logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
16
3
0

Równe traktowanie w Polsce? Lukrowana opowieść

Szczepłocki o Krajowym Programie Działań na Rzecz Równego Traktowania

Dodano: 29.06.2016, Aktualizacja: 29.06.2016

Jak instytucje publiczne realizują program Krajowego Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania, zwłaszcza w kontekście kwestii LGBT? To w ostatnim roku sprawdzały Stowarzyszenia Pracownia Różnorodności i Miłość Nie Wyklucza. O wynikach monitoringu rozmawialiśmy z Przemkiem Szczepłockim z SPR.

Stowarzyszenia Pracownia Różnorodności (SPR) i Miłość Nie Wyklucza (MNW) zakończyły właśnie monitoring krajowego programu na rzecz równego traktowania. Co to właściwie za program? Przemek Szczepłocki (SPR): To dokument wymieniający działania z zakresu polityki równościowej i antydyskryminacyjnej państwa, przygotowany w 2013 roku przez rządowego pełnomocnika ds. równego traktowania. Jego realizację powierzono ministerstwom, urzędom centralnym, także wojewodom i samorządom. Oraz – oczywiście – wspomnianemu pełnomocnikowi. Program obejmował lata 2013-2016, podobnie jak prowadzony monitoring. Czemu zajęły się tym akurat dwie organizacje LGBT? Prawie połowa wszystkich działań Programu dotyczy płci, a pojedyncze – osób LGBT. Monitorowano właśnie te działania, czyli około połowę Programu. A nas interesowały te plany i zamierzenia rządu, bo dotyczyły spraw, którymi SPR i MNW się zajmują: przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową i płeć. Czy dobrze rozumiem, że Program jest „instrukcją obsługi” albo „mapą drogową” w polityce równościowej? Trochę tak, a trochę nie. Działania Programu są podporządkowane celom, które w nim określono. To brzmi sensownie: są cele i rzeczy, które trzeba zrobić, żeby te cele osiągnąć. Zgadza się. Tyle, że te cele i działania „ewoluowały”, kiedy Program był tworzony w 2013 roku. W 2013 roku Program powstawał, a jednocześnie był realizowany? I przechodził w tym samym czasie zmiany? Tak. Pierwszy projekt Programu zaprezentowano w lutym 2013 roku. W konsultacjach wypowiedziały się nie tylko NGOsy, ale też m.in. ministerstwa, które miały realizować Program. A w kolejnych projektach Programu – których było cztery –...   ( Pozostało znaków: 7324 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 197606   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Równe traktowanie w Polsce? Lukrowana opowieść Przemek Szczepłocki, fot. Facebook
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku