logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
94
0
2

Kobieta, która okłamała świat?

Margaret Mead

Dodano: 28.10.2016, Aktualizacja: 28.10.2016

Życie Margaret Mead było niezwykłe, chociaż podobno owiane kłamstwami. Jej odkrycia przyczyniły się do rewolucji seksualnej w latach 60., była jednym z najsłynniejszych antropologów, której dzieła miały znaczenie dla społeczeństwa, w którym żyła. Co więcej – jej teorie znacznie wyprzedziły te czasy. I chociaż Mead zarzuca się kłamstwa, dla większości jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie antropologii, dla innych rozpustną kobietą, architektką kultury śmierci – jak określono ją w jednej z publikacji wydawnictwa Fronda. Niezależnie od opinii to jej zawdzięczamy możliwość wyjścia poza schematy przypisanej przez społeczeństwo płci, a większość jej publikacji to lektury obowiązkowe na uczelniach wyższych.

- Sandra Stempniewska - Margaret Mead urodziła się 16 grudnia 1901 roku w Filadelfii. Pochodziła z bardzo wykształconej rodziny, jej ojciec, Edward Mead, był profesorem, zaś matka, Emily, ukończyła studia w stopniu doktoranckim. Margaret poszła w ślady swoich rodziców i uzyskała wyższe wykształcenie. Była trzykrotnie zamężna, podczas każdego małżeństwa odbywała dalekie podróże w celu zapoznania się ze zwyczajami nieznanych kultur i cywilizacji – co było wpisane w jej zawód. I chociaż ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologii, doktorat broniła z antropologii kulturowej, a w jej przyszłej pracy naukowej te dwa kierunki doskonale się uzupełniały. W wieku zaledwie dwudziestu trzech lat Margaret Mead odbyła wyprawę do Polinezji, gdzie przede wszystkim miała skupić się na badaniu okresu dorastania tamtejszej młodzieży. Wyprawa zaowocowała wybitnym dziełem „Dojrzewanie na Samoa”, które uczyniło z Margaret Mead autorytetem wśród antropologów, zyskała również szacunek społeczeństwa, a co więcej – przyczyniła się do powstania rewolucji seksualnej. Czego dowiedziała się na Samoa? Miała tam panować całkow...   ( Pozostało znaków: 4804 )
Sandra Stempniewska Autor: Sandra Stempniewska studentka Animacji Kultury na Uniwersytecie Zielonogórskim Autorka powieści "3 płatki kamelii" wydanej nakładem wydawnictwa Novae Res. Redaktorka portalu wzielonej.pl, publikowała także na łamach magazynu "Imperium Kobiet". Współpracuje z Regionalnym Centrum Animacji Kultury, dla którego przygotowuje relacje z Ponoworocznych Konfrontacji Teatralnych. Zainteresowana zagadnieniami związanymi z seksualnością człowieka i promowaniem edukacji seksualnej. Na co dzień pracuję w księgarni i pracuje nad badaniami związanymi z ludzką seksualnością.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 198272   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Kobieta, która okłamała świat? Margaret Mead, fot. za: siarchives.si.edu
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku