logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
65
0
8

Zabij go, ale nie całuj

Felieton Witolda Jabłońskiego

Dodano: 28.06.2016, Aktualizacja: 28.06.2016

Tak określa stosunek gangsterów amerykańskich do innych mężczyzn paryski kabareciarz w uroczej komedii „Victor, Victoria” (1982). To, co w filmie było rzuconym mimochodem, niewinnym żarcikiem, zmaterializowało się jako tragedia w Orlando. Podobno Omara Mateena (urodzonego w USA syna afgańskich imigrantów) rozwścieczył widok publicznie całujących się mężczyzn na oczach jego rodziny. Nie był w tym odosobniony.

- Witold Jabłoński - Pamiętacie, jak trzy lata temu nasz były prezydent, bawiąc na Florydzie, oburzał się widokiem spacerujących ulicami, półnagich, obejmujących się facetów, którzy, by użyć jego obrazowego określenia, „robili sobie pieszczoty”? Jak żądał „getta ławkowego” w polskim Sejmie dla posłów gejów i oznajmił później w TVN 24: „Ja sobie nie życzę, żeby ta mniejszość, z którą się nie zgadzam, wychodziła na ulice i moje dzieci i wnuki bałamuciła”. Naturalnie, wnuk może do woli oglądać w filmach i grach komputerowych, jak mężczyźni się zabijają, ale w żadnym wypadku nie powinien widzieć, jak się mężczyźni kochają. Jeszcze by się zapatrzył, nie daj boże, „zaraził” takim „zboczeniem” i byłby wstyd dla rodziny. Nie stawiam, oczywiście, psychopatycznego zabójcy na równi z naszym poczciwym rodakiem, który wygadywał żenujące głupoty. Obie sytuacje są jednak odpryskami tej samej postawy. Tego samego lęku, tej samej histerycznej wrogości, (podszytej, być może, zawiścią), tej samej homofobii. Zabij go, ale nie całuj. Podłożem strzelaniny w Orlando nie były jednak odraza estetyczna ani „powszechny dostęp do broni”, jak twierdzą niektórzy. We Francji nie ma powszechnego dostępu, a jednak dochodzi do pokrewnych zamachów. Podstawową przyczyną ślepej, nienawistnej agresji do „innych” jest religijny zabobon. Trzy dominujące w świecie zachodnim religie monoteistyczne: judaizm, chrześcijaństwo, islam, mają te same korzenie. Semickie ludy, wędrujące po pustyniach Azji Mniejszej w poszukiwaniu miejsca do życia, musiały stworzyć twardy kodeks moralny, zapewniający przetrwanie. Kapłani monoteistycznych religii tworzą przede wszystkim idee jedynego, „prawdziwego” boga, opiekującego się swym „ludem wybranym” i surowe zasady dotyczące stołu i łoża. To sam bóg nakazuje, co Żyd lub Arab mogą jeść i pić oraz z kim mają sypiać. Przekroczenie owych zakazów grozi okrutnymi karami na tym i na tamtym świecie. Dlaczego? Ponieważ religia monoteistyczna, jak każda ideologia totalitarna, pragnie opanować najbardziej intymne sfery życia indywidualnego wyznawcy, narzucić mu jedynie słuszny, według duchowych prowodyrów, model egzystencji. Dlatego konieczne było stworzenie kanonów i dogmatów, nazwanych „słowem bożym” i nieznanych w świecie „pogańskim”, gdzie bogowie spełniali określone funkcje, ale raczej rzadko wtrącali si...   ( Pozostało znaków: 10075 )
Witold Jabłoński Autor: Witold Jabłoński Pisarz, dziennikarz, redaktor Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Dwa następne lata był sekretarzem Jerzego Andrzejewskiego. Pracował w Domu Teatru Łódzkiego Domu Kultury (1983/84), Teatrze Nowym, Wydawnictwie Łódzkim, a w 1988 roku ukazała się jego debiutancka powieść, „Gorące uczynki”. W latach 1991/1995 utrzymywał się wyłącznie z pisania: tworzył wówczas serie popularnych biografii, pastisze powieści egzotycznych (wspólnie z Maciejem Świerkockim) i pastisz dalszego ciągu Trędowatej. Był pracownikiem "Gazety Wyborczej - Łódzkiej" i redaktorem prowadzącym dodatek Tygodnik Kulturalny "Verte”. Publikuje również eseje filmowe w miesięczniku "Kino". Był dyrektorem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi, a od marca 1999 r. dyrektorem Śródmiejskiego Forum Kultury. Autor m.in. cyklu „Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer”, horroru fantastycznego „Dzieci Nocy” oraz „Kochanka Czerwonej Gwiazdy”.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 197595   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Zabij go, ale nie całuj Fot. za: wikileaks
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku