logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
29
1
5

Wyspa, czyli kontynent

Łukasz Maciejewski o "Mając 17 lat" Téchiné

Dodano: 19.09.2016, Aktualizacja: 19.09.2016

Znowu się udało. André Téchiné kolejny raz odnalazł klucz do sportretowania filmowej młodości, przeglądania się w niej jak w lustrze. To przecież jego temat. W "Mając siedemnaście lat" wraca przede wszystkim do autobiograficznych "Dzikich trzcin", arcydzieła sprzed ponad dwudziestu lat, w którym nastoletniemu odkrywaniu dojrzałości bohaterów towarzyszyła inicjacja społeczna, polityczna, seksualna.

- Łukasz Maciejewski - Téchiné jest mistrzem w psychologicznie wiarygodnym podpatrywaniu nastoletnich uniesień. Z wrażliwością, ale bez egzaltacji, z obserwacyjnym błyskiem, lecz bez minoderii. Podobnie jak Gus Van Sant w swoich najlepszych filmach, André Téchiné buduje księgę życia z kroniki dojrzewania. Nastoletni czas burzy hormonów i sprzecznych emocji, buntu, ale i rodzącego się oportunizmu, według Téchiné budują naszą dorosłość. W ciągu przełomowych lat liceum wydarza się prawie wszystko. Wszystko, co najważniejsze. W kinie Téchiné dojrzewanie to trauma, ale trauma do przyjęcia, formująca przyszły spokój wewnętrzny. Najpiękniejsi bohaterowie jego filmów: Maïté Alvarez (Élodie Bouchez) z "Dzikich trzcin", Manu (Johan Libéreau) ze "Świadków", czy Nina (Juliette Binoche) ze "Spotkania" wadzą się z cielesnością. Początkowo nie rozumieją dlaczego ciało zachowuje się tak a nie inaczej, dlaczego wymyka się spod kontroli. Ich reakcje stają się gwałtowne. Bronią się przed sobą, walczą z popędami, w zasadzie nigdy nie są to końca pewni swoich racji. Mogliby powtórzyć za Emilem Cioranem: "Wątpić to jedyna szansa, by nie pomylić się całkowicie". Twórca "Mojej ulubionej pory roku" ...   ( Pozostało znaków: 5104 )
Łukasz Maciejewski Autor: Łukasz Maciejewski Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych ("AICT") oraz Federacji Krytyków Filmowych ("Fipresci").

Dyrektor programowy festiwalu "Kino na Granicy" w Cieszynie. Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS.

Autor wielu książek, ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, telewizji HBO, stały komentator „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura.


Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 198057   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku