logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
11.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
89
4
8

Ta przeklęta lesbijka

Łukasz Maciejewski o filmie "Ja, Olga Hepnarova"

Dodano: 14.01.2017, Aktualizacja: 14.01.2017

Praga, lipiec 1973 roku. Na przystanek tramwajowy wjeżdża z impetem ciężarówka. Ginie osiem osób, dwanaścioro jest rannych. To nie był poślizg, kolizja, albo wypadek - taki był plan. Kierowcą jest 22-letnia dziewczyna, Olga Hepnarová. 8 lipca 1973 roku, na dwa dni przed wydarzeniem, pisała w dzienniku: "Mam wybór - zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę". Podczas procesu była bierna, z marsową miną przyjęła też werdykt sądu. Kara śmierci. Hepnarová była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji na której ów wyrok wykonano.

- Łukasz Maciejewski - Film pary debiutantów, Petra Kazdy i Tomáša Weinreba, nie ma w sobie niczego z horroru czy kryminału. Psychotyczna osobowość bohaterki została maksymalnie zawoalowana przekazami podprogowymi. Coś czai się w powietrzu u Olgi, ale nie bardzo wiadomo co. "Ja, Olga Hepnarová" to kino uników reżyserskich. Uników bardzo pięknych formalnie (zdjęcia Adama Sikory), ale nazbyt rozrzedzonych, impresyjnych, żeby na ich bazie mogła powstać przekonująca całość. Struktura filmu przypomina mozaikę. Obrazy pojawiają się i zanikają, wybrzmiewają wizualnie (ale już nie dramaturgicznie) pojedyncze fakty budujące rzekomo osobowość bohaterki. Czechosłowacja w najgorętszym okresie politycznym i społecznym - jesteśmy przecież kilka lat po wydarzeniach "Praskiej wiosny", jest takim samym szarym tłem jak wszystko inne, Praga nie zyskuje niezależności, istnieje tylko jako oldschoolowa, rodzajowa scenografia. Rozumiem taki zamysł scenariuszowy i realizatorski - z mikrokosmosu pojedynczych przeżyć Olgi, wyłonić się miała jakaś mniej lub bardziej zamierzona metafora, konstrukt życiowy i filmowy. Kło...   ( Pozostało znaków: 4671 )
Łukasz Maciejewski Autor: Łukasz Maciejewski Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych ("AICT") oraz Federacji Krytyków Filmowych ("Fipresci").

Dyrektor programowy festiwalu "Kino na Granicy" w Cieszynie. Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS.

Autor wielu książek, ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, telewizji HBO, stały komentator „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura.


Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 198797   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku