logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
90
2
2

George Sand i Marie Dorval

Nie tylko kochanka Chopina

Dodano: 03.06.2016, Aktualizacja: 03.06.2016

Potomkini Augusta II Mocnego, prawnuczka Maurycego Saskiego, wnuczka damy dworu Marii Antoniny, córka napoleońskiego oficera, kochanka Chopina, Musseta i Mérimée'a, matka kurtyzany. George Sand, kobieta, która dzięki męskiemu pseudonimowi stała się słynną pisarką francuskiego romantyzmu. Pisała jako mężczyzna, ale ceniono ją jako kobietę. I chociaż dziś umniejsza się jej rolę do bycia zaledwie muzą artystów lub – przeważnie w Polsce – kochanką Chopina, George Sand pozostawiła po sobie wiele wybitnych dzieł. Ona sama była niezwykle barwną postacią i chociaż w jej życiu było wielu mężczyzn, to najwięcej kontrowersji i ciekawości budził jej związek z aktorką Marie Dorval.

- Sandra Stempniewska - Amantine Aurore Lucile Dupin urodziła się 1 lipca 1804 roku w Paryżu. I chociaż w szerszych kręgach w późniejszym czasie znana była jako George Sand, najbliżsi nazywali ją Aurorą – imię rzymskiej bogini świtu nosiły wszystkie kobiety z jej rodu. Mimo bystrego umysłu, niespokojnej i nieujarzmionej natury, Aurora podzieliła los współczesnych sobie kobiet i w wieku osiemnastu lat wyszła za mąż. Małżeństwo z baronem Casimirem Dudevant, z którym miała dwoje dzieci, Maurycego i Solange, nie należało do udanych. W 1831 roku odeszła od swojego męża i zamieszkała w Paryżu, chociaż wielokrotnie wracała do dworku w Nohant. Gdy Aurora postanowiła upublicznić swoje literackie dokonania, żaden wydawca nie chciał opublikować jej twórczości pod prawdziwym, kobiecym nazwiskiem. Wtedy właśnie Aurora przyjęła pseudonim George Sand, a jej proza stała się znana i ceniona. Prowadziła niezwykle bogate życie towarzyskie. Była znana w kręgach artystycznych, a do swoich najbliższych przyjaciół zaliczała m.in. słynnego kompozytora Franciszka Liszta, Aleksandra Dumasa syna, a także Balzaka, który jako pisarz bardzo cenił sobie jej twórczość. Była kobietą wielkiej namiętności i chociaż uważa się, że przede wszystkim to ona była muzą dla swych kochanków, także i dla niej romanse miały odzwierciedlenie w twórczości. George Sand była wyjątkowo surowa dla przedstawici...   ( Pozostało znaków: 5892 )
Sandra Stempniewska Autor: Sandra Stempniewska studentka Animacji Kultury na Uniwersytecie Zielonogórskim Autorka powieści "3 płatki kamelii" wydanej nakładem wydawnictwa Novae Res. Redaktorka portalu wzielonej.pl, publikowała także na łamach magazynu "Imperium Kobiet". Współpracuje z Regionalnym Centrum Animacji Kultury, dla którego przygotowuje relacje z Ponoworocznych Konfrontacji Teatralnych. Zainteresowana zagadnieniami związanymi z seksualnością człowieka i promowaniem edukacji seksualnej. Na co dzień pracuję w księgarni i pracuje nad badaniami związanymi z ludzką seksualnością.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 197433   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
George Sand i Marie Dorval George Sand, fot. Nadar, 1864
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku