logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
12
0
0

Derek Jarman: retrospektywa w Katowicach

Na urodziny reżysera

Dodano: 25.01.2017, Aktualizacja: 25.01.2017

31 stycznia 75. rocznica urodzin Dereka Jarmana - z tej okazji Kino Kosmos w Katowicach zaprasza na retrospektywę reżysera i artysty. A my zapraszamy do udziału w konkursie: czekają podwójne wejściówki!

31 stycznia przypadnie 75. rocznica urodzin Dereka Jarmana. Z tej okazji w dniach 29-31 stycznia Kino Kosmos przypomni trzy niezwykłe filmy z jego bogatego i różnorodnego dorobku: "CARAVAGGIO", "OSTATNICH ANGLIKÓW" (The Last of England) oraz "BLUE".

Brytyjski artysta był jednym z pionierów filmowego postmodernizmu oraz tzw. nowego kina queerowego - nurtu, do którego zalicza się również m.in. Gusa Van Santa ("Moje własne Idaho"), Todda Haynesa ("Velvet Goldmine", "Daleko od nieba"), Gregga Arakiego ("The Living End") czy Bruce'a LaBruce'a.

Derek Jarman był nie tylko reżyserem, ale też malarzem i poetą. Kręcił również teledyski, m.in. dla grup Pet Shop Boys, Sex Pistols czy The Smiths.

W całej tej różnorodnej twórczości jest jeden podstawowy element wspólny: kolor. To właśnie kolor pozwalał Jarmanowi na opowiadanie o świecie w wywrotowy sposób. Podczas gdy dominująca kultura skupiała się na kształcie, reżyser eksplorował świat barw, dostrzegając w nich odbicie odmiennego porządku świata. Derek Jarman w punkowym duchu opowiadał o tożsamości swojej i swoich społeczności (queerowej i brytyjskiej), za oręż mając wszystkie kolory tęczy.

Jarman zmarł 19 lutego 1994r. w wyniku powikłań związanych z AIDS. Pomimo postępujących problemów ze wzrokiem, tworzył niemal do końca swojego życia. Legenda głosi, że ostatnim kolorem, który widział, był błękitny – stąd tytuł jego ostatniego filmu, "BLUE".

● PROGRAM retrospektywy:

• 29 stycznia (niedziela), 19:30, 93' (sala Nostromo)
"CARAVAGGIO"

Tilda Swinton, Nigel Terry, Spencer Leigh, Sean Bean, Michael Gough

Film, w którym Derek Jarman odkrył Tildę Swinton oraz Seana Beana. Dla obojga aktorów był to kinowy debiut, otwierający im drogę do trwającej do dziś kariery. "Caravaggio" to wysmakowana wizualnie, przesycona wyrafinowanym erotyzmem biografia barokowego malarza Michelangelo Merisi da Caravaggio.

• 30 stycznia (poniedziałek), 19:30, 92' (sala Nostromo)
"OSTATNI ANGLICY" (The Last of England)

Tilda Swinton, Nigel Terry, Gerrard McArthur, Spencer Leigh

Jeden z najbardziej punkowych w duchu filmów Dereka Jarmana, będący pulsującą w rytm muzyki krytyką wymierzoną w brytyjskie społeczeństwo końcówki lat 80.

• 31 stycznia (wtorek), 19:30, 79' (sala Nostromo)
"BLUE"

Ostatni film Dereka Jarmana. Tytuł odwołuje się do ostatniego koloru, który tracący wzrok reżyser widział pod koniec swojego życia. To radykalny eksperyment, w trakcie którego przez 79 minut obserwujemy błękitny ekran. Narrację prowadzą głosy Tildy Swinton, Nigela Terry’ego, Johna Quentina i samego Dereka Jarmana.

WYDARZENIE NA FACEBOOKU

Mamy dla Was podwójne wejściówki na każdy z pokazów! Co trzeba zrobić? Wysłać nam maila o tytule DEREK JARMAN - retrospektywa. Kto pierwszy, ten lepszy!

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Derek Jarman: retrospektywa w Katowicach Caravaggio, fot. BFI National Archive
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku