logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
50
0
1

Hanne Gaby Odiele: jestem interseksualna

Odważny coming out w świecie mody

Dodano: 25.01.2017, Aktualizacja: 25.01.2017

Belgijska modelka mówi: „Najwyższy czas dla osób interseksualnych, by wyszły z cienia – pokażcie się, nie skazujcie się na wstyd…” 29-latka ma za sobą rewelacyjną karierę w świecie mody – współpracowała z Diorem, Chanel czy Alexandrem Wangiem. Dwa dni temu zdecydowała się żyć w pełni, nie ukrywać się i nie udawać. Chce dać głos innym osobom interseksualnym.

Sama pisze: „Jestem na takim etapie swojego życia, kiedy czuję, że jestem gotowa podzielić się tym, co noszę w sobie od początku, tym kim jestem. Najwyższy czas dla osób interseksualnych, by wyszły z cienia – pokażcie się, nie skazujcie się na wstyd i nie zgadzajcie się na niepotrzebną, nieuzasadnioną i bolesną konieczność operacji, której wielu z nas zostało poddanych we wczesnym dzieciństwie.”

Te praktyki nazywa przemocą i pogwałceniem podstawowych praw, które przysługują każdemu człowiekowi. Została partnerką interACT Advocates for Intersex Youth – organizacji, która skupia się właśnie na przeciwdziałaniu praktykom jak operacje korekcyjne płci u najmłodszych. Wokół siebie skupia lekarzy, specjalistów i ekspertów.

Co to znaczy być interseksem? Interseksualność to nie transpłciowość. O interseksualności czy obojnactwie mówi się w przypadku osób, które urodziły się bez wyraźnie wykształconych cech jednej płci. Jest to bardzo trudne wyzwanie dla medycyny, a korekta błędu natury możliwa jest zazwyczaj tylko na drodze zabiegu chirurgicznego. Jaką płeć jednak wybrać? Czy płeć, uformowana skalpelem odpowiada płci "mentalnej", to znaczy tej, której mamy świadomość? I kto i kiedy ma o tym decydować? To tylko niektóre z wątpliwości.

(ar)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
macica (?) 27.01.2017 8:29
łobuzerski łobuz:
Zaraz... Czy obojniakiem jest się do końca swojego życia...? Chyba w dzieciństwie/w wieku dojrzewaniapłcią chodzi się korektę płci.

Nie jest to aż takie proste, z różnych powodów... Np niektórzy interseksualiści nie identyfikują się psychicznie z żadną płcią i nie chcą korekty.
łobuzerski łobuz (26) Wrocław 25.01.2017 23:25
Zaraz... Czy obojniakiem jest się do końca swojego życia...? Chyba w dzieciństwie/w wieku dojrzewania przechodzi się korektę płci.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Hanne Gaby Odiele: jestem interseksualna Fot. Pinterest za: https://www.pinterest.com/ovictoria/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku