lord Sharkey, twórca i lider kampanii. 

Wielka Brytania dekryminalizowała homoseksualizm dopiero w 1967 roku. Do tego czasu tysiące mężczyzn zostało skazanych na kary więzienia, pobyty w szpitalach psychiatrycznych, terapie reparatywne itd. Byli pozbawiani swoich osiągnięć i zasług dla kraju, m. in. podczas II wojny światowej.

Rodzina Alana Turinga domagała się od rządu przeprosin 49 tysięcy innych mężczyzn, których spotkała podobna historia. Petycję w tej sprawie podpisało ponad 640 tysięcy ludzi, w tym Benedict Cumberbatch, odtwórca roli Alan Turinga w filmie "Gra tajemnic".

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (3)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Julia-Renata (?) 01.02.2017 22:58
Pośmiertnie ... no , dobre i to. Czasem rozum przychodzi za późno. Co zmarłym po przeprosinach skoro przeżyli upokorzenie i wymiar kary ?
Linbix (21) Poznań 01.02.2017 20:17
Zawsze to jakiś dobry ruch rządu
Inga30 (32) Kęsowo 01.02.2017 13:54
zmarłym i tak wszystko jedno .. szkoda że doprowadzili do tragedii tych osób, ale przeprosiny nic nie zmienią.. świadomości społecznej też nie podniosą..

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wielka Brytania nareszcie przeprosi Fot. za: Facebook
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku